#1 2012-11-12 10:05:55

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Lahvování a doslazování

Zdar sajdraři wink
tak jsem nalahvoval po 7 týdnech (3x čištění) první basu (20x0,5L) výrobku. Byla to pokusná "várka" z jablek "On the Road" tongue
Do každé před uzavřením korunkou jsem dával 1/2 lžičky cukru. No, po dvou dnech při otevírání - lehké ššššš, jemná perlivost. Chuť poměrně dobrá - suché, osvěžující... Doufám že ostatní lahve nebudou tlak zvyšovat. Nerad bych měl ve sklepě 19 ostrých granátů.
Další várky ještě poměrně silně prokváší. Ještě zkusím zredukovat varem tak 10L moštu a další cider dosladit. Tenhle první je opravdu dooost suchý hmm
Nemáte tušení kdy dosladit? Při lahvování? Pokud budu doslazovat při kvašení, tak cukr bude spotřebován právě kvašením...

Offline

#2 2012-11-12 21:39:28

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Lahvování a doslazování

hlavně bude potřeba zastavit kvašení, pasterovat nebo chemie. Cider má na rozdíl od vína málo alkoholu a proto bude mít neustále tendenci začít znovu kvasit.

Offline

#3 2012-11-12 22:14:37

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Lahvování a doslazování

nebo doslazovat sladily, které jenom dodají sladkost ale nespustí kvašení, "klasická" umělá sladidla upravují chuť k horšímu... možná by šlo zkusit stévii (http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A9vie_sladk%C3%A1)

Offline

#4 2012-11-16 10:15:04

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Re: Lahvování a doslazování

To je ale bída. Ta představa byla že to zůstane úplně bez chemie mad . No tak holt to bude s chutí jaká je, bez doslazování. A nebo to lehce zasířit - jako víno? Ale už je to chemie...

Offline

#5 2012-11-16 17:09:26

kasal
Člen
Registrován: 2012-10-15
Příspěvky: 48

Re: Lahvování a doslazování

Bio řešení je zvyknout si na suchý styl.
Ja jsem se posunul od prvního okouzlení hořkosladkými anglickými cidery k tomu, ze mi nejvíc vyhovuje český suchý.  Při lahvovém dokvašení se tak pěkně zakulatí, že už z toho ty kyseliny nečouhají...

Offline

#6 2012-11-18 19:26:32

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Lahvování a doslazování

V chemické konzervaci vidím trochu problém. SO2 je vhodný maximálně při zastavování kvašení, jelikož minimální dávka, která zabije kvasinky je 50mg/l. na kvasící vína s větším zbytkovým cukrem je spolehlivá dávka až k 100mg/l. Jelikož se ale síra po čase vyváže na ostatní látky, stává se z ní SO2 vázaná, která nijak nechrání, tak musíme doplňovat SO2 tak dlouho než by se přestala vyvazovat (limity u vína jseou 200-250mg/l veškeré SO2) a zůstala by tam jenom volná SO2. Problém však je, že volnou SO2 člověk cítí už od nějakch 35mg/l a to je do 50 ještě daleko. Přesto ho Stassen používá, ale myslím pouze jako antioxidant nikoliv pro zabránení kvašení.
Další varianta je sorban draselný, ten používá Somersby, který zabije všechno živé a není tolik cítit. Ve víně problém nastává po delší době, kdy jsou ve víně cítit pelargonie, nevím jak v cideru,a le myslím to bude podobné.

Offline

#7 2012-11-18 19:31:33

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Lahvování a doslazování

Má někdo zkušenost s pasterizací cideru? Změní se teplem nějak výrazně chuť? Plánuju přes léto otevřít sklep, a chtěl bych si nějaký cider udělal do KEG sudů. Takže bych kvašení zastavil pasterizací, ještě horký bych ho nalil do KEGů, tím bych vysteriloval i sudy a pak bych ho stáčel za pomoci CO2 čímž bych ho naperlil. Myslíte, že to bude fungovat jak říkám?

Offline

#8 2012-11-20 23:17:41

bernardus
Člen
Registrován: 2011-05-19
Příspěvky: 19

Re: Lahvování a doslazování

Je to zajímavá myšlenka, ale budeš to muset zkusit. Výsledek mne dost zajímá. Jenom poznámka,  pasterizace vůbec nemusí některé druhy plísní zlikvidovat, plísně jsou bohužel nejodolnější bestie, které zvládají široké spektrum zásad i kyselin, a samozřejmě i teplot. Určitě bych keg pořádně sanitoval, teprve potom bych nalil pasterovaný cider. Myslím, že optimální řešeni je klasický způsob výroby cideru, který velmi dobře umějí v Bretani, tj. včas stáhnou mošt s pomnoženými kvasinkami, ještě než se rozkvasí. Po prvním stočení nedojde k rozmíchání usazenin na dně (kvasinky + živiny) a deky na povrchu kvasu. Proto se odebírá prostřední část kvasu těsně před rozkvašením. To je zřejmě to pravé umění, vystihnout dobu prvního stáčení.

Offline

#9 2012-11-21 20:57:54

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Lahvování a doslazování

bernardus: plísní se nebojím, ani mě nenapadlo, že by se mohly objevit na cideru, kde už je dost alkoholu, měl jsem strach spíš z kvasinek.

Offline

#10 2012-12-30 15:55:28

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Lahvování a doslazování

uncompromised napsal:

Má někdo zkušenost s pasterizací cideru? Změní se teplem nějak výrazně chuť? Plánuju přes léto otevřít sklep, a chtěl bych si nějaký cider udělal do KEG sudů. Takže bych kvašení zastavil pasterizací, ještě horký bych ho nalil do KEGů, tím bych vysteriloval i sudy a pak bych ho stáčel za pomoci CO2 čímž bych ho naperlil. Myslíte, že to bude fungovat jak říkám?

LETOS na podzim jsem byl nucen pasterizovat asi 10 lahví (použivam lahve o d Bernarda), protože jsem je stočil příliš brzy a dvě se mi po3 dnech roztrhly.  Postupně je konzumuji a jsem sám příjemně překvapen jejich chutí, bohužel žádné CO2. Ale tvůj nápad vidím docela OK.

Offline

#11 2012-12-31 16:07:46

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Lahvování a doslazování

na kolik °C a jak dlouho jsi to pasteroval?

Offline

#12 2012-12-31 18:16:38

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Lahvování a doslazování

něco k tomu přidávání cukru do lahví. Tady je postup pří výrobě sektů při tradiční metodě kvašení v lahvi:

Přidávání cukru a kvasinek
Do vyškolené kupáže se přidává řepný nebo třtinový rafinovaný cukr a speciální kultura kvasinek, které odolávají alkoholu a vysokému tlaku. Dávka cukru se pohybuje v rozmezí 4 až 4,3 g cukru na litr pro vytvoření přetlaku 1 atmosféry.

Jelikož v cideru není moc alkoholu a vyšší tlak zase nevydrží lahve tudíž není potřeba není přidávat speciální kvasinky. Množství cukru si zvolte každý sám podle typu lahve. V Bricolu mi řekli tyto parametry lahví s pákovým uzávěrem (pivo Bernard):

1081 láhev pivo pákové 0,5l hnědé 16 bar= 16 atm
1916 láhev pivo pákové 0,75l hnědé 10 bar = 10 atm
1974 láhev pivo malé 0,33l hnědé 12 bar = 12 atm

Offline

#13 2013-01-07 17:37:27

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Lahvování a doslazování

Ondra napsal:

na kolik °C a jak dlouho jsi to pasteroval?

na šedesát st., asi 15-20 min.

Offline

#14 2013-09-15 20:56:42

Prokes
Člen
Místo: Vřesovice, Kyjov
Registrován: 2012-06-10
Příspěvky: 12

Re: Lahvování a doslazování

S ciderem jsem začal před dvěma lety. Donutila mě k tomu nadúroda jablek a tak jsem si pořídil literaturu a pomůcky a první rok vyrobil 20 litrů. Bez doslazování, ale je fakt, že ve finále tomu chyběly bublinky. Druhý rok, čili loni jsem vyrobil 40 litrů a do každé láhve jsem při lahvování nasypal 1 kávovou lžičku cukru. Používám zásadně silnostěnné láhve od sektu, čili 0,7 lit. a zátkuji plastovou zátkou s agrafou (drátkový košíček). Tohle se nesmírně osvědčilo. S přidaným cukrem pak cider po otevření nádherně pění a řekl bych, že se i vylepšil chuťově, krásně se vyčistil a získal kapánek tmavší barvu. Prostě postupně dozrává v láhvi stějně jako víno. Poslední 3 láhve jsem otevřel minulý týden a musím říct, že byly fakt ze všech nejlepší. Už se těším na blížící se sklizeň neboť se chystám vyrobil o dalších 20 litrů víc.

Offline

#15 2013-11-05 13:25:14

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Re: Lahvování a doslazování

Ahoj sajdraři,
tak jsem vloni touto dobou zkusmo 80 pivních lahví při lahvování doplnil kávovou lžičkou řepného cukru. Používám běžné pivní lahve a koupil jsem korunkovačku a pivní korunky. Vše bylo ve sklepě (v zimě kolem 0 a přes léto tak do 15st.) Všechno vydrželo, nic nebouchlo a teď je z toho extra brut cider (slušnej křivohub :-))). Krásně perlí a při nalévání pění jako sekt.

Offline

#16 2014-01-24 19:19:07

M.Mareš
Člen
Registrován: 2013-10-27
Příspěvky: 4

Re: Lahvování a doslazování

Zdravím . Jeden dotaz zkoušel někdo přidávat při stáčení do lahví fermentační drobs který prodávaj na  http://www.vasepivo.cz/ dík za info.


Zdravím nikdo se neozval  tak jsem to koupil a vyzkoušel . jeden bonbón do lahve a funguje to dobře na mně  moc sladký a trochu jiná chuť než s cukrem a o hodně tmavší barva .Dával jsem půl lžičky cukru a jemně perlí a suché akorát . Musím se pochválit chutnaj oboje  a mám strach že do  léta nevydrží . Letos budu muset udělat alespoň dvě padesátky . Tak zdar a Cidru slávu.


Zdravím tak musím  říci že po dalších 40 dnech ležení ve sklepě mi chutná cider s drobsem daleko víc než s cukrem ten ale zase mnohem víc  perlí a má krásnou pěnu jako sekt ,tak nevím co je lepší každopádně vypijeme oba , už se těším na novou sklizeň. Tak zdar

Upravil M.Mareš (2014-03-30 21:42:25)

Offline

#17 2014-09-28 09:50:24

charendler_bong
Člen
Registrován: 2014-09-28
Příspěvky: 11

Re: Lahvování a doslazování

Dobrý den...Chtěl bych se zeptat, co takhle místo doslazování řepným cukrem přidat adekvátní množství zapasterizovaného moštu z té samé várky v množství které bude odpovídat zmíněným cca 4g cukru?...při cukernatosti 13 NM by to mělo odpovídat na láhev asi 4cl štávy v které by mělo být 4g cukru?...Nemusel by člověk tedy doslazovat cukrem a mělo by to mít stejný dokvášející a nasycovací efekt ne? Z každé várky moštu na cidre sem dělal třetinu šťávy - aby se rodina nevztekala:D na mošt, který se zavařil.....co si o tom myslíte?

Offline

#18 2014-09-28 18:57:12

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Lahvování a doslazování

zkoušel jsem to, dolíval jsem necelé hrdlo pivní láhve. Ze začátku byl cider vynikající, přidalo to hodně na vůni, po několika měsících jsem měl problém s otvíráním stejný jako u cukru - moc perlil. Takže asi je to dobrá cesta, ale opatrně s množstvím.

Offline

#19 2014-09-28 19:05:44

charendler_bong
Člen
Registrován: 2014-09-28
Příspěvky: 11

Re: Lahvování a doslazování

jj...zkusim pro jistotu 2 cl, tedy pul panaka na sektovou lahev a stejne tak do druhe poloviny lahvi jenom pul lzicky cukru...hlavni je vedet ze kdyz clovek ten most ma ze by to mohla byt ta spravna cesta...jsem zvedavy na chutovy rozdil...

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK