#1 2017-04-02 18:16:07

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Rok třetí

Anglická rodina se mi tento víkend poněkud rozrostla, snad se jí bude dařit stejně dobře, jako těm z loňska. Zatím to vypadá, že zimu přežily všechny stromky.
Pokusil jsem se naroubovat Yarlington Mill a black Dabinett na nějaké české odrůdy, tak čekám, zda se chytí. Nikdy předtím jsem to nedělal, ale všechno je jednou poprvé.
Moc práce s tím zatím není, tak aspoň záhony dají člověku zaměstnání...

https://www.facebook.com/piparkakujacid … =3&theater

Cider frei!

Offline

#2 2017-08-27 20:49:08

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok třetí

Letos to bude s ovocem křížovka, nikde nic! Zatracenej mráz. Třeba se poohlédnout někde v okolí...

Cider frei!

Offline

#3 2017-11-03 11:33:32

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok třetí

Hrušky jsem letos komplet vylil do kanalu, hruzostrasna chut.
Jablka jsem nakonec v mensim mnozstvi splasil a je zadelano, celkem dve varky. Keeving letos neprobehl, malo sladka jablka, tak jsem to pretahl ze sedliny a uz to kvasi.
Odhodlal jsem se cast mostu mrazenim nakoncentrovat a uvidime, jak se vydari prvni pokus o ledovy cider. Tradicni metoda lisovani premrzlych jablek mi letos nevysla, do mrazu by mi  nejspis vsechno shnilo...
Co prekvapilo, to je kyselost, ktera je oproti lonsku krapet nizsi a tak by to ve finale nemusel byt takovy ocet ;-)
A nakonec, musim pochvalit drtic Fruit shark, tichy a rychly spolecnik pro drobne vyrobce. Z drte je mnohem vyssi vyteznost oproti podomacku vyrobenem mlynku na systemu vrtacky.

Cider frei!

Offline

#4 2017-11-16 12:53:13

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok třetí

Na nove nabytou louku jsem zasadil 9 jabloni, tentokrate u nas bezne dostupne odrudy, takze casem bude i neco k jidlu. Pokud se jim bude darit, tak se nejakou vetev pokusim preroubovat anglickou cidrovou odrudou, diverzifikace sadu predevsim. Semenacky jako podnoze mam zatim strasne malinkate...

Ve sklepe jinak vsechno pekne kvasi, nezbyva ne cekat, jak se to na kvasnicich rozlezi.

Cider frei!

Offline

#5 2017-12-26 22:05:20

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok třetí

Nakonec ještě takové menší vánoční lisování smile

Cider frei!

https://www.facebook.com/piparkakujacid … =3&theater

Offline

#6 2018-02-12 23:41:41

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok třetí

Letos bude na výstavě děsnej mladík, takhle pomalu jsem ještě nekvasil, takže jsem lahvoval s měrnou hustotou přibližně 1.020. Pokud ty lahve nevybouchnou, tak snad bude k ochutnání lehce perlivý sladký cidre.

Cider frei!

https://www.facebook.com/piparkakujacid … =3&theater

Offline

#7 2018-06-06 11:38:19

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok třetí

Tak posledni sezona se celkove vzato obzvlaste vydarila. Na vystave to byl z meho pohledu uspech, kdyz se me par lidi zeptalo: "...kde se to da koupit?". Behem zhruba dvou dalsich mesicu byl z prvni varky prvotridni cider, bublinky, vybalancovana chut cukr/kyselinky, pecka. Pred 2 tydny jsem ale zjsitil, ze v lahvich probiha s nejvetsi pravdepodobnosti malolakticka fermentace, protoze klesl obsah kyselin a chut se lehce zmenila, ma prapodivny nadech, ocas... Nastesti se vetsina lahvi uz vypila a ty zbyvajici jsou porad jeste stokrat vic pitelne, nez ty z prvniho a druheho rocniku.
Kapitolou sama pro sebe je prvni pokus o ledovy cider. To je proste naprosto luxusni piti, ktere dozravanim v lahvich ziskalo radnou perlivost, zbytkovy cukr se jeste vice skloubil s kyselinkami a vysledkem je chutove plny, hutny cider jantarove barvy. Tomu se budu v nadchazejici sezone rozhodne dale venovat. Zel, uz jsou ve sklepe jen 3 lahve...

Cider frei!

P.S. Letos to vypada na prvni vlastovky na anglickych stromcich, kter jsem sazel pred cca 2 lety. budu je teda muset jeste protrhat, aby je to moc nevysililo, ale nejake tam necham. No, jsem napnuty, jak se budou od tech nasich chutove lisit! Ale zustavam na zemi, mlade stromky pry neprodukuji jeste zaleka jablka nejvyssi kvality.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK