#1 Re: Vady cideru » Plíseň? » Včera 21:40:03

Udělal se ti tam křís hlavně z důsledku vzduchu, nádoba musí být zcela plná a líp utěsněná. Cider měl špatné PH a neměl dost volné síry. Křís je špatná kvasinka a je to vada cideru. Má vliv na chuť i aroma, není dobrá pro zdraví člověka.

Když se křís podchytí včas je možný zkusit cider zachránit přetočením, zasířením a zamezením přístupu vzduchu. Ale ty už ho tam máš celkem hodně.

Nejlepší sudy na kvašení moštu jsou potravinářské sudy OFF

A asi nejlepší nádoba na uchování vyčířeného cideru je za mě klasický 50l demižon... naplněný až po okraj, zalitý kapkou jabkovice, uzavřený buď korkem zakápnutý voskem, nebo šroubovým uzávěrem. Uschovaný při max. 12-15°C.

sud na kvaseni cideru s kvasnou zatkou

stary demizon 50l s uzaverem

https://www.domaci-cider.cz/viewtopic.php?id=289

#3 Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2022-09-25 21:33:21

flops
Odpovědi: 0

Nabízím stromky na cider na podnoži MM 111, cena 300Kč/kus, odběr na Přimdě nebo po domluvě v Plzni. Je na výběr ze tří odrůd:

Dabinett - oblíbená hořko-sladká anglická odrůda ze Sommersetu. Dabinett jablka dávají plný a vyvážený mošt, ze kterého se dobře dělá odrůdový cider.
strom dabinett


Kermerrien - francouzská hořko-sladká odrůda, určená na výrobu cidre. Hojně používaná v Bretani. Pozdně zimní odrůda.
strom dabinett 


Bisquet - hořko-sladká odrůda na cidre z Normandie.
strom dabinett

#4 Novinky » Cider Kingswood končí. Plzeňský Prazdroj ho přestane vyrábět » 2022-08-11 16:27:55

flops
Odpovědi: 0

Svět českého cideru se otřásl. Plzeňský pivovar rozhodl o ukončení prodeje a výroby cideru Kingswood. Stalo se tomu tak po 9 letech od jeho uvedení na trh, o čemž jsme psali tady /viewtopic.php?id=220. Pamatuji si, jak jsem si tehdy zašel na historicky první skleničku Kingswoodu do pražského baru, o tom jsem psal tady /viewtopic.php?id=221.
Příčinou zániku značky jsou prý slabé prodeje způsobené uzavřením hospod během pandemie. Svoji roli sehrála i točená ovocná nealko piva, která se v ČR stále těší velké oblibě. Výrobce se údajně chce soustředit na svoji druhou značku Frisco, která má i variantu "cider" a daří je jí na trhu lépe. Odkaz na zdrojový článek zde.

Ale to není ještě vše. Podle dostupných informací v Česku končí i cider značky Somersby a Carling.

Jak tuto věc vnímáte vy?

#5 Novinky » Slavnost Cideru se vrací na scénu 11. a 12. června 2022 » 2022-05-26 17:51:48

flops
Odpovědi: 0

Také si tolik ujíždíte na cideru? Pak určitě zbystřete.

Jubilejní pátý ročník největší ciderové akce roku se tentokrát uskuteční v prostorách holešovické Pražské tržnice v sobotu i v neděli 11. a 12. června 2022.

Jedinečná příležitost, jak si popovídat s výrobci, zjistit jak to letos kvasilo a dozvědět se třeba i něco tajného z výroby. A hlavně ochutnat ty nejlepší české řemeslné cidery.

Novinkou je projekt MULTICIDER. Tento je určený producentům, kteří nemohou z nějakých důvodů dorazit na naši slavnost, ale pořadatel chce aby na akci byli, takže tam budou mít jeden stánek určený přímo pro tento účel.

Zjistětě více:

www.instagram.com/slavnostcideru
www.slavnostcideru.cz

Těšte se a zatím koukněte, jak to vypadalo minule na náplavce:
https://www.facebook.com/slavnostcideru … 870581155/

#6 Re: Novinky » vše o měření » 2021-10-23 11:51:49

Ano určitě je možné to při 1020 zastavit, výsledkem bude polosladký cider. Tzn. stočit z kalu a hned do lahví, zazátkovat, nechat cca 6 hodin pro vytvoření malého přetlaku CO2 a pasterizovat. Jen teplotu pasterizace bych o několik stupňů ubral. Během pasterizace je dost možné, že se srazí bílkovina obsažená v cideru, což vytvoří hrudky a na pohled to nebude příliš pěkné. Řešením by bylo předchozí odbourání bílkoviny.

Co se týká rozdělení várky na dva demižony a dolití, tak to je možné udělat, ale tím se poníží počet kvasnic v každém demižonu. Pro optimální kvašení je dobré mít správné množství kvasnic. V tomto případě bych tedy přidal výživu kvasnic, aby se urychlilo jejich množení a nedošlo k nezdravé fermentaci (tvorba sirovodíku a jiných nežádoucích látek).

#7 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Poiré - cider z hrušek » 2021-03-01 19:17:47

Perry nebo poiré mám rád. Moje zkušenost s výrobou byla taková, že samotná hrušková šťáva se hůř kvasí, protože má málo kyselin a měl jsem i trochu problém s PH, k tomu ještě někdy až moc cukernatosti, takže na konci to bylo až moc alkoholické a hruška z toho nešla dost cítit. Často neměly kvasnice optimální podmínky a tak kvašení doprovázelo sirovodíkové aroma, které jsem musel odstranit. I samočištění a číření bylo horší než u cideru, tak jsem začal dělat jablečno-hruškový cider 50/50. Chutnal víc i zákazníkům než jen hruškový smile

#8 Re: Poptávám » Rouby francouzskych odrud » 2021-03-01 19:05:25

Kolowratovy sady vysadili 10ha francouzských odrůd na cider, myslím že nějaká část šla z české školky, kouknu na to až bude čas.

#9 Re: Stáčení a lahvování » Skladovací teplota stočených lahví » 2021-02-20 09:57:03

Dobrý den,
ano, pokud budete mít po primárním kvašení (např. sektovými kvasinkami), přetáčení a číření zcela suchý a opticky čirý cider (minimum kvasnic a živin), tak do lahve při stáčení přidejte tzv. tirážní likér (směs cukru, aktivovaných kvasinek a můžete přidat např. i kapku brandy). Po sekundárním kvašení a zrání v lahvi (6-12 měs.) získáte šumivý cidre. Na dně lahve budete mít sedlinku- zbytkový kal po druhotném kvašení, tu můžete postupným setřásáním a otáčením lahve postupně dostat do hrdla lahve a poté zchladit a odstřelit (degorsáž) a lahev doplnit čirým ciderem (dozáž). Tím získáte cidre docela podobný vinnému sektu.

Je potřeba používat sektové lahve kvůli vniklému přetlaku v lahvi, na přesnější určení množství cukru a kvasinek pro tiráž existují vzorce.

#10 Re: Novinky » vše o měření » 2021-01-23 13:15:55

Ahoj! Ano, nejlepší je hustoměr na měření počáteční, průběžné a koncové hustoty. A koukám, že v eshopech je skladem. Takový standardně sladký mošt z konzumně zralých jablek má řekněme cca SG=1050-1060. Když ho necháš prokvasit úplně do sucha (SG=1000), tak bude mít obsah dejme tomu 7% alkoholu, bude bezpečný pro lahvovaní, ale pro většinu lidí příliš suchý a kyselý, takže je potřeba odbourat kyselinku pomocí JMF. Pro měření cukernatosti si můžeš pořídit i refraktometr, ale já ho používám spíš jen když dělám icecider. Pro orientační zjištění množství alkoholu bez počáteční hodnoty gravity si můžeš pořídit obyčejný alkoholmetr na víno. Pro měření titrovatelných kyselin slouží roztok K a pro volnou síru roztok Reagenz. Pro měření pH papírky se stupnicí 2-5 a nebo lépe pH metr, důležité je i měření teploty. Upravovat mošt cukrem před začátkem kvašení můžeš, pokud chceš kvašení zastavit řekněme při FG=1018-1020 a mít tedy sladší cider, ale s vyšším obsahem alkoholu. Ten můžeš stočit z kalů, opakovaně filtrovat a nalahvovat, ale bez pasterizace se neobejdeš- velmi snadno se v lahvi rozkvasí, takže určeno spíš k okamžité konzumaci příp. skladování v chladničce. Přikádám pár starých fotek. Na novém článku s podrobným návodem na výrobu cideru právě pracuju a snad brzy zveřejním. Tady můj starý návod na výrobu cideru

mereni-FG-hustomer Měření cideru hustoměrem

mereni-FG-hustomer-FG1000 Měření hustoměrem FG=1000

mereni-alkoholmetr Měření alkoholmetrem alk 6,2% obj

mereni-ph-papirky Měření papírkem PH=3,5

mereni-ph-metrem Měření PH metrem PH=3,6

mereni-SO2-siry Měření SO2 roztokem K

mereni-teploty Měření teploty t = 8,3°C

#12 Re: Odkazy » Domácí cider - návod » 2016-09-13 09:54:29

Myslím, že jsem je koupil v Anglii, zkusím to někde najít už je to dlouho.

#13 Odkazy » Domácí cider - návod » 2016-09-06 22:04:19

flops
Odpovědi: 2

Konečně jsem dal dohromady Základní návod jak si vyrobit cider doma z vlastních jablek.

Začnu pomalu pracovat na podrobném návodu, určitě sledujte tohle fórum.

#14 Re: Kvašení » Dokvášení pod řízeným tlakem » 2016-09-06 21:22:24

Myslím si, že při velkovýrobě cideru se spíš vychází z vinařských postupů čili přefiltrovaný či přečířený cider zraje v nerezovém netlakovém tanku při dané teplotě podobně jako bílé víno. V tomto stádiu už tedy spíš nekvasí. Při vyšší teplotě ležení lze rozjet sekundární malo-laktické kvašení, pokud je to požadováno, ale to chce praxi.

#15 Re: Vady cideru » Hořký ocas » 2016-01-31 12:13:18

Určitě bych doporučoval během hlavního kvašení nepřetáčet, pokud tak tedy nečiníte z důvodu například sirovodíkového zápachu, tím se cider provzdušní a naopak může začít kvasit ještě rychleji a být náchylnější na vady, které je pak potřeba umět rozpoznat a vědět jak je napravit.

Přetočením se může i snížit počet buněk kvasinek a fermentace už nemusí probíhat tak optimálně. Pro optimální fermentaci jsou potřeba co nejoptimálnější podmínky, ke kterým mimojiné patří i správné množství kvasnic na daný objem moštu, výživa kvasnic a teplota kvašení.

#16 Re: Stáčení a lahvování » Filtrace » 2016-01-31 12:01:40

Středně hrubá a jemná fltrace slouží zejména ke zbavení kvasinek. Následná mikrofiltrace a nebo ultrafiltrace slouží řekněme k odstranění mikroorganismů a může být i sterilní. Z takového filtrátu už nic přirozené bublinky neudělá a tedy musí se dosycovat uměle, pokud tedy nechcete mít neperlivý tzv. still cider například ve stylu scrumpy, ten je většinou jen přirozeně vyčířený a mírně zakalený, takže si uchová více chuti i aroma (včetně kvasnicového) a může se i nechat v lahvi znovu rozkvasit — naperlit.

#17 Re: Alternativní postupy » Provzdušnění » 2015-11-14 09:46:01

Ve vinařství se pro odstranění sirovodíků používají přípravky na bázi mědi. Aplikaci lze opatrně provzdušnit míchadlem, případně i pomocí kyslíkové bomby. Nejlepší je ale snažit se zabránit vzniku sirovodíků.

#18 Re: Kvašení » Kvasná zátka z dětského pitíčka? » 2015-11-14 09:19:54

Není dobré mít při kvašení v nádobě velký tlak. Pro nádobu řekněme 50-100l je ideální klasická skleněná nebo plastová kvasná trubička, kterou lze koupit v domácích potřebách kde prodávají i kvasnou zátku, kvasinky, živnou sůl ad.

#19 Re: Kvašení » zakalený cider » 2015-11-13 15:48:40

Asi se vám tam vytvořil bílkovinný, mikrobiální nebo krystalický zákal. Máte možnost to podchladit?

#20 Re: Kvašení » Vas nazor na tento postup » 2015-11-13 15:23:08

Odkalení ještě před fermentací má poměrně zanedbatelný efekt a většinou se neprovádí. Po vylisování moštu se přidávají pektolytické enzimy, které mají vliv na číření a tedy výslednou čistotu cideru po primárním kvašení.

Ztráty po stočení ze sedimentu budou cca 1-5% v závislosti na použítých nádobách, metodě stáčení a zručnosti.

#21 Re: Čištění a výběr ovoce » Žitavky » 2015-11-13 15:11:50

Pokud nemáme s odrůdou zkuešenost, tak nejlepší by bylo vylisovat pár kilo žitavek, ochutnat, změřit cukr a PH. Podle toho pak usuzovat zdali je odrůda vhodná na jednodruhový cider.

#22 Re: Kvašení » Lednice? » 2015-08-05 16:07:41

Elwanelyn, záleží hlavně na tom, zda budeš používat kulturní nebo přirozené kvasinky. Pokud kulturní, tak je dobré znát jejich teplotní a alkoholovou toleranci, každopádne v lednici při 10°C to není úplně ideální, záleží na použitých kvasnicích při jakém teplotním rozmezí pracují – informace uvádí výrobce ve specifikaci. Taky záleží na tobě jak na cider spěcháš..
Měřit teplotu v lednici by se mělo teploměrem vložených do sklenice s vodou. Teplota v lednici není stálá, kolísá podle sepnutí/vypnutí termostatu o cca 2-3°C a v závislosti na typu lednice může být dole chladněji než nahoře např. pokud je kombinovaná s mrazákem dole.

#23 Re: Stáčení a lahvování » Sycení CO2 nebo cukr? » 2015-08-05 16:02:21

Pokud jsi chtěl cider skladovat, tak určitě lepší nasytit ho CO2, než přidávat cukr, což by pak u nefiltrovaného cideru určitě zlobilo – rozkvasilo se. Cider bys tedy musel po lahvvoání uskladnit v chladničce do 5°C. Co bych já udělal je stočil ho ještě jednou z tej sedliny, nechal další týden usadit a pak stáčel už rovnou do vysanitovaných lahví, až pěkně pod okraj a zátkoval. Uskladnil ve sklepě do 12°C a pěkně odleželý a přírodně doperlený po 3 měsích začal konzumovat smile

#24 Re: Stáčení a lahvování » Filtrace » 2015-08-05 15:54:07

Ahoj,
tak pro začátek je nejdostupnější a zároveň nejjednodušší deskový filtr a filtrační desky, které jsou poměrně drahé. Po použití se dají kompostovat, vyhodit, nebo případně i regenerovat. Existuje celá řada filtrů a porézností filtračních desek cca od 4 do 0.2 um.
Křemelinový filtr je složitější na obsluhu, bývá větší a dražší. Křemelina je levná, ale může problém kam s ní po filtrování. Křemelinový filtr v sobě má svíčku, na kterou je dávkována křemelina o dané zrnitosti; cider se při průchodu křemelinou filtruje. Tzv. filtrační koláč se během filtrování nesmí narušit. U svíčkového filtru je již předem vyfiltrovaný cider přiváděn na membránu svíčky, která v podstatě propustí jen danou nominální velikost částic. Na trhu je řada filtrů, rozměrů svíček a jejich propustností, ale v podstatě se jedná o filtraci před lahvování. Moderní a drahé jsou crossflow filtry, které pracují s vylepšenou technologií mikrosvíčkového filtru a sice bočního odplavování filtračního nánosu na svíčce, což zlepšuje výkon a efektivitu procesu. Každá metoda má svá + a - a je potřeba před nákupm zvážit danou aplikaci. Příprava filtru na filtrování a čistění filtru po filtraci je otázkou přibližně 1-2h v závislosti na zkušenostech, vybavení daného zařízení a zručnosti. Vždy si u toho člověk docela zacvičí a vyplácá dost vody smile

#25 Kde se dá ochutnat cider? » Pravidelné ochutnávky cideru/cidru/sidry » 2015-07-17 21:58:11

flops
Odpovědi: 0

Přijďte na pravidelnou čtvrteční ochutnávku ciderů do nově otevřené prodejny Dobrý cider. Ochutnávka je zdarma po celý den smile

prodejna dobry cider

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK