#1 Re: Kvašení » Měření kyseliny v moštu » 2022-12-08 09:30:13

Zdravím, tak jsem koupil jak roztok K, tak Reagenz. Přijde mi, že měří podobně, ale Reagenz je přesnější, je to dáno hlavně postupem měření - u Reagenz začínáte tím, že nalijete mošt k rysce 0  a potom přikapáváte roztok a až zmodrá. Poté je hladina a ryska množství kyseliny v g/l v roztoku. Oproti tomu u roztoku K sice také kapete, ale začínáte na rysce 5 ml a od výsledné hladiny po zmodrání 5 odečtete a ještě vynásobíte 2, takže to není tak přesné jako u Reagenz. Konkrétně, Reagenz mi zvládla ukázat 5,8 g/l, z Kčka jsem dostal 6 g/l

#2 Kvašení » Měření kyseliny v moštu » 2022-11-15 13:45:40

richie
Odpovědi: 3

Ahoj cidraři, rád bych poté, co jsem se nachytřil v The New Cidermakers Handbook (kdo umíte anglicky a chcete se posunout o krok dál od hobby výroby cideru, doporučuju!) začal měřit množství kyseliny v moštu/cidru, abych mohl dobře namíchat blend cidru. Nemyslím tím pH, ale opravdu množství kyselin v gr/litr. Dá se na to použít vinařský roztok K? Je něco, na co by si podle vás, kdo jedete taky takhle trochu laboratorně (mě to baví:), dát pozor?

#3 Re: Stáčení a lahvování » Péče o láhve » 2021-04-03 16:29:11

Tak pardon, zjistil jsem, že ty dropsy se rozpustily hned big_smile ale jestli pasterizovat a kdy, aby se mi hezky naperlil, by mě zajímalo, díky smile

#4 Stáčení a lahvování » Péče o láhve » 2021-04-03 16:26:32

richie
Odpovědi: 1

Ahoj cidraři, právě jsem nalahvoval svoje první poiré (cidr z hrušek), vykvasilo dosucha (dle hustoměru 1005), přidal jsem fermentační drops a dám lahve do spíže, kde je cca 15 stupňů. Mám dvě otázky:
- jak máte lahve, nastojato či naležato? je třeba jimi nějak otáčet či je to jedno?
- cidr mám na začátku vysířený (dělám to poprvé a chci to mít na jistotu), ale měl bych ho nyní ještě pasterizovat? Pokud jo, tak kdy? aktuálně tam mám ten fermentační drops, není ještě rozpuštěný tak se bojím, aby se mi tam rozpustil, kdybych teď hned pasterizoval a zabil kvasinky.
Díky! smile

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK