#1 2016-11-01 16:42:27

DvaidPetr
Člen
Registrován: 2016-11-01
Příspěvky: 2

Doslazení a perlení cideru s více alkoholem

Zdravím,
mám doma asi 40 litrů cideru, kvasil jsem kvasinkami French cider G1 ,na pročištění jsem použil Vin Clear. Množství alkoholu jsem měřil pomocí vínoměru, který mi ukázal 13%.
Cider kvasil v plastovém soudku, není perlivý a chuťově se podobá suchému vínu.
Jak by z toho šel udělat cider perlivý a nejlépe s polovičním obsahem alkoholu?
Mám ředit moštem/džusem, pasterizovat a potom nasytit nějakým sifonem?

Díky na nápady.

Offline

#2 2016-11-02 21:11:01

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Doslazení a perlení cideru s více alkoholem

Kolik jsi tam nasypal cukru, že to dalo 13% alkoholu? Druhá možnost je, že vínoměr ukázal špatnou hodnotu.  13% alk. mi přijde na čistou jablečnou zkvašeninu přespříliš.
Ať tak či onak, pokud naředíš cidr moštem, zalahvuješ a nezpasteruješ, prokvasí to zase do sucha a lahve navíc nejspíš bouchnou. Ušlechtilé kvasinky jsou lačné cukru a všechno překvasí na alkohol.
Pravda, s vyšším obsahem alkoholu se kvašení brzdí, to pokud je těch 13% pravda...naředěním to ale klesne a může vesele kvasit dál, takže pořád stejný.
Zpasterovaný, naředěný, prohnaný sifonem to asi bude dobrý. Ale nezkoušel jsem, nechávám to čistě na přírodě v šampuskách...
Hodně zdaru!

Offline

#3 2016-11-03 09:56:12

vyrius
Člen
Registrován: 2016-01-06
Příspěvky: 13

Re: Doslazení a perlení cideru s více alkoholem

Pokud chceš perlivý, tak nalahvuj a do každé lahve dej trochu cukru, tady na foru najdeš diskuzi o tom kolik cukru dávat, případně místo cukru med nebo malé množství moštu, pokud chceš použít mošt, musíš znát jeho cukernatost a spočítat si kolik ho přidat aby se lahve nasytily, ale nevybuchly.

Pokoušet se pasterovat lahve, které jsou pod tlakem podle mě není dobrej nápad, a sytit pasterovanej cider netuším jak.

13% je fakt hodně, vloni jsem dokvasil na 10%, ale to bylo z jablek lisovaných někdy v lednu, která byla úplně svraštělá jak ztratila spoustu vody.

Offline

#4 2016-11-08 20:21:04

DvaidPetr
Člen
Registrován: 2016-11-01
Příspěvky: 2

Re: Doslazení a perlení cideru s více alkoholem

Díky za odpovědi. Vínoměr asi vážně musel ukazovat špatně, protože mošt jsem vůbec nedoslazoval. Kvasil jsem ho tak jak byl. Zrovna jsem ho stáčel abych se zbavil kalu, takže možná jen trochu rozředím vodou abych doplnil to co jsem ztratil stáčením a zalahvuju s trochou cukru.

Postřehli jste velký chuťový rozdíl při doslazování cukrem, medem a nebo třeba třtinovým cukrem?

Offline

#5 2016-11-08 22:03:26

vyrius
Člen
Registrován: 2016-01-06
Příspěvky: 13

Re: Doslazení a perlení cideru s více alkoholem

Někdo v tom vidí zásadní rozdíl, ale já jsem zkoušel obyč řepnej cukr a med a nepoznal bych rozdíl.
Vodou bych to neředil.

Offline

#6 2016-12-02 08:02:34

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Doslazení a perlení cideru s více alkoholem

DvaidPetr napsal:

Díky za odpovědi. Vínoměr asi vážně musel ukazovat špatně, protože mošt jsem vůbec nedoslazoval. Kvasil jsem ho tak jak byl. Zrovna jsem ho stáčel abych se zbavil kalu, takže možná jen trochu rozředím vodou abych doplnil to co jsem ztratil stáčením a zalahvuju s trochou cukru.

Postřehli jste velký chuťový rozdíl při doslazování cukrem, medem a nebo třeba třtinovým cukrem?

Já tedy ten rozdíl cítím dost silně (alespoň bezprostředně po doslazení). Zkoušel jsem všecko možný..Z těch tří co píšeš vychází nejlépe med, ale se mi pak v demižonu vysrážel do takových koloidních útvarů (??)
Lepší mi teda přišla dextroza než cukr. Preferuju ale odpařený jabl.koncentrát.  Ale hlavní je, ať použiješ cokoli, nechat to dostatečně uležet (4měs. a víc), chutě se spojí, zjemní a zaoblí..

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK