#1 2015-11-25 14:05:08

Eugisch
Člen
Registrován: 2015-11-25
Příspěvky: 2

jak a kdy doslazovat kyselkavy DC ?

Ahoj rozhodl jsem s letos pro vyrobu domaciho cideru z jablek vlastni produkce.
Vylisovali jsme cca 70l jabl. neupravene dost sladke stavy, kterou jsme nalily do demizonu a pridali vine kvasinky a bez  dalsich pridavku a zaspuntovali s kvasnou rourkou.
asi po 24h nastala bourliva reakce ze spostou peny [demizony jsem dal do chladna] ktera trvala asi tyden pak se vino uklidnilo a zacalo normalne pracovat po 18 dnech se reakce spomalila az zastavila a pres noc se vino uplne vycistilo na cire.
Vino jseme stocili od kalu ale je je uplne bez cukru hodne kyselkave, chci se zeptat jestli muzu dosladit pripadne kolik cukru na 1L a jestli bude proces pokracovat (premena cukru na alkohol v demizonu) nebo jestli mam pridat kvasinky ci jiny vas alternatyvni postup..
diky za rady...

Upravil Eugisch (2015-11-25 14:07:29)

Offline

#2 2015-11-25 22:30:19

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: jak a kdy doslazovat kyselkavy DC ?

Ja si myslim, ze kvasinky tam jsou porad, akorat nemaji co zrat - cukry, tak se neprojevuji. Kdyz dostanou dalsi cukr, tak ho zase prekvasi, ostatne to delaji pote, co se cider nalahvuje a do lahve se kopne lzicka cukru. Cukr kvasi v lahvi a udela to bublinky.
Mne kyselac taky moc nechutna, proto mam v planu pri lahvovani dosladit, pak pockat par tydnu, postupne otvirat testovaci lahve, jestli uz nejsou na vybuchnuti a az se mi bude zdat, ze je bublinek dostatek, tak lahve zpasteruju. Kvasinky by mely pochcipat, bublinky snad zustanou a nejaky zbytkovy cukr taky. Je to zatim v urovni teorie, ale nebude dlouho trvat a prevedu vse do praxe smile. Pote budu referovat.
CHci taky vyzkouset dosladit stevii, ale tu jsem si zatim nedaval ani do caje, tak uvidim, co to vlastne dela... Jedu prvni rocnik, takze zkusenosti zatim moc nejsou.

Jinak me napadla jeste hrisna myslenka, ze pokud mi to vse prokvasi moc a vysledny produkt nebude moc sladky, dal by se redit s moštem primo na stole. Cider doda alkohol a bublinky, mošt zase "sladkost". Mošt mame zapasterovany v pytlich, pristi rok budu snad mit vice lahvi i moštu, abych si ho zavaril sam.

Hodne stesti! smile

Offline

#3 2015-11-29 10:00:07

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: jak a kdy doslazovat kyselkavy DC ?

Cider, který se vyrábí ve fabrice může být sladký jako cumel. Je to tím, že po překvašení je ostře filtrovaný a pasterovaný a pak se doslazuje. Přírodní cider sladký být nemůže, prokvasí do sucha.

Kyselost je daná hlavně odrůdou a kvalitou jablek. Trochu se ještě zakulatí při kvašením v láhvi.

Offline

#4 2015-11-30 19:24:50

Eugisch
Člen
Registrován: 2015-11-25
Příspěvky: 2

Re: jak a kdy doslazovat kyselkavy DC ?

Ahoj tak jsem vse stahl a znovu nalil do demizonu 20l a 25 l pridal jsem cukr 20g na 1l to se mi zdalo celkem akorad ani sladke ani kysele a 40g na 1l to uz bylo trochu moc sladke ale pocitam ze dojde k premene, demizony zacali pracovat...Zbytek jsem nalil do lahvi od vina se sroubovacim uzaverem dosladil 10g nebo 15g na 0.75l a lahve dal na lezaka do sklepa.

Upravil Eugisch (2015-11-30 19:25:27)

Offline

#5 2015-11-30 20:13:43

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: jak a kdy doslazovat kyselkavy DC ?

Takže cider z fabriky je sycený CO2 umělě. Když to po překvašení zfiltrují a zpasterují, tak musí všechny bublinky utéct, ne? Ta masovka v plechovkách, tam bych nic jiného ani nečekal.
Tuhle jsem pil nějaký francouzsky cider, bylo to v šampusové lahvi, asi 3% alkoholu a slaďoučký až hamba, což mně osobně chutná moc. To teda taky nejspíš sytí uměle?
V tomhle mám pořád ještě guláš, jak to ve finále funguje.
Pak se mi ta možnost míchání s moštem ve sklenici jeví asi jako nejsnazší...

Upravil Piparkakuja (2015-11-30 20:15:02)

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK