#1 2014-09-05 06:42:58

baTh
Člen
Registrován: 2014-09-05
Příspěvky: 3

Drcení bez drticky

Zdravím,
tak jsem se rozhodl letos udelat vlastní cider.
Vyhrabal jsme pár demizonu a koupil si lis. Kamarad koupil barak i s pár jabloněma takze o jablka je postaráno.
Bohuzel jsme zjistil ze bez drcení se moc lisovat nedá.
Nechce se mi ale kupovat jeste lis tak premyslim jak to obejít.
Vyrobení vlastního nechávám jako poslední moznost.
Máme na zahrade ale starší vanu. Napadlo me jablka naházet do vany a klasicky je rozšlapat.
Nemáte s tím někdo zkusenost. Případně myslíte ze to bude stacit aby se pak most dal vylisovat?
Dík moc za jakékoliv informace, případne radu .

Offline

#2 2014-09-09 08:45:40

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Drcení bez drticky

tady jsou i ukázky drcení bez drtičky http://www.domaci-cider.cz/viewtopic.php?id=10.
Je to moc práce a málo moštu.

Není jednodušší zajet do moštárny?

Offline

#3 2014-09-09 11:51:58

baTh
Člen
Registrován: 2014-09-05
Příspěvky: 3

Re: Drcení bez drticky

Tak jsme to o vikendu zkouseli a jde to docela v pohode. Stacilo si vzít gumáky a drzení slo docela dobre.
Dostali jsme se na cca 50% výtěžnost což myslim není tak špatný.
Zkouseli jsme asi jen 15kg ve vetsim lavoru.
Priste na to uz vezmem sud v tom se dá víc šlapat(z lavoru to docela lítalo kdyz se to toho člověk opřel)

Jo moštárna by asi byla jednodušši ale kdyz uz jsme si koupili lis tak to chceme zkusit podomácku :-)

Offline

#4 2014-09-12 11:07:21

hurykan235
Člen
Místo: Mělník
Registrován: 2014-09-12
Příspěvky: 2

Re: Drcení bez drticky

Ahoj, drtičku nemám, pouze ruční mlýnek na horzny. Zkusil jsem a menší papenská jablíčka v pohodě, větší odrůdy je potřeba překrojit. Takže kdo mačkáte doma víno, nebojte se to zkusit. Doma mám tento: http://eshop.vinarskepotreby.cz/mlynek- … ez-pillan/

Výtěžnost z cca. 60 kg víc jak 30 litrů. Moštárna by byla asi lepší, ale doma je doma a není nad to zapojit děti, když je to baví točit kolem :-D Alespoň vidí jak se co dělá a hned ochutnají.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK