#1 2011-05-18 20:19:22

ondro
Člen

Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Zvažujem si zriadiť vlastný minisad cider-jabloní, ale štúdiom rôznych pomológií a iných zdrojov zistujem že to bude celkom problém nájsť vhodné kultivary jabloní pre skombinovanie ´optimálnej´ t.j. sladko-horko-kyselej chuti výsledného produktu. Ono iné priority na chuť moštu/cideru sú tradované v amerike, kanade, francúzku, anglicku, česku/slovensku, ... .
Už len rýchlou ochutnávkou napr.komerčne predávaných jablk.moštov v cz/sk regióne sa dá zistiť typická sladká maximálne sladko-kyselá chuť základného produktu. Z tohto pohľadu usudzujem že v u nás neexistuje tradícia pestovania odrôd trpko/horkej príchuti a týmpádom nemožnosť namixovania ´ideálneho´ pomeru chutí.
Ak do zimy sa mi nepodarí dopátrať vhodných odrôd v našich končinách, budem zrejme nútený siahnuť po dovoze z anglicka.

#2 2011-05-18 20:41:24

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Web

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

podobné dilema řešil Applepunk (http://winepunk.cz/), taky se chystal koupit anglické odrůdy.
Já bych rád dělal cider z jedné odrůdy. Moc jsem si oblíbil Valašskou jadrničku, je to stará odrůda a má velmi dobrý poměr kyselin a cukru a krásnou vůni.

#3 2012-11-28 11:16:30

jarda
Člen

Teď mi dokváší mošt z kožeňáků (nevím jestli se takhle správně jmenují) - velká hnědá jablka, se silnou slupkou téměř semišové struktury. Jsou hodně pozdní ale mají výbornou výtěžnost a mošt má úžasně výraznou chuť. Tak snad i dílo se podaří :P

#4 2012-11-30 19:55:23

Ondra
Člen

ty jabka vypadaly takto? kozenac

#5 2012-12-03 10:14:20

jarda
Člen

Ano, přesně tyhle. Jen ještě trochu víc do hněda. Zatím jsem stáhnul 25L k čištění a vypadá to velmi zajímavě

#6 2012-12-05 10:57:25

flops
Správce
Místo: Aš
Web

A je to Boskoopské červené (tzv. koženáč) nebo Kožená reneta (tzv. kožena, kožucha)?

Jabko nepadá daleko od stromu. Rossbach cider

#7 2012-12-05 18:45:47

Ondra
Člen

toto je "koženáč" neboli boskoopské, toho jsme měli kdysi obrovský strom na chalupě... kdyby tam ještě stál tak mám cideru hektolitry :)

#8 2014-09-28 14:23:15

charendler_bong
Člen

ahoj, vyresili jste za ty roky nejak problem chybejici horkotrpke chuti a odrudy vhodnych jabloni? Zacinam ciderovat, mám dva sady jablek ale chybi mi k primichavani prave tyto dve chuti nutne pro cider...Nemate tip kde a jaky odrudy tedy sehnat? Diky Vam moc

#9 2016-01-02 11:47:35

Piparkakuja
Člen

Zdravím,
mám v plánu osázet vlastní parcelu jabloněmi. Pročetl jsem si všechny možné diskuze a knihu "Jak se dělá cider, calvados, pommeau".
Nacvakal jsem si to do tabulky a nakonec došel k následující kombinaci jabloňovýh druhů, které chci na jaře zasadit:
matčino, boskoopské, šampion, spartan, topas, angold, gloster, ontario, coxova reneta, jadernička moravská.
Snažil jsem se namíchat sladké, hořkosladké, hořké a jednu kyselou odrůdu. Asi bude dost hokej všechno sehnat, otázka je, co se chytí a co uhyne a taky bude trvat, než začnou stromky plodit. Chtěl bych to mít všechno jako nízké kmeny, ať se nemusím komíhat ve větru na vysokém žebříku, což některým odrůdám taky nemusí vyhovovat. Ale ono to nějak dopadne.
Co si o tomto mixu myslíte?

#10 2016-02-10 20:05:12

ajfel
Člen

Zdravim chtel bych se zeptat jestli tady uz nekdo ma orginalni anglicke odrudy na cider,chtel jsem se na to zeptat v Praze , ale bohuzel jsem se neprihlasil vcas a  prehlidka je jiz vyprodana. Jestli nekdo mate stromi , koupil bych z nich rouby, pripadne ocka. Jestli nejsou, uvazuju ze bych si par stromku nechal poslat a nasledne  by pro me nebyl problem je rozmnozit. Jedine japko ktere mi pripada horkosladke s tech co jsem ochutnal u nas je Red delicius. Dik za odpoved Pavel
Dobry odkaz http://www.cider.org.uk/part1.htm

Upravil ajfel (2016-02-10 20:10:41)

#11 2016-03-04 22:08:01

Piparkakuja
Člen

Nevíte, jak je na tom s obsahem taninu oskeruše? Přihodit jich pár při moštování jako koření? Dokud není na hniličku, tak je kyselá a trpká jak čert.

#12 2016-05-06 08:49:06

Elwanelyn
Člen

Ahoj chlapi, dle knížky jak se děla cider potřebuji ještě sehnat jablka trpká nebo hořká, tak aby obsahovali hodně taniny. Znáte nějaký? Nejlépe staré odrůdy.

Předem děkuji.

reklama:

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK