#1 2013-01-14 14:42:46

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Cider od Marks & Spencer

V sobotu jsem měl možnost popít Anglický cider který prodává Marks & Spencer a hlavně porovnat s naším produktem. Je to dárkové balení 3 různých lahví, mimochodem noblesně tongue etiketované. Bohužel jsem nezodpovědný mad a neopsal jsem si značky. Vím že to byl ročník 2010. Složení - jablečný extrakt, voda, E (myslím 221). Každopádně značky a složení ještě doplním. Ovšem tedy bez přehánění musím konstatovat, že ta naše domácí záležitost je výrazně chutnější. A to i z pohledu, na výrobě nezúčastněných ostatních degustátorů. Tak si budu muset vyrazit někam pro jiné značky. Tenhle mě opravdu moc neoslnil...

Offline

#2 2013-01-16 09:49:43

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Re: Cider od Marks & Spencer

Tak abych doplnil info o ciderech z Marks & Spencer:
1.byl jednodruhový z odrůdy Dabinett (Dabinett Single Varietal Cider), z koncentrátu, dále obsahoval vodu, sirup z invertního cukru, kyselinu jablečnou a disiřičitan sodný (E223), oxid uhličitý - alko 5,5%.
2.Archívní Somerset cider (Somerset Vintage Cider), z koncentrátu, voda, glukózo-fruktózový sirup,  kyselinu jablečnou a disiřičitan sodný (E223), oxid uhličitý - alko 6,6%.
3.archivní cider ze sadů Hazerdine Orchard (Hazerdine Orchard Vintage Cider), z jablečné šťávy, dále voda, cukr, glukózový sirup, oxid uhličitý, regulátory kyselosti, kyselina jablečná, kyselina mléčná, konzervant E224.

Tak nevím... sad. Není náhodou lepší to co si děláme doma ?  wink

Offline

#3 2013-01-17 11:04:14

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Cider od Marks & Spencer

jarda: samozřejmě, že je lepší to co se dělá doma. Nechápu, proč se tyto překvašené sirupy s cukrem a vodou, mohou nazývat cider. Už se "těším" až se podobného složení setkáme u produktu, který se bude nazývat víno sad

Offline

#4 2013-01-22 14:02:27

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Re: Cider od Marks & Spencer

uncompromised: smile mám dojem že v těch nejlevnějších variantách vína k tomu už není daleko (mám na mysli krabicáky Don Símon atd...). Ovšem to naprosto jednoznačně demonstruje současný stav při výrobě "potravin " - kam jsou výrobci ochotni zajít, potažmo kam je až obchodní hypersítě dotlačí ve jménu levných potravin. Jenom je mi líto lidí kteří si tento stav a kvalitu nepřipouští a vesele se s těmito produkty nacpávají  tongue

Offline

#5 2013-01-22 14:53:07

kasal
Člen
Registrován: 2012-10-15
Příspěvky: 48

Re: Cider od Marks & Spencer

> Není náhodou lepší to co si děláme doma?

Někdy je, někdy není, já bych negeneralizoval.

Jistěže Aspall a Westons jsou lepší, ale ty si taky doma neděláme.
Z těch, co "si děláme doma" je přímo srovnatelný jedině Rossbach, ostatní jsou prostě úplně jiný typ nápoje.

Ja jsem z uvedených vzorků pil Sommerset Vintage Cider, který pro M&S dodává firma Thatchers, a velice mne tehdy potěšil: hořkost a další chuti očekávané pro tento typ cideru byly dobře vyváženy a celé to funguje.

Dále jsem v M&S ochutnal Pear, který jim dodává firma Westons.

Oba jsou to výrobky firem, které umějí dělat i skutečný cider, ale toto jsou výrobky pro M&S, technologické cidery, ale slušně udělané, s pravdivě deklarovaným obsahem.
Udělají radost, když má člověk chuť na anglický hořkosladký cider.

Buďme vděčni M&S, že tento cider na několika místech u nás prodávají.

Mnohem víc kritiky si podle mne zaslouží výrobky, které nemají vůbec žádnou osobitost a pokoušejí se s kapitálem za zády prorazit u nás, než lidi poznají, jak má cider chutnat.
Anebo plechovka pochybného obsahu s nápisem "CIDER," kterou M&S prodává na téže polici jako výše jmenované dva.

Upravil kasal (2013-01-22 14:54:08)

Offline

#6 2013-01-23 01:30:11

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Cider od Marks & Spencer

jarda: ani krabicáky nejsou to co některé cidery. Pokud chceš vyrobit a prodat něco, co se bude jmenovat víno,  musí to být z hroznů a bez přídavku vody, jestli tam je nebo ne je věc druhá, ale oficiálně to není možné, narozdíl od cideru, kde to zákon umožňuje. O tom, jestli to je nebo není etické, by jsme se měli bavit až po důkladném poznání tradice a místa vzniku cideru.

Ale zpátky k tématu, příští týden se otočím v Brněnském M&S a přesvědčím se sám, co to je zač. snad ho tam budou mít.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK