#1 Klášterní » Výroba polosladkého cideru od A do Z » 2022-11-26 17:36:49

pavelix
Odpovědi: 0

Po loňském experimentování, kdy se mi povedlo vyrobit cider suchý, jemně perlivý, příjemné vůně, bohužel lehce kyselý(pro mě ne příliš pitelný). Letos se pokouším po získání nových informací o polosladký cider.
Nazval bych ho podle jedné dominanty v naší obci Klášterní cider. Letos se mi podařilo sehnat více jablečných odrůd. Matčino, Monetu, další dvě jsou podzimní odrůdy a jedna zimní, hodně sladká. Na obrázcích jsou nafocené, možná že je někdo pozná.
Jablka jsem po umytí půlil, letos byly dost červivá a byl čas. Drtič jsem okopíroval od nejmenovaného výrobce z netu, originál je pouze nádoba na drť. Mých 100kg jablek zvládl do půl hodiny, horší to bylo s lisem, ten je 6 litrový, ukrutně malý (musím na příští rok vyrobit něco většího).
Takže mošt je hotový, zkusil jsem změřit PH, dle obrázku na stupnici 3, mělo by to být OK. Cukernatost moštu, naměřeno SG1052, podle toho by měl mít cider 7 procent alkoholu. Nevím, jestli tato hodnota bude platit jen pokud bych ho nechal prokvasit do sucha, což nechci. Jestli zastavím kvašení na SG1016, tak bych podle mé teorie měla být výsledná hodnota cca 4-5 procent alkoholu (kdo má zkušenost může poradit).
Do plastové nádoby jsem si připravil zákvas z kvasinek FermiHill Speciál, chtěl jsem použít jiné, ale nechal jsem nákup na poslední chvíli a eshopy měly bohužel vyprodáno. Po přimíchání kvasinek jsem je nechal rozběhnout při pokojové teplotě 21 stupňů a pak
demižon umístil do sklepa kde je stabilních 15stupňů.
Dnes, po 14 dnech má mošt hodnotu SG1019, brzo budu stáčet, jak radí správce fóra, při SG1016 zchladit, stočit z kalu, to samé druhý den, naposledy to vezmu přes diskový fitr, nalahvuji a po cca 14 dnech šetrně pasterizuji. Snažím se vyhnout chemii, takže nečiřím, nepoužívám disiřičitany, pouze na sterilizaci nádobí, nářadí použiju ředěnou kyselinu sírovou a vše opláchnu čistou vodou. Funguje mi to dobře, loňský cider nechytil žádnou plíseň ani nezoctovatěl. Při dnešním měření jsem odebral vzorek, zatím je vše na dobré cestě, krásně voní, nějaký cukr to podle chuti má, možná cítím i alkohol, nejsem znalec tak to budou muset ohodnotit kamarádi. Chtěl bych zaexperimentovat se sodastrimem, část moštu před zalahvováním nechat probublat a pak pasterizovat, otázkou je jestli pasterizovat hned po stočení a probublání nebo až po cca 14dnech. Pohodlnější by bylo pasterizovat celou várku po 14 dnech, používám láhve 0,3l, vydrží větší tlak než 0,5l od piva.
15 den jsem vyndal demižon ze sklepa na venkovní parapet a večer poprvé stočil, druhý den jsem nechal stočený demižon v garáži, teplota cca 8stupňů a večer opět stočil, při třetím stáčení jsem přidal diskový filtr aby byl cider čistější. Z celkových cca 35litrů jsem získal 28litrů čistého cideru.
Pro stáčení do lahví se mi nejvíce osvědčila plastová nádoba s kohoutkem, kdysi jsem koupil stáčecí pistoli s hadičkami, ale pokud nechcete mít zapatlanou kuchyň a olepené láhve po stočení tak doporučuji nádobu s kohoutkem, pustí se to krásně po skle a výška hladiny v láhvi se dá lépe odhadnout. Jinak lahvoval jsem při SG 1015. Pár lahví jsem zkoušel nabublat CO2 přes sodastrim, toto řešení se ukázalo jako ne příliš vhodné. Bude to chtít sytit delší dobu aby to v láhvi bylo poznat.
Celkem se mi podařilo nalahvovat čtyři basy cideru ve třetinkových lahvích, počkám až se v lahvích vytvoří přetlak a pak se vše pasterizuje. V každé fázi se snažím cider ochutnat, nejlepší chuť to mělo při prvním stáčení SG 1019, příští rok bych tedy zkusil začít stáčet na vyšší hodnotě např. SG 1024 abych se dostal na konečných SG 1019 v lahvi po pasterizaci. Jinak letošní Klášterní cider je vcelku povedené pití ve srovnání s loňským rokem, což potvrdili i mí kamarádi. Teď zbývá ještě vymyslet nějakou etiketu na láhev.

Klášterní 1
Klášterní 2
Klášterní 3
Klášterní 4
Klášterní 5
Klášterní 6
Klášterní 7
Klášterní 8
Klášterní 9
Klášterní 10
Klášterní 11
Klášterní 12
Klášterní 13
Klášterní 14

#2 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-26 14:28:54

Rád bych dokončil svůj experiment s polosladkým moštem, začal jsem s malým 5l demižonem (psáno v úvodu), jablka sladká, nějaká podzimní či zimní odrůda. Po té jsem přidal 35l demižon, pět odrůd jablek. Zakončil odrůdou Dabinett 2*10l demižon.
U malého demižonu jsem po 34 dnech na SG1022 (po 7 dnech jsem stočil obsah od kalu a dolil 1,5l čerstvým moštem), proto kvašení trvá o něco déle. Hodnocení, vůně dobrá, není kyselý, lehce nasládlý. Nebude to asi žádný zázrak.

Výroba polosladkého cideru 1

Výroba polosladkého cideru 2

Dabinett, kvašení se rozjelo ukrutným způsobem, teplota sklepa na zemi 14stupňů, bylo mi doporučeno snížit teplotu, to je v domácích podmínkách docela problém, venku v té době mrzlo a v nevytápěné garáži to bylo na hraně 8-10 stupňů, zvolil jsem tedy sklep, tam je teplota alespoň konstantní. Rychlým kvašením po 13dnech má mošt cca SG1008, trochu jsem to podcenil, chtěl jsem ochutnat při SG1016. Jinak mošt je čistší než z malého demižonu, ale jeho chuť mě moc neohromila, voní slaběji po jablkách než ten z malého demižonu a chuťově už sušší, což jsem zrovna nechtěl. Nechám ho kvasit déle ( bublání už se zpomalilo), do jednoho z demižonů jsem přidal dubové chipsy, uvidíme jak to ovlivní chuť.

Výroba polosladkého cideru 3

hustoměr SG 1008

Na konec jsem si nechal ochutnávku z velkého demižonu, pět odrůd, kvašení probíhalo pomalu, začátek SG 1052, cca 7procent alkoholu. Dnes po 14 dnech SG 1019, zatím to vypadá na favorita, voní krásně po jablkách, cukr je lehce cítit, nevím jestli se dá poznat
množství alkoholu podle chuti, ale zdá se, že bude silný. Nechám dojít, dle rady na SG1016 a pak bych ho stáhnul od kalu, lepší by byl zpočátku teplotní šok, ale vstup do sklepa nemám ideální a 35litrů někde křapnout by nebylo dobré, ještě to zvážím. Až to bude v láhvích pasterizované udělám nové hodnocení.

demižon 15l

Pro snadnější odebírání vzorků jsem si pořídil malý 0,1l koštýř, ukázalo se to jako dobrá volba, zkušební válec mám 100ml, takže akorát.

koštýř

#3 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-18 21:08:02

Děkuji za rady, některým věcem jako amatér moc nerozumím, ale co navrhuje správce se pochopit dá, také mě zaujala varianta sycení CO2, loni jsem zkoušel nasytit cider v sodastrimu, natlakovat rychle přelít do lahve a zazátkovat, po otevření to nebylo moc poznat, asi to bude chtít použít lahev z CO svářečky a sytit delší dobu.
Kingswood dělal i sycený cider, ten mi chutnal více, mělo to takovou baňatější lahev z hnědého skla.

#4 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-17 15:21:24

Děkuji za odpověď, pivo nepiju, tak se pokouším o cider, když ho nechám prokvasit do sucha tak vůně dobrá, jemně perlí po dodaném cukru na konci fermetace, to vše je super, bohužel s chutí už tak spokojen nejsem. Je kyselejší, rád bych se propracoval k variantě
polosladké, nebo alespoň bez kyselosti, proto čekám až zkušební várka bude mít SG1018, jaká bude chuť. Je mi jasné, že se pasterizaci nevyhnu.

Teď v pátek mi mošt ukázal SG1030, na chuti už je poznat kvašení, cukr ubyl, stále je to ještě pitelné, bez kyselosti. Další ochutnávka bude opět v pátek.

Měření cideru hustoměrem

#5 Re: Filtrace a číření » Filtrace cideru » 2022-11-17 14:54:15

S tím zchlazením to funguje dobře, pasterizoval jsem mošt, mám ho ve sklepě cca15stupňů. Když ho vyndám a dám proti světlu je kalný, po nějaké době v lednici se vyčistí, kal sedne ke dnu. Na obrázku vlevo je kalný mošt a v pravo je po pár hodinách v lednici. Obrázek chce zoomem zvětšit, aby to bylo dobře vidět.

Sedimentace kalu v láhvi

#6 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-09 20:18:03

Ještě mě napadly dva dotazy, pokud pasterizuji mošt polosladký, jak to bude s jeho chutí dále, zůstane stále stejná nebo se bude chuť v láhvi měnit. Říká se, že čím déle mošt kvasí, tím lepší chuť má.
   Jestli bude mošt sladší ( tím pádem více alkoholu, nad pět procent), je dobré ho naředit vodou?

#7 Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-09 19:44:59

pavelix
Odpovědi: 12

Letos jsem se před výrobou 35litrů cideru pokusil vyrobit nejdříve menší množství, cca
4litry a s těmi budu experimentovat. Pro tak malé množství jsem k výrobě moštu zvolil odstředivý odšťavňovač, mošt získaný tímto způsobem byl hodně kalný, dužina na kaši, asi to nebude úplně vhodný způsob výroby. Hodnoty moštu FG=1050 - 6,5% alkoholu, budoucích.
Přidal jsem kvasinky a nasadil bublátko, po pěti dnech byla ochutnávka, pěna 2cm, sedlina cca také 2cm, stočeny byly necelé tři litry, hodnoty moštu FG=1039, mošt už není tak sladký. Vzhledem k tomu, že je demižon poloprázdný jsem vylisoval necelé dva litry nového moštu, raději už na malém lisu a demižon jím doplnil, další ochutnávka bude teď v pátek, zhruba po 14 dnech. Jsem zvědavý kam se posune chuť, tím čerstvě dolitým moštem. Mošt už se opět rozkvasil, bublá poměrně pomalu, žádný velký fofr, teplota ve sklepě cca 18stupňů.
Dotazy, co se stane pokud zalahvuju při FG=1018-1020, hodnoty pro polosladký cider, dosypu cca 3-5g cukru do lahve a po vytvoření přetlaku cider pasterizuju, bude cider sladší ( pasterizace zabrání dalšímu kvašení) nebo si vyrobím granáty?

#8 Re: Stáčení a lahvování » Pasterizace jablečného moštu, cideru » 2022-11-06 17:15:26

Mošt je čistý, na dně lahve cca 5mm kal (sedlina) takže nalévám opatrně abych pil jen čistý mošt. Zatím to nemá vliv na chuť, možná by pomohlo nechat mošt před stočením do lahví odstát.
Lis je peklo na příští rok si zajistím alespoň 18l, drtič na jablka má nádobu také na 18l.
Příští týden se chystám na cider, uvítal bych nějaké rady a typy na jeho výrobu, takže pokud by se někdo chtěl účastnit diskuse na toto téma, budu rád.

#9 Re: Stáčení a lahvování » Pasterizace jablečného moštu, cideru » 2022-11-05 12:41:52

Po třech týdnech ochutnávání pasterizovaného moštu musím zkonstatovat, že se vše podařilo, mošt se nekazí, není chuťově tak ostrý jako čerstvý, ale to mě vcelku vyhovuje více. Na dně lahve je větší sedlina cca 5mm, na chuť to zatím nemá vliv, uvidíme co přinese další měsíc, zbývá 55lahviček, zkusím je šetřit co nejdéle. Někde psali, o svaření jablečného moštu jako u punče, skořice, hřebíček, to bude vhodnější vyzkoušet až udeří nějaký mrazík.

#10 Re: Filtrace a číření » Filtrace cideru » 2022-10-28 12:56:23

Ahoj, já vzhledem k ceně filtru jsem zatím pořídil https://www.alkoholesence.cz/alkoesence … notka-UFO#
Je to malé a svůj účel to jistě splnilo. Je možné do toho koupit i filtrační disky různé tlouštky, s jejich výběrem ti moc neporadím, nemám to moc odzkoušené. Použil jsem 3mm tlouštku, prodávají i tenčí, pokud to má ale filtrovat, tak bych asi doporučil ty tlustější, poněvadž sedlina také něco váží a v disku by to mohlo protéct. Filtroval jsem jen k sedlině, to něco málo co vlítlo do disku filtr pobral.
Sedlina jako taková prý nevadí, já mám po roce, bez chemie a pasterizace na dně lahve sedlinu do 3mm, nafotil bych, ale asi sem nejdou vkládat fotky, údajně to může jen správce webu.

Domaci filtrovani cideru

#11 Filtrace a číření » Filtrace cideru » 2022-10-23 18:21:25

pavelix
Odpovědi: 6

Je nutné investovat do nějaké filtrace? Pokud stočím cider několikrát po sobě bude už dost čirý a sedlina velká nebude.  Mám koupený malý diskový filtr, tak by mě zajímalo jestli koupí např. deskového filtru (colombo, apod.)nevyhazuji zbytečně peníze.
Pokud např. stočím z kalu cider dvakrát a po třetí přes ten malý, diskový filtr tak by to mělo být pro hoby výrobu dostačující.

#12 Stáčení a lahvování » Pasterizace jablečného moštu, cideru » 2022-10-18 19:35:06

pavelix
Odpovědi: 3

Nemá někdo zkušenost s pasterizováním moštu? Na netu se názory dost rozcházejí. Našel jsem diplomku o výrobě cideru, tam byla udávána teplota pro pasterizaci 60-65 stupňů celsia, to se mi zdá poměrně málo. Dalším vyhledáváním jsem se dostal až na 75 stupňů po dobu 25minut, to už vypadá lépe.

moštování jablek

O víkendu jsem namoštoval 60 lahví 0,4l - 0,33l, láhve jsem začal umývat ve dřezu kolem poledne, stihl jsem je umýt jarem pak jsem byl vyhozen manželkou z kuchyně big_smile

mytí lahví saponátem

Venku jsem si vzal na pomoc zahradní hadici, tím se práce značně urychlila. Trocha síry abych se zbavil nežádoucích kvasinek.

vysíření lahví

vysíření lahví

Mošt jsem stočil do plastové 40l nádoby s víkem ve které mám ve spodní části osazen kohout na vypouštění. Je to praktické řešení pro plnění lahví, takže stočeno, zazátkováno.

stáčení cideru

Na zátky používám upravený stojan na vrtačku:

domácí uzavíračka lahví

Samotná pasterizace, hořák plynový, koupen v Lidlu, hrnec na zavařování, dědictví po rodičích:

pasterizace cideru

Vodu jsem napouštěl jen pod zátky, aby byl mošt pod vodou. Pokud se potopí, tak by pak v budoucnu mohly začít reznout,:

pasterizace lahvi

Lahve jsem dával do vody před ohřevem, ohřát na teplotu 75stupňů, nechat 25minut prohřát, plynem se ta teplota hůře udržuje, má tendenci stoupat, vyřešil jsem to vypnutím hořáku. Další várkou se teplota vody v hrnci zchladí, takže opět zahřát atd.

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK