#1 2016-05-13 19:23:28

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Ten Chlumecký cidre - 2015

75cl, 6% alk., korkový špunt obyčejný se silnou plechovou pojistkou/agrafou...ta mě měla varovat.

Měl jsem poctivě vychlazeno, ale při otevření vývrtkou a následném vytažení špuntu se spustilo bublinkové pěnivé peklo. Gejzír 30cm nad hrdlo lahve, než jsem stačil zacpat lahev palcem, byla jí půlka pryč. Impozantní!

Tímto úvodem se promíchal kal ode dna se zbytkem obsahu, barva tedy zakalená, světlá a bublinek je dostatek.

Vůně není výrazná, ale je příjemná.

Chuť je dost kyselá, je to suché pití. Aroma je celkem jemné, skoro mi to připomíná bílé víno. Ciderová hořkost se v podstatě nedostavuje, přebíjí ji od začátku do konce kyselinka.

Pění do poslední kapky.

Obecně všem českým ciderům, co jsem doposud pil, chybí silnější "zdravé" aroma. Některé měly aroma silné až moc, ale to se nedalo zase pít, jakou měly pachuť... Pravděpodobně chybí taniny v jablkách - jestli jsem pochopil dobře literaturu, tak právě tyto přispívají k zachování přeměněných vůní z jablek během fermentace.

Přiznám se, že tomuto cideru se dají přirovnat mé výtvory, tedy až na ty bublinky, na ty si musím počkat. Za mě, kdyby bylo více zbytkového cukru, dal bych i 6, ale takto...

Hodnocení 5/10   

P.S. Hmotnost lahve 579g

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK