#1 Odrůdy jabloní (hrušní) » Poiré - cider z hrušek » 2020-06-12 13:42:02

Prokes
Odpovědi: 1

Zkoušeli jste někdo vyrobit cider z hrušek?  Francouzi ho nazývají poiré. V roce 2018 byla nadúroda ovoce a tak jsem to poprvé zkusil a vymoštoval 50 litrů z podzimní odrůdy hrušní. Nalahvovat jsem 45 lahví á 0,75 lit. Ke konzumaci jsem se dostal až tento měsíc (červen 2020), takže můj poiré zraje v láhvi více než rok a to je moc dobře, protože je vidět, že mu lahvové zrání prospívá. Myslel jsem, že z toho nic nebude, a že to v nejhorším přepálím na hruškovici, ale jsem tímto poiré docela překvapen. Liší se od jablečného cideru samozřejmě chuťově, je to chuť sladko kyselá, s mírnou kyselinkou, postrádající tu nepatrnou jablečně jadřincovou nahořklost, která bývá u cidru jablečného (alespoň u mého). Perlivost je minimální - menší tlak v láhvi, méně CO2. Má menší obsah alkoholu (neměřeno, pouze subjektivní srovnání) a v láhvi se tak dokonale nevyčistí jako cider. Ale ve finále je to velmi příjemné a osvěžující pití s velmi nízkým obsahem alkoholu. Dokonce chutná i mojí manželce. Každopádně nechám několik lahví zrát do příštího roku a uvidíme jestli se ještě vylepší. Pokud máte s tímto poiré jakoukoliv osobní zkušenost, přidejte příspěvek nebo mi napište.
Prokeš, Vřesovice u Kyjova.

#2 Re: Kde se dá ochutnat cider? » Amatérské sidružení v Brně? » 2016-03-05 12:18:19

Ježíš, tak to mě mrzí, všimnul jsem si toho pozdě. Já bych šel určitě. Jestli bude další setkání, tak se hlásím.
Prokeš.

#3 Re: Stáčení a lahvování » Jak dlouhá archivace?? » 2014-10-04 19:10:27

Kup si knížku "Jak se dělá cidre, calvados, pommeau" od Doc. Ing. Heleny Uhrová a najdeš v ní odpovědi na všechny své otázky.
Dělám cider podle této knihy už 4. rok a jsem s výsledky max. spokojen.
Pasterizaci moštu, dodávku kvasinek a podobné věci vůbec neřeším. První stáčení moštu provedu po 1 týdnu, ne později, druhé po 3 měsících, láhvuju koncem dubna do 0,7 silnostěnné láhve s přídavkem kávové lžičky cukru. Za důležité považuji čisté a vysířené demižony.

#4 Re: Moštování » Typy lisů » 2014-09-21 19:15:19

Tak čtyry roky zpátky, jsem v časovém stresu, přes net, koupil ruční lis na ovoce od prostějovské firmy TIP-PV Prostějov. Za hrozné peníze hrozný výrobek. Nedokonalost sama. Při reklamaci tohoto "prototypu" jsem zjistil, že sám pan "konstruktér" je naprosto bezradný. Dvě sezony jsem ho pak používal, a málem přišel o nervy. Letos sem se ho zbavil s těžkým prodělkem, a jsem spokojen. Jezdím do moštárny a nedám na tento způsob moštování dopustit. Dopředu si domluvím termín, nachystám jabka a domů se vracím spokojený a odpočatý. 3 Kč za 1 litr moštu.

#5 Kde se dá ochutnat cider? » Slavnosti piva Brno 11. – 14. září 2014 » 2014-09-21 18:53:42

Prokes
Odpovědi: 0

Bohužel letošní slavnosti byly ve znamení deště a chladu. Přesto jsem se v neděli za deště na "Svoboďák" vypravil a stihnul ochutnat čepovaný cider z pivovaru Zubr z Přerova. No, co vám mám povídat. Už po prvním doušku mi bylo jasné, že se o žádný cider nejedná. Odplivnul sem si a povídám kolegovi: "to je normálně směs piva s jablečným koncentrátem". Doma kouknu na jejich web a tam je to potvrzeno. Nazívají to "Zubr Cider Mix." A je to, cituji: "Osvěžující míchaný nápoj z piva, jablečné šťávy a jablečného cideru. Neobsahuje žádné konzervanty, barviva ani umělá sladidla. Typickou jablečnou vůni a chuť doplňuje lehká pivní hořkost, která na pozadí příjemného řízu vytváří osvěžující harmonickou chuť a je atraktivní alternativou nízkoalkoholických radlerů. Cider je nápoj populární zejména v Anglii a vyrábí se ze speciálních odrůd jablek jejich zkvašením."
Tož, tak se to taky dělá, na Moravě.....

#6 Re: Kvašení » Samočištění » 2014-01-16 19:01:58

Doporučuju všem co se pouští poprvé do výroby cideru pořídit si dopředu tenkou knížečku od Heleny Uhrové: Jak se dělá cidre, calvados, pommeau. Je tam vše, co potřebujete vědět, abyste se vyvarovali zásadnějších chyb.

#7 Re: Kvašení » Měříte cukr v moštu? » 2014-01-15 20:08:14

Loni napodzim mě naměřili v moštárně 12-14 stupňů NM, pokaždé to bylo jinak, podle toho jaká odrůda ve várce převládala. Cukernatost se udává ve stupních cukernatosti a nejčastěji se určuje v odměrném válci speciálním hustoměrem. °NM (normalizovaný moštoměr ) – udává počet kg cukru ve 100 l moštu.  Cukernatost moštu je jedním z ukazatelů jeho kvality. Ale doslazovat mošt mi nepřijde dost košer, to bych z něj cider raději nedělal.

#8 Re: Moštování » Kde se dá moštovat? (seznam moštáren) » 2013-11-22 19:31:06

Ačkoliv jsem si před 2 lety pořídil 12-ti litrový lis, letos jsem se rozhodl pro moštárnu. Jablek bylo víc jak loni a s tím lisem bych to dělal do vánoc. Zvážil jsem dostupnost v okruhu bydliště, mrknul na net a vyšla mi z toho Pěstitelská pálenice v Buchlovicích s novou moštárnou. Málokdo v okolí ví že mají novou moštárnu tak to byl fofr. Rychlá drtička a nový 120 litrový hydrolis k tomu. Výnosnost něco málo nad 50% a 3 kačky za litr. Tak jsem u nich udělal 250 litrů moštu a jsem max. spokojenej. 80 litrů jsem dal do demižonů na cider, něco rozdal a zbytek do mražáku. Jenom mě teď trošku mrzí, že jsem si pořizoval drahý nový lis.

#9 Re: Péče o jabloně » ...a co letos? » 2013-10-05 14:01:39

Letos opět, tak jako jiný rok, mám tolik jablek, že pomalu nevím co s nima. Do výkupu jsem v září vyvezl přes tři metráky, platily 1,70 Kč. A před tím několik pytlů padaných na hnojiště. Nevím jak to dělám, že je vždy taková úroda, ale mám převážně starší a staré stromy a všechny nádherně plodí. Vždycky na jaře je všechny pečlivě prostříhám a prořežu. Zásadně nestříkám, prostě žádná chemie. Důležité je opylování na jaře. U nás v dědině je naštěstí několik včelařů tak s tímhle není problém. Horší bude až nebudou. Příští týden se má "vrátit" babí léto tak začínám moštovat.

#10 Re: Péče o sklep » Plíseň na korku » 2013-09-19 19:46:02

Ty silikonové  zátky se mi libí, díky za typ, hned si je objednám, něco takového jsem sháněl a nakonec jsem šel do korku+vosk. Mám taky  pryžové zátky, ale používám je pouze k transportu, krátkodobě, protože jak jsou nové, tak smrdí tou pryží a mám strach aby se to nepřeneslo na obsah demižonu.

#11 Re: Stáčení a lahvování » Lahvování a doslazování » 2013-09-15 20:56:42

S ciderem jsem začal před dvěma lety. Donutila mě k tomu nadúroda jablek a tak jsem si pořídil literaturu a pomůcky a první rok vyrobil 20 litrů. Bez doslazování, ale je fakt, že ve finále tomu chyběly bublinky. Druhý rok, čili loni jsem vyrobil 40 litrů a do každé láhve jsem při lahvování nasypal 1 kávovou lžičku cukru. Používám zásadně silnostěnné láhve od sektu, čili 0,7 lit. a zátkuji plastovou zátkou s agrafou (drátkový košíček). Tohle se nesmírně osvědčilo. S přidaným cukrem pak cider po otevření nádherně pění a řekl bych, že se i vylepšil chuťově, krásně se vyčistil a získal kapánek tmavší barvu. Prostě postupně dozrává v láhvi stějně jako víno. Poslední 3 láhve jsem otevřel minulý týden a musím říct, že byly fakt ze všech nejlepší. Už se těším na blížící se sklizeň neboť se chystám vyrobil o dalších 20 litrů víc.

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK