#1 2016-11-01 22:41:01

Tomino
Člen
Registrován: 2016-11-01
Příspěvky: 1

PRVNÍ PRAJZSKÉ

Po několika letech co sleduji tuhle skupinu jak na webu tak na FB a z mnohých důvodů absence na předváděčce ciderů, jsem se rozhodl, že takhle to dál už nejde! smile

Vše začalo rokem 2014 kdy jsem udělal na zkoušku první cider z místních jablek Hlučínska (Prajzska). První várka byla malinká a šlo snad jen o 15L demižónek. Brzy stočený mladý cidr dokvášel pod patentním uzávěrem ve flaškách od piva Bernard. Cider byl extrémně živý a tak jsem si ho mnohdy po otevření ani moc neužil. big_smile

V roce 2015 jsem se rozhodl pro malinko větší dávku a to 20L moštu z místních jablek (Strýmka). Při svévolném čiření byl mladý cider stočen opět do láhví s patentkovým uzávěrem kde stále čeká do následující ochutnávky v roce 2017. Tento jednodruhový cidr je lehce kalný s příjemnou perlivostí, zlatorůžovým odstínem a poměrně suchý. Mimo to jsem vymoštoval i 15L moštu z hrušek (Konference). Tento pear byl tak sladký, že kvasí při (6 stupních) v daném demižonu do dnes.. Když bude OK tak dovezu na košt taky.

Letošním rokem 2016 již nechci dále zahálet a s možností moštování v místní moštárně jsem se to rozhodl trošku rozjet. Vše je spontánní a dosti punkové. Zatím to vypadá na dva druhy cidru a to ze směsi jablka Strýmka a hrušky Konference 200L drti a druhá směs místních jablek Strýmka a Boskoopského 200L drti. První směs leží nadrcená 14 dní než bude vymoštována. Druhá směs půjde vymoštovat po týdnu od nadrcení.
Nepočítám s žádným sířením ani přidáváním ušlechtilých kvasinek .. vše je spontánní jak si to příroda udělá sama. Po vymoštování příjde vše do sklepa (vymyté plastové sudy od kvasu) a svévolně budou kvasit při 6 až 10 stupních a zrát až do doby stáčení do láhví pod korunku. Hotový cidr budu stáčet se zbytkovým cukrem pro svévolné dosycení CO2.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK