#1 2022-10-23 18:21:25

pavelix
Člen
Registrován: 2022-10-16
Příspěvky: 15

Filtrace cideru

Je nutné investovat do nějaké filtrace? Pokud stočím cider několikrát po sobě bude už dost čirý a sedlina velká nebude.  Mám koupený malý diskový filtr, tak by mě zajímalo jestli koupí např. deskového filtru (colombo, apod.)nevyhazuji zbytečně peníze.
Pokud např. stočím z kalu cider dvakrát a po třetí přes ten malý, diskový filtr tak by to mělo být pro hoby výrobu dostačující.

Offline

#2 2022-10-26 19:51:17

Addys
Člen
Registrován: 2022-10-26
Příspěvky: 1

Re: Filtrace cideru

Ahoj tohle by mně velice zajímalo. Popravdě jsem udělal svůj první cider v životě a ten kal mě trápí ze 2. Důvodů. Za 1. Co jsem se dočetl tak se na něj uchycují kvasinky a kvašení je tím rychlejší což jsem pochopil nemusí být u cideru to pravé. Za 2. První cider mám vzorek jen v patentce a vlastně je téměř čirý jenže jakmile láhev otevřu tak díky doslazení aby byl pěkně perlivý se kal ze dna zvedne a z krásně čistého cideru je zase burčák xD. Zkoušel jsem hledat různé filtry ale našel jsem jen křemelinové na víno a já dělám cider cca 12l dávku. Chtěl bych se zeptat poslal by si odkaz na ten diskový a nemáš fotku jak vypadá mošt po odfiltrování?

Offline

#3 2022-10-28 12:56:23

pavelix
Člen
Registrován: 2022-10-16
Příspěvky: 15

Re: Filtrace cideru

Ahoj, já vzhledem k ceně filtru jsem zatím pořídil https://www.alkoholesence.cz/alkoesence … notka-UFO#
Je to malé a svůj účel to jistě splnilo. Je možné do toho koupit i filtrační disky různé tlouštky, s jejich výběrem ti moc neporadím, nemám to moc odzkoušené. Použil jsem 3mm tlouštku, prodávají i tenčí, pokud to má ale filtrovat, tak bych asi doporučil ty tlustější, poněvadž sedlina také něco váží a v disku by to mohlo protéct. Filtroval jsem jen k sedlině, to něco málo co vlítlo do disku filtr pobral.
Sedlina jako taková prý nevadí, já mám po roce, bez chemie a pasterizace na dně lahve sedlinu do 3mm, nafotil bych, ale asi sem nejdou vkládat fotky, údajně to může jen správce webu.

Domaci filtrovani cideru

Offline

#4 2022-11-16 20:46:24

sorel
Člen
Registrován: 2022-11-06
Příspěvky: 11

Re: Filtrace cideru

Sedlina jako taková neva. Když si koupíte naturální pet nat víno, taky má sedlinu. Jsou to mrtvé kvasinky.

Pokud chcete suchý cider bez sedlidny, nechce most prokvasit do sucha, stocte z většího demizonu do menšího naplneneho po hrdlo a nechce stát klidně 5, 6 měsíců, pak by měl být výsledný cider zcela čirý a tichý. Perlivost v lahví mu dodáte stocenim do lahví s pár gramy cukru, tech několik málo kvasinek co je zpracuje už sedlinu prakticky neudělá.

Samozřejmě jsou odrůdy jablek, se kterými se křišťálově čirý cider bez filtrační aparatury udělat nedá, ale to při hobby produkci asi nikoho trápit nemusí, sedlina v takovém cideru při postupu výše taktéž nebude žádná.

Upravil sorel (2022-11-16 20:48:32)

Offline

#5 2022-11-17 08:43:36

flops
Správce
Místo: Plzeň
Registrován: 2012-10-14
Příspěvky: 84
Web

Re: Filtrace cideru

Pavelix pro ten samospádový filtr bych pro první - hrubou - filtraci zvolil filtrační kotouč s největší pórovitostí, myslím že ho označují jako 1000 nebo nejhrubší 2000, jiný výrobce označuje V8.
Záleží jak moc byl cider dopředu vyčířený. Nemá smysl hrubě filtrovat středně vyčířený cider, to vám jenom proteče skrz a nic moc nezachytí.
Každopádně pokud si hrubou filtrací chcete pomoct se zastavením primárního kvašení, tak určitě bych zvolil nejhrubší filtr, protože cider vlastně ještě kvasí a obsahuje spoustu větších partiklů z moštu a kvasnice. Takže nejdřív bych kvasnou nádobu co nejvíc zchladil, potom dvakrát stočil z kalů (s odstupem 10h) a potom to stočil přes hrubý filtr, poté zase nechal chvíli odstát - sedimentovat - poté středně hrubou filtraci, odstát, poté jemnou filtraci. Neustále to mít co nejvíc zchlazené, aby to lépe sedimentoval na dno, které oddělovat.
Ono když cider moc dlouho sedí v tanku nebo láhvi na mrtvých kvasinkách taky není moc dobře. Může ležet na větším množství po čas zrání, ale ne pak při delším skladování.

Filtrační kotouč pro hrubou filtraci

Offline

#6 2022-11-17 14:54:15

pavelix
Člen
Registrován: 2022-10-16
Příspěvky: 15

Re: Filtrace cideru

S tím zchlazením to funguje dobře, pasterizoval jsem mošt, mám ho ve sklepě cca15stupňů. Když ho vyndám a dám proti světlu je kalný, po nějaké době v lednici se vyčistí, kal sedne ke dnu. Na obrázku vlevo je kalný mošt a v pravo je po pár hodinách v lednici. Obrázek chce zoomem zvětšit, aby to bylo dobře vidět.

Sedimentace kalu v láhvi

Offline

#7 2022-11-22 20:37:41

flops
Správce
Místo: Plzeň
Registrován: 2012-10-14
Příspěvky: 84
Web

Re: Filtrace cideru

Ano zchlazení a sedimentace v ledničce funguje dobře.

Kdo by chtěl začít laborovat s deskovou filtrací cideru doma, tak doporučuju filtr Colombo. Dá se sehnat kolem 6-7 tis Kč. Ten náš stařík sic opravován stále funguje i po 12 letech. A udělali jsme na něm už určitě nějakých 150hl cideru. Když se použijou správný desky a postup, tak to celkem i jde. Každopádně filtrace dokáže pěkně potrápit, kdy vám z přicpanýho filtru stříká a kape cider všude možně, jen ne z outlet hadice. Ztráty okapem se dají pak taky přefiltrovat a nakonec nasát cca 3-5l vody a tím vytlačit cider z filtru, aby byly ztráty co nejmenší.

Deskový filtr Colombo 20x20

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK