#1 2012-05-07 09:47:53

chlasty
Člen
Místo: Starý Kolín
Registrován: 2012-05-02
Příspěvky: 11

Doba kvašení

Ahoj,

Chtěl bych se zeptat, jak dlouho kvasíme v nádobě po ukončení "divkého kvašení" a jak dlouho by měl být v lahvích než je otevřeme a začneme degustovat?

Offline

#2 2012-05-07 13:33:41

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Doba kvašení

já čekám až se vyčistí, stočím ho vícekrát, protože nefiltruju. V lahvích jde hlavně o to, aby byl perlivý, to trvá tak nejméně měsíc. Ale pít se dá i dřív smile

Offline

#3 2012-08-21 13:25:26

Quixote
Člen
Registrován: 2012-08-21
Příspěvky: 10

Re: Doba kvašení

Ahojte,

Cider som este nikdy nerobil, ale mam zakladne skusenosti s kvasenim piva z mladinoveho koncentratu. Na kvasenie budem asi pouzivat mikropivovar. Rad by som sa spytal na kvasenie v suvislosti so zbytkovym cukrom. Nerozumiem ako docielit, aby mi ostal cider sladky aj po vykvaseni. Ja tomu rozumiem tak, ze kvasinky budu kvasit dovtedy, kym premenia skoro vsetok cukor na alkohol. To ale ja nechcem, suchy cider anglickeho typu (co su schopni dokonca kvasit s lojom) som dorobit nechcel. Zaujima ma skor cider ako v severskych krajinach, ci usa. U nas taky dostat kupit v Ikea.

Takze ako to prosim funguje so zbytkovym cukrom?

Vdaka.

Offline

#4 2012-08-22 08:08:41

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Doba kvašení

tohle jsem nezkoušel, taky by mě to zajímalo.
Bude potřeba kvašení zastavit. Pasterizace? Síření?

Offline

#5 2012-08-22 08:16:34

Quixote
Člen
Registrován: 2012-08-21
Příspěvky: 10

Re: Doba kvašení

Bojim sa, ci sa to v domacich podmienkach vobec da urobit. Ide o to, ze ked z akehokolvek dovodu kvasenie prestane uz v demizone (prve kvasenie), tak nemame ako dostat bublinky do flase. Cize kvasinky musia byt este aktivne ked ide cider do flasi a tam uz naozaj neviem ako by sme ich zastavili. Vieme sice robit rozne triky ako napriklad pouzit kvasinky ktore same skoncia pri trebars 7% - ale ako ich ukecat aby potom pokracovali vo flasi to neviem...

Je mi jasne, ze vo velkom by sa to dalo urobit tak, ze aj druhotne kvasenie - pod tlakom, by bolo v kvasnej nadobe. A potom by sa cider precerpaval do flias pod tlakom aby neuniklo CO2. To ale v domacich podmienkach nieje mozne.

Mozno by nam vedel pomoct nejaky skuseny vinar. Bezny sekt sa ako nasyti? Mam na mysli obycajny trebars hubert de luxe (taku sladkost ocakavam od cidera). Ci tieto lacne sekty nezreju vo flasi..?

Vdaka smile

Offline

#6 2012-09-10 09:13:05

Quixote
Člen
Registrován: 2012-08-21
Příspěvky: 10

Re: Doba kvašení

Tak vcera sme zalozili prvy demizonik smile Do rana trochu prekvasil aj cez zatku. Nevadi. Moj plan je po tyzdni okostovat, ze ako daleko zasiel. Ak bude uz sladkost tak akurat, tak ho stocim do flias. Pockam dalsi tyzden a jednu flasku dam bokom. Potom ju budem kazdy den otvarat a zatvarat a ked sa mi bude zdat, ze uz je nasytena dostatocne, tak vsetky flase ponorim na 20minut do horucej vody aby to kvasinky nevydrzali. Cize vlastne pasterizujem uz hotove flase. Co poviete? smile

PS: Pouzil som pivne kvasinky a zmerali sme to hustomerom. Malo to presne tolko cukru co kupovany mladinovy koncentrat na pivo, takze mame pocit ze to moze cele fungovat viacmenej rovnako ako vrchne kvasene pivo.

Upravil Quixote (2012-09-10 09:14:35)

Offline

#7 2012-09-11 09:57:35

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Doba kvašení

na ten zbytkový cukr je právě dobrá technika "keeving" (kterou chci letos zkusit), kdy se s pomocí speciálních enzymů docílí toho, že se výrazně sníží množství výživy pro kvasinky, navíc se většinou používají kvasinky přírodní, které pak pomřou dřív než ty šlechtěné a tím pádem zůstane v cidru více cukru. objednal jsem ten enzym z usa, tak jsem zvědav jak to půjde, plánuju začít někdy v listopadu (teplota má být okolo 4 °C a jablka dobře uzrálá, tj. tak měsíc sklizená)

otázkou je co udělá ta pasterizace s chutí cideru... druhou možností by mohlo být zmražení cideru, mráz by mohl kvasinky taky zabít...

Offline

#8 2012-09-11 13:02:29

Quixote
Člen
Registrován: 2012-08-21
Příspěvky: 10

Re: Doba kvašení

No ano, ale my cider potrebujeme mat nasyteny CO2. To je v domacich podmienkach mozne iba tak, ze ho kvasime aj po naflaskovani. Ak ho po naflaskovani zmrazim, tak mi prasknu flase a budem mat figu smile

S tymi enzymami to znie dobre, ale znova otazka - kedy ich pridat. Ak pred uzavretim flasiek, tak moze hrozit ze kvasinky nesthinu cider nasytit CO2..

Upravil Quixote (2012-09-11 13:03:05)

Offline

#9 2012-09-25 11:05:49

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Doba kvašení

enzymy už mi dorazily, podle návodu se dávají po vylisování moštu, upraví se pH, příp. se přidá sulfit, pak se nechá kvasit a asi po 20 dnech se přepustí čistý cider (měly by se v demižnou vytvořit tři vrstvy 1) hnědá čepice 2) čistý cider 3) kal), cider se potom buď stočí rovnou do lahví, kde pak kvasí a nasytí cider CO2, nebo nechá kvasit v demižonu a stáčí při nižší SG... tolik říká teorie... uvidíme jak to dopadne v reálu

Offline

#10 2012-10-01 09:32:53

Quixote
Člen
Registrován: 2012-08-21
Příspěvky: 10

Re: Doba kvašení

Drzim palce. Velmi ma zaujima ako to s tymi enzymami dopadlo. Daj Ondro vediet ked dokvasi vo flasiach. Ja som minuly tyzden stocil do flias nakvaseny cider a bol este pekny sladucky ako burciak. Teraz kazdy den-dva otvorim jednu flasku aby som kostoval ako sa nasycuje. Zatial to ide pekne, davam tomu este tak 4-5 dni. Ked budem spokojny tak skusim pasterizovat. Ak mi to nepojde, budem musiet rychlo vypit 40 flias aby nezacali vybuchovat smile

Offline

#11 2012-10-02 13:20:01

Quixote
Člen
Registrován: 2012-08-21
Příspěvky: 10

Re: Doba kvašení

Dobry zdroj na instrukcie k pasterizacii flasi. Tvrdia ze staci ponorit na 10minut do 72 stupnovej vody.

http://www.homebrewtalk.com/f35/pasteur … der-71180/

This method pretty much takes care of 2 birds with one stone, locks in carbonation by killing the yeast, and would keep your cider good almost indefinitely. Wondering why this isn't more commonly used as a way to stabilize brews?

Easy to do on stovetop, tall pot, get water to 160F, and submerge bottles 1/2 for 10 minutes. Done. No noticeable flavor loss (most of our apple juice/ciders have been pasteurized once, what's one more time?)

Offline

#12 2012-10-07 06:28:38

nevedko
Člen
Registrován: 2012-10-02
Příspěvky: 5

Re: Doba kvašení

Ahojte. Tak včera som aj ja založil svoj prvý 60 l plastový súdok,pritom cíder som ešte nikdy nepil xixi. Dozvedel som sa o ňom z tejto stránky aj to len preto lebo som kupoval v Rakúsku od jedného staršieho pána antikorové sudy na mušt a on mi dal tento plastový  k nim ako grátis.Tak mi vznikol "obrovský" problém čím ho naplním. No a hľadaním na nete som sa dostal až sem.A po prečítaní všetkých príspevkov mi nič iné ako neveriacemu neostáva povedať iba: PÁN BOH POŽEHNAJ TÚTO STRÁNKU.
Vrátim sa k cíderu. Jablká som použil : kanadská reneta,jonnatan a starkinson tak zhruba 20:40:40. Mušt mal sladkosť 12,5.
Ako kvasinky som si vyrobil : to som dal do asi 2litrového pohára 1l burčiaku a túto šťavu a vrh pohára vzduchotesne uzavrel potravinovou fóliou. pohár bol asi 3 hod. na slnku. Ako som mal plastový sud skoro plný,potom som to tam vylial.Nič iné som tam nepridával,žiadny cukor.Ako to všetko dopadne budem Vás informovať.

Offline

#13 2012-10-08 18:59:23

suveren
Člen
Registrován: 2012-10-07
Příspěvky: 5

Re: Doba kvašení

Zkusil jsem loni jednu kacirskou myslenku: Cidre mi pripadal vykvaseny a chtel jsem bublinky v lahvi. Pri staceni jsem do kazde lahve pridal malou lzicku cukru. Prokvasil, mel jsem bublinky a cidre byl hezky sladky... smile
Vita

Offline

#14 2012-10-27 13:10:54

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Doba kvašení

opět  z knihy o Cidre...pí.Uhrové kde se na str.33 uvádí mj.: " někteří přidávají před uzavřením do láhve lžičku cukru, jestli je cidre příliš sec(suchý), nedá se proti tomu nic namítat ", takže nic kacířského.

Offline

#15 2012-10-28 18:34:53

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Doba kvašení

sladký nebude, všechen cukr kvasinky přemění na CO2, takže to bude nabublaný, ale stále suchý a s větším objemem alkoholu... taková je tedy moje zkušenost... ale myslím, že  pokud by byl cider úplně bez živých kvasinek (tj. delší dobu skladovaný a asi i několikrát přetáčený), tak by takto dosladit měl jít, ale zase nebude nasycený CO2...

Offline

#16 2012-12-14 00:13:21

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Doba kvašení

Ondra: upřesním tu druhou část. Kvasinka je všudypřítomná, takže pokud nevysteriluješ cider a nezamezíš kvasinkám přístup, tak přidáním cukru, a i přímo na něm můžou být kvasinky, se ti to může rozjet znovu. Takže přidat cukr a následně sterilovat nebo filtrovat.

Offline

#17 2013-09-05 19:38:33

Tolind
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 5

Re: Doba kvašení

Dobrý den, minulý rok jsem dělal první cider. Dělal jsem ho z koncentrátu, změřil jsem cukroměrem a měl cca 9,5 kg/100L. Dělám to v 15 litrových demižonech a dosladil jsem to 1,5 kg cukru. Musím říct, že po stočení do lahví byl krásně slaďoučký a nasycený. A taky měl 15,5% alkoholu big_smile. Ale mě opravdu chutnal takže teď už týden kvasím stejně. Asi to není uplně cider jako mají v anglii ale mě a rodině chutná big_smile.

Offline

#18 2013-09-06 18:39:27

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Doba kvašení

to už bude spíš jablečné víno než cider. Nezměřil jsi ten alkohol špatně?

Offline

#19 2013-09-06 22:15:28

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Doba kvašení

ono jde všechno dopočítat. Jedno kilo cukru vytvoří 0,596% alkoholu. Takže aby to mělo 15,5% musel by mít mošt 26°NM a to nepočítám zbytkový cukr, který nevíme. Ale 1,1Kg na 100l moštu zvýší cukernatost o 1°NM. Takže můžete počítat, mě už se v tuto hodinu nechce smile
Jinak kvasinky pracují do +/- 15% alkoholu, takže pokud byl mošt přeslazený, je jasné že se kvašení zatavilo a ještě zbyl cukr, ale to už se opravdu bavíme o jablečném víně a ne cideru wink

Offline

#20 2013-09-10 08:46:41

flops
Správce
Místo: Plzeň
Registrován: 2012-10-14
Příspěvky: 84
Web

Re: Doba kvašení

Tolind napsal:

A taky měl 15,5% alkoholu

Čím jsi tuto hodnotu naměřil?

uncompromised napsal:

Jinak kvasinky pracují do +/- 15% alkoholu

Ano většina kmenů vinných kvasinek toleruje 15% vol etanolu, ale pivovarské kvasnice jen 7 až 9% , zatímco třeba kvasinky EC-1118 pro sekt až 18%. Důležitým faktorem je i teplotní rozsah a nutriční spotřeba kvasinek.

Offline

#21 2013-09-10 19:58:58

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Doba kvašení

flops: proto píšu +/-, ale kdyby na tom někdo trval, můžu mu vypsat alkoholovou toleranci u nějakých 100 druhů vinných kvasinek běžně dostupných v ČR wink Co se dalších parametrů týče, kdyby to se kvašení zastavilo v chladu, tak by to snad napsal a běžně se kvašení nezastavuje kvůli nedostatku živin (např. asimilovatelnému dusíku), když jak píše, je ještě dost sladký. Ale jestli se v tom chceš piplat, můžeš ho požádat o rozbor, dělá to tady kde kdo wink Takže z toho co napsal vyvozuju, že to prostě přesladil smile

Offline

#22 2014-10-30 19:36:25

Astronaut
Člen
Registrován: 2014-10-15
Příspěvky: 7

Re: Doba kvašení

merite nekdo hustotu za pomoci hustomeru? pokud ano, kolik je idealni hodnota pred a pro kvaseni?

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK