#1 Re: Legislativa » Prodej Cideru » 2013-09-09 20:13:10

Ahoj,
před pár měsíci jsem se do legalizace naší výrobny pustil. Je třeba se obrnit trpělivostí, páč je to fakt pruda na palici.. Nejednou jsem měl chuť to vzdát a ještě nemám vyhráno.. Doporučuju najít si projektanta, kterej má s hygienou a hasičema zkušenosti. To co píše luk je pravda pravdoucí..

a) Provozovna - Rozhodl jsem se, že v provozovnu přeměním jeden z pokojů v našem RD. Došel jsem tedy na MÚ - stavební odbor, abych zjistil, jestli je možné provést změnu užívání. Tam jsem se dozvěděl, že budu potřebovat projekt, vyjádření hygieny a hasičů.

b) Hygiena - Základ je předpis EU 852/2004. Je to celkem čtivý.. Vystačil jsem si s jedním umyvadlem a jedním dřezem, sítěma proti hmyzu do oken. Všechny předměty, který přijdou do styku s potravinama musej mít patřičnej atest (nejlépe EU 1935/2004), což je mnohdy velkej problém (na těsnění závitů jsem se zaseknul cca týden). Řešili CO2 a větrání, teplou studenou vodu, odkud budu brát vodu, jestli budu mít zaměstnance (proboha ne!), kde to budu skladovat, jak to tam budu nosit, jak to budu mejt, ...

c) Hasiči - abych to měl snažší, musel jsem se vejít do 50m2, což se povedlo. Pak jsou asi předpisy přísnější. Takhle se to vyřešilo měsíčním čekáním a jedním hasicím přístrojem.

Pak je potřeba ŽL "Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků", což je volná živnost. Nahlásit se na Celním úřadě - spotřební daň aktuálně 0, jen se musíš vejít do definice tichého vína, což je méně nežli (nepamatuju si přesně) 3bary v láhvy a vyhnout se šampus korkům. Taky bych řekl, že je vhodný nepřekročit 10000l ročně, páč pak nemusíš mít oddělenej daňovej sklad.

Před zahájením provozu je potřeba se nahlásit na Státní zemědělské a potravinářské inspekci..

Jo a z vlastních jablek to bude složitější ještě jistě o rozbory, chorobopisy, ... Já si to momentálně zjednodušil moštem dodavatelsky a mytím sudů v pivovaru. Jinak bych asi nikdy nezačal..

#2 Re: Kde se dá ochutnat cider? » Ochutnávka domácích ciderů » 2012-01-25 19:22:37

Ahoj kluci, zase jsem to prošvihnul.. :-/ Máte už v plánu nějakej další sraz? ;-)

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK