#1 2011-07-17 09:37:43

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Jak udělat drtičku

Narazil jsem na video s návodem na drtičku. Asi bych to tak nedělal, ale pro inspiraci přidávám smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sxDg-EWYQqE[/youtube]

Offline

#2 2015-10-31 23:38:57

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Jak udělat drtičku

Nechal jsem se inspirovat a s pomocí šikovných rukou truhlářů a strojaře v rodině už to šlape. Ještě to chce vychytat pár much, jako mezera mezi válcem a stěnou násypky, aby nepadaly velké kusy, ale jinak na menší množství v pohodě, dnes odzkoušeno smile

Offline

#3 2020-10-11 23:18:00

Carlos
Člen
Registrován: 2020-08-28
Příspěvky: 2

Re: Jak udělat drtičku

Převzato z http://deslik.blogspot.com/


Existuje více principů.

- dva drážkované válce otáčející se proti sobě. Někdy i s možností nastavení mezery mezi nima.

-dva válce s hroty taky se otáčující proti sobě

-rotační nůž nebo nože vodorovně rotující. V jedné řádě nebo nad sebou.

-rotující ležatý děrovaný plechový válec s "krouhacími" výstupky" vzniklými po jeho děrování. Klasika zemědělský krouháč a levné výrobky na ruční pohon klikou.

-atd...

Ale protože se jedná o velmi jednoduchý stroj, doporučoval bych následující velmi jednoduchou a osvědčenou konstrukci. Zbytečně to nekomplikovat.
Jeho jedinou nevýhodou je nemožnost mačkat peckoviny. A taky někdy, hlavně při větších plodech, má snahu se zahlcovat. Proto se musí násypka opatřit tlačnou deskou ve vodítkách. Na ní musí být doraz aby nepřišla do styku s hroty . Stačí jen aby tlačná část dosahovala tak do 1/4 - 1/5 ježka. Taktéž opačný chod pomůže.

Silonový válec průměru cca 80-200mm, délky 300-400mm převrtat a opatřit hřídeli. (Čím větší průměr válce tím menší možnost zahlcování spodní části násypky).
Do válce navrtat díry 3mm, nejlépe po šroubovici cca 30°. Rozteče cca 15mm, vzdálenost řad cca 20mm. A do nich naklepat 3,15mm nerezové očištěné svařovací elektrody nebo drát. Běžně dostupné. Trčet by měly cca 15 - 20 mm. Je dobré začít s delšími hroty a podle potřeby štípací kleštěmi zkrátit. Šroubovice je dobrá proto, že při změně směru otáčení dosáhneme buď jemnější nebo hrubší drtě. Proto taky doporučuji 3fázový asynchronní motorek. Na rozdíl od jednofázových je taky prakticky nezničitelný. Stačí 500W. Já jsem použil s 2880 ot/min. Je lehčí, menší, levnější a převodem do pomala získá i na síle. Převod 1:3, u hnané hřídele s ježkem je místa dost. Klínové řemeny použít aspoň dva. Jeden nestači.
Zvenku nalisovat ložiska, nabízí se 6205 s domečky umístěnými na kostře z běžné konstrukční oceli.
Nahoru se rozšiřující násypku stačí udělat dřevěnou a přišroubovat ke kostře. Dolní výsypku zužující se směrem dolů taky. Rozměr podle použité sběrné nádoby. Domečky s hřídelí a ježkem jsou příšroubovány ke dvěma L - profilům, které slouží k přenášení a k podložení stroje. Podobně je přišroubována i násypka a spodní výsypná část. Tzn., že ježek je mezi nimi a jeho hřídel tvoří takovou pomyslnou osu stroje. Ale zamozřejmě, že spodní výsypka je daleko kratší.
Objem násypky stačí cca 25l.

Stroj je schopen pracovat kontinuálně a zvládne bez problémů nadrtit i několik tun jádrovin. Např. 100l koš lisu naplní za pár minut.
A slouží už přes 30 let:-)))
Bohužel právě výkon lisu je limitujícím faktorem.

Rafael

23. září 2012

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK