#1 2012-09-25 21:23:14

Tolind
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 5

Kvašení cideru z albert koncentrátu

Dobrý den, rozhodl jsem, po nálezu 15ti litrového demižonu u babičky, vyzkoušet výrobu cideru. Jelikož jsem nestihl očesat jabloň, dělám ho z koncentrátu. Po zkouknutí snad všech videí na internetu jsem doufal, že to bude hračka... Použil jsem albert 100% koncentrát, dva pytlíky vinky a dva pytlíky živné soli (sehnat v Praze nadlický úkol, jak kvasinky tak živnou sůl). Koncentát měl 12kg/ hl cukru tak jsem to zvýšil na 20. Zavřel kvasnou zátkou a nechal v pokojové teplotě (cca 22) kvasit. V půlce druhého dne se spustilo bouřlivé kvašení... Po cca 5ti dnech jsem to stočil do čistého demižonu. Zjistil jsem, že je cítit sirovodík ( skažené vejce) vygoogloval jsem si, že to mohlo vzniknout nedokonalím vyvětráním demižonu po síření sirnejma plátkama. Ale naštěstí jsem zjistil, že se zápachu dá zbavit provětráním moštu.... Hotovo už nesmrdí :-). Dolil jsem demižon, zavřel kvasnou zátkou a čekám. Při stáčení měl mošt 7,5 % alkoholu a 10kg/hl cukru... Konečně, po mém odprezentování, se dostávám k otázce. Jak poznám kdy to mám stočit do lahví? Na netu, když to dělali z koncentrátu to stočili po týdnu. Další otázka je jaká má být cukernatost při stáčení do lahví?! Stáčí se až když je čirý, nebo se vyčeří až v lahvy? A poslední věc, na internetu jsem našel ''pilulky'' fermentační drops, mám je koupit a dát je tam nebo mi stačí kvasinky na napěchování co2 v lahvích?

Offline

#2 2012-10-01 07:43:34

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Kvašení cideru z albert koncentrátu

máš tam dost cukru, takže ti to bude v láhvi kvasit. Neskladoval bych to dlouho a určitě ne v teple, ta láhev to nemusí vydržet. To množství cukru odpovídá téměř jablečnému vínu a u vína je množtví alkoholu tak vysoké, že víno dále už nekvasí.

Já lahvuju cider po vyčištění, ale dělám suchý, tzn. zbytkový cukr téměř nula.

Offline

#3 2012-11-16 00:56:23

uncompromised
Člen
Místo: Velké Bílovice
Registrován: 2012-11-15
Příspěvky: 79
Web

Re: Kvašení cideru z albert koncentrátu

jenom technická připomínka. Kvasinky vydrží 14-15% alk. což odpovidá zhruba 25°NM. Při 20° je zhruba 12%alk., pokud zbyl nějaký cukr, tak ještě méně a v teple se to může znovu rozkvasit.

Offline

#4 2016-07-24 22:25:24

Glenr
Člen
Registrován: 2016-07-24
Příspěvky: 1

Re: Kvašení cideru z albert koncentrátu

Sic je to tu dlouho mrtvé, ale i já jsem hledal informace a tak doplním.....
Udělal jsem pokus s koncentrátem i s 5l moštem  musím říct že je to křivohub.  No ale vážně pro někoho kdo bude zoufale hledat něco trochu podobného cidru a nemá přísun moštu nebo není sezona jablek.  Par postřehu a Info….  Použil jsem několik druhů moštu od všech řetězců. Nejvíc mě zaujala kombinace 5l moštu a doplit cca 3l koncentrátu z marketu (celkem 8l) , Použil jsem kvasnice : vinka nechal sedm dní kvasit pod zátkou (kvasnou) stočil do pivních láhví  přidal dvě malé kostky cukru a …. Nic moc  po čtrnácti dnech se to už dalo trochu pít. Další várky jsem zkusil koupit  fermentační drops fruit no a překvapivě to je docela pititelné pěkně pění a ten drops tomu dodá něco .. no něco dodá jinak je to takové ploché (hezky to pění šimrá to na patře ale jablka v tom moc nejsou )  ,ale je potřebuje to opravdu chvilku zrát v láhvi. Tak snad to někomu pomůže někomu.
PS
Neočekávejte moc zázraků jako pokus je to zajímavé. Trochu se to podobá cidru ale není tam ta trpkost nebo aroma jablek . Co jsem ochutnal na Korsice tak postrádám takovou základní hořkost a lehkou vůni po smůle.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK