#1 2020-11-04 20:33:08

holka, co to zkouší
Člen
Registrován: 2018-08-19
Příspěvky: 2

vše o měření

Prosím, kdo to máte zmáknuté, mohli byste sem sepsat info, týkající se měření hodnot od počátku do konce? Potřebovala bych ujasnit, JAK, ČÍM, KDY.
např. lze zjistit množství alkoholu ve vykvašeném cideru bez počátečních hodnot hustoty cukru v moštu? kde je správná hodnota pro moment bezpečného lahvování a jak ji změřit?
Co je must have nástroj na měření?  Nejlepší se mi zdá tzv. hustoměr 3v1 (má stupnici na cukr, hustotu i alkohol), ale ten je všude vyprodaný, tak čím jej nahradit?
A ještě jak případně upravovat mošt cukrem, pokud nazačátku naměřená hustota bude příliš malá?
Moc díkuji.

Offline

#2 2021-01-23 13:15:55

flops
Správce
Místo: Plzeň
Registrován: 2012-10-14
Příspěvky: 84
Web

Re: vše o měření

Ahoj! Ano, nejlepší je hustoměr na měření počáteční, průběžné a koncové hustoty. A koukám, že v eshopech je skladem. Takový standardně sladký mošt z konzumně zralých jablek má řekněme cca SG=1050-1060. Když ho necháš prokvasit úplně do sucha (SG=1000), tak bude mít obsah dejme tomu 7% alkoholu, bude bezpečný pro lahvovaní, ale pro většinu lidí příliš suchý a kyselý, takže je potřeba odbourat kyselinku pomocí JMF. Pro měření cukernatosti si můžeš pořídit i refraktometr, ale já ho používám spíš jen když dělám icecider. Pro orientační zjištění množství alkoholu bez počáteční hodnoty gravity si můžeš pořídit obyčejný alkoholmetr na víno. Pro měření titrovatelných kyselin slouží roztok K a pro volnou síru roztok Reagenz. Pro měření pH papírky se stupnicí 2-5 a nebo lépe pH metr, důležité je i měření teploty. Upravovat mošt cukrem před začátkem kvašení můžeš, pokud chceš kvašení zastavit řekněme při FG=1018-1020 a mít tedy sladší cider, ale s vyšším obsahem alkoholu. Ten můžeš stočit z kalů, opakovaně filtrovat a nalahvovat, ale bez pasterizace se neobejdeš- velmi snadno se v lahvi rozkvasí, takže určeno spíš k okamžité konzumaci příp. skladování v chladničce. Přikádám pár starých fotek. Na novém článku s podrobným návodem na výrobu cideru právě pracuju a snad brzy zveřejním. Tady můj starý návod na výrobu cideru

mereni-FG-hustomer Měření cideru hustoměrem

mereni-FG-hustomer-FG1000 Měření hustoměrem FG=1000

mereni-alkoholmetr Měření alkoholmetrem alk 6,2% obj

mereni-ph-papirky Měření papírkem PH=3,5

mereni-ph-metrem Měření PH metrem PH=3,6

mereni-SO2-siry Měření SO2 roztokem K

mereni-teploty Měření teploty t = 8,3°C

Offline

#3 2021-09-23 10:39:29

dako
Člen
Registrován: 2021-09-23
Příspěvky: 2

Re: vše o měření

flops: jenom se zeptám, když chci sladší cider (jak výše píšete SG 1018-1020), zakvasím klasický mošt a třeba po několika dnech změřím zbytkový cukr, pokud bude odpovídat 1020 tj. 5% zbytku, mohu ho pak normálně pasterizovat tj. zahřát na 78°C? Máte s tím takovou zkušenost? Neodpaří se pak z toho moc alkoholu, tou konečnou pasterizací?  Díky za radu.

Offline

#4 2021-09-26 21:46:24

dako
Člen
Registrován: 2021-09-23
Příspěvky: 2

Re: vše o měření

Odpovím si sám: použil jsem ciderové kvasnice Browin Ciderini Sweet, včera to přestalo bublat (po 5-ti dnech) tak jsem to otevřel, změřil cukroměrem, a má to 5% zbytkového cukru. na začátku to mělo 10,5%. Ochutnal jsem to, a chuť je dle mého vkusu, výborná. Barva světlá, do žluta, zakalená, ale mě to nevadí. Vypadá to jako Birel Pomelo. Stáhl jsem půlku do druhého demižonu a oba demižony dolil druhou dávkou pasterizovaného jablečného moštu vychlazeného na 20˚C (12% cukernatost) a nasadil bublátka. Snad se to rozbublá. Uvidíme.

Offline

#5 2021-10-23 11:51:49

flops
Správce
Místo: Plzeň
Registrován: 2012-10-14
Příspěvky: 84
Web

Re: vše o měření

Ano určitě je možné to při 1020 zastavit, výsledkem bude polosladký cider. Tzn. stočit z kalu a hned do lahví, zazátkovat, nechat cca 6 hodin pro vytvoření malého přetlaku CO2 a pasterizovat. Jen teplotu pasterizace bych o několik stupňů ubral. Během pasterizace je dost možné, že se srazí bílkovina obsažená v cideru, což vytvoří hrudky a na pohled to nebude příliš pěkné. Řešením by bylo předchozí odbourání bílkoviny.

Co se týká rozdělení várky na dva demižony a dolití, tak to je možné udělat, ale tím se poníží počet kvasnic v každém demižonu. Pro optimální kvašení je dobré mít správné množství kvasnic. V tomto případě bych tedy přidal výživu kvasnic, aby se urychlilo jejich množení a nedošlo k nezdravé fermentaci (tvorba sirovodíku a jiných nežádoucích látek).

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK