#1 2018-10-15 14:42:43

honzakolik
Člen
Registrován: 2018-10-15
Příspěvky: 1

Délka kvašení a co potom?

Zdravím, vážení,
letos zkouším první várku cideru v 10l demižonech a i po přečtení různých vláken fóra, článků na winepunku atd, mi pořád není zcela jasné, co a kdy udělat po kvašení a jak vlastně poznám, že hlavní kvašení skončilo:

Mám dva demižony, v každém mošt z jiné směsi odrůd (sladší a kyselejší), naplněné tak ze 3/4. Stojí to ve sklepě s konstantní teplotou 10°C, jsou tam nyní asi 16 dní. Jeden se rozkvasil sám od sebe, druhý jsem doléval zákvasem z petky, který se doma rozjížděl asi 4 dny. Aktuálně to vypadá viz foto:
https://photos.app.goo.gl/6iDizjTdsaMZUtFV8

hlavní kvašení ustalo u jednoho demižonu včera, u druhého předevčírem. Nyní se interval mezi bublinami v rource pohybuje kolem 20, resp. 40 vteřin, na dně je asi 1cm šedé usazeniny. Situace "vidím svojí ruku přes demižon" (rada z winepunku) zatím nenastala.

A moje otázka: Co včil?

1. Nechat to takhle? Dokdy?
2. Zamezit kontaktu vzduchu s obsahem, dolít to do plna a nechat to dál kvasit s kvasnou zátkou? Pokud ano, čím? Mám buď mošt v mrazáku,kterým můžu dolít oba demižony, nebo můžu jeden demižon dolít druhým (každý je z jiných jablek, tak se vzdám toho, že budu v zimě porovnávat rozdíl), zbytek vypít, nebo dát do lahví.
3.  Dát to do lahví.
4. Udělat něco úplně jiného.

Budu rád za každou radu. Člověk si toho sice hodně načte, ale něco prostě pochopí, až když to začne dělat.

Offline

#2 2018-10-17 22:42:32

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Délka kvašení a co potom?

Přetočit do plna a pod kvasnou zátkou čekat, až se to vyčistí. Pro zachování vzorků lze přetáhnout do menších demižonů, to co zbyde nad objem slít dohromady. Pak budeš mít na košt tři různý zkvašeniny!

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK