#1 2016-02-24 21:11:14

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Rok druhý

Od myšlenek jsem se dostal k činům. Na zahradě je vykopáno 20 děr na stromky, várka anglických ciderových jabloní je objednána, měla by dorazit během prvního březnového týdne, snad již pak nebude moc mrznout... Jabloně u nás obvyklé dorazí během března také. Dubové soudky již jsem také zadal do výroby, ty by měly být hotové začátkem léta. Do podzimu daleko, ale je se na co těšit!

Cider frei!

P.S. Stromky jsem objednal u http://talatonplants.co.uk/ .
Vsechny mozne druhy jsem vzal, hlavne Dabinett, Yarlington Mill, Browns.
Pristi tyden by mely prijit dle domluvy balikem, tak horim zvedavosti!

Upravil Piparkakuja (2016-03-04 17:46:26)

Offline

#2 2016-03-04 15:06:25

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Rok druhý

kde jsi objednal ty angliické odrůdy a jaké druhy?

Offline

#3 2016-03-06 14:35:38

ajfel
Člen
Registrován: 2016-01-10
Příspěvky: 3

Re: Rok druhý

Čao no škoda že jsi nedal vědět dopředu mohli jsme se šábnout o poštovne. A už stromky došly? Ja bych mel zajem o rouby . Asi tenhle rok nebudou , ale třeba příšti. Bych samozdřejmě za ně zaplatil at se to poštovne trochu revanšuje. A ktere odrudy konkretně maš? Až budeš stromky sazet tak jestli je budeš zastřihovat, tak bych mel zajem o ty vetvičky , celkem ovladam roubovani a ockovani tak bych skusil kdyžtak z toho neco vypiplat dik Ajfel

Offline

#4 2016-03-08 11:58:56

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Rok druhý

Piparkakuja napsal:

..Stromky jsem objednal u http://talatonplants.co.uk/ .
Vsechny mozne druhy jsem vzal, hlavne Dabinett, Yarlington Mill, Browns.

Kdy jsi to objednával a jak to vychází cenově?

Offline

#5 2016-03-08 12:40:29

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Objednaval jsem asi pred mesicem s tim, ze mi stromku poslou v tomto tydnu. Vcera mi pan Adam psal, ze je odeslal a dorazi snad do 3 dnu. Myslim, ze prodavaji do konce brezna, pze se zminil, ze tou dobou nejpozdeji musi do zeme.
Postovne bylo tusim 40 liber do Nemecka, jakoze "near EU". Stromky pak stoji 13-15 liber za kus. Je to randal jako prase, ale kazdy hobby neco stoji. Chtel bych je casem taky zkusit namnozit, aby se to trosku revansovalo. Az zbozi pristane, dam vedet, jak to vypada.

Cider frei!

Offline

#6 2016-03-10 19:30:33

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Hoi!
Dnes zboží přistálo. Nerozbaloval jsem, vypadá to jako zabalené koště. Zatím probíhá vše jak má. Myslím si ale, že letos nebude co ostříhávat, je to tak úzký balík, že existenci bočních větviček vylučuji. V sobotu sázím.

Cider frei!

Offline

#7 2016-03-12 11:06:07

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Zasazeno, stromecky mely koreny hezky zabalene v pytli a pomazane nejakym jilem, takze nebyly vubec vyschle. Hezky se pan Adam o ne stara. Ted uz se jen modlit, aby si uvykly na nas klimat a behem par let zacly i plodit.

Cider frei!

Offline

#8 2016-03-12 19:15:57

ajfel
Člen
Registrován: 2016-01-10
Příspěvky: 3

Re: Rok druhý

Tak výborně tomu říkam počin. Jsem moc zvědavý jak se jim bude dařit. Jěště bys mohl napsat které odrdy jsi objednal a na jakejch podnožích. A taky jak je budeš pestovat , jestli vřetena nebo jako solitery, to taky hlavne zaleží na těch podnožích. O rouby se zkusim ozvat  za rok , to by už snad mělo být z čeho brát. Takže držím palce a at to roste. Ajfel

Upravil ajfel (2016-03-12 19:17:36)

Offline

#9 2016-03-13 21:15:55

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Tak tedy pro uplnost:
3x black dabinett
3x yarlington mill
2x michelin
2x sweet coppin
2x browns
1x somerset redstreak

Podnoze jsou vetsinou MM106, takze to budou mensi stromky. Ten somerset je tusim M25, ten by mel vyrust vetsi, pokud si to nepletu.
Nemam nijak extra velkou zahradu, tak bych chtel mit mensi samostatne stromky do 3-4m vysky.

Cider frei!

Offline

#10 2016-04-30 17:49:27

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Dnes jsem byl sázet podél plotu maliny a při kontrole stromků mohu konstatovat, že všem lezou pupeny. Snad tedy zakořenily a bude se časem na co těšit. Místní odrůdy ze Strážnice na Moravě ale obrazily o poznání lépe, angličáci se snad nenechají zahanbit...

Cider frei!

Offline

#11 2016-06-11 10:38:04

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Hola, posunul jsem se ze sklepa do sadu a ani tady to není zcela bez problémů. Stromky se zazelenaly všechny, české i anglické, ale dostavily se mšice, takže rozvoj mladých větviček vázne. Všude lezou mravenci, olizujíc medovicový exkrement těch zelených sviní. Tímto bere prozatím za své můj pán, že pojedu bez chemie. Doufám, že až se stromky rozrostou do malých korun, tak už to nebude tak horké a se stříkáním budu moct přestat.
Dají se sehnat nějaké vosičky, které mšice likvidují, ale jsou spíše do skleníků.
Nebyl by chovatel berušek?

Cider frei!

Offline

#12 2016-08-07 12:51:14

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Podzim se pomalu blíží, nové dubové sudy jsou už připraveny ve sklepě, mám přislíbeny keevovací enzymy, snad se na mě výrobci nevykašlou s odesláním...
Tahle sezóna bude nejspíš samý hokus pokus, ale lépe si hrát s českými, kterých jsou všude mraky, než pokazit várku s "těmi pravými".
Z dlouhé chvíle jsem se rozhodl osázet druhou půlku zahrady dalšími angličáky, beru odrůdy, které ještě nemám. Dorazí ale až v březnu příštího roku, to se člověk načeká.
Nikdy jsem se nenadál, že to někdy vyřknu, ale už aby byl podzim!

Cider  frei!

Offline

#13 2016-09-17 14:51:52

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Zase o kousek blíže! Dnes dorazily sady pro keeving. Zadrhlo se to na celním úřadě a není divu, na pohled to dost připomíná pytlíky s kokainem...
Nicméně, vyšla tak dohoda s odesílatelem z US, že mi pošle nějaké pytlíky a já mu na oplátku přeložím návod do Němčiny (pošlu mu i český překlad, sic nejsme velký trh, ale třeba přece).
Při poslední návštěvě v sadu jsem zjistil, že mi většinu stromků nakousali nejspíš zajíci. Ač je pozemek oplocen a měl jsem i pletivo okolo kmínků, asi ti neřádi panáčkují a zvládli to v horní části kmínků nahlodat. Zamazal jsem to voskem a snad se to časem zatáhne kůrou.
Poučení, nepodceňovat ochranu, hned jsem koupil roli jemného pletiva a provedl sekundární ochranu. Dolů k plotu natáhnu ostnatý drát, aby nemohli podlézat.
Příště snad už o lisování!

Cider frei!

Offline

#14 2016-10-17 20:06:54

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Letošní první várka vylisovaná, ale hned na začátek několik "háčků". Asi, jak týden před sklizní pršelo, jsou jablka málo sladká, přibližně 11°ČNM, což odpovídá SG zhruba 1,050...na keeving málo, smůla. Vypresoval jsem zhruba 40l moštu, lehce zasířil kouřem ze sirného pásku a bokem si nechal dvě lahve startovacího zákvasu. Odrůdy jsou všeho druhu, gloster, sparťany, nějaké koženáče (kyselé jak čert) a další asi 4 odrůdy které netuším, co jsou zač (děda byl v roubování ďábel). Celkově se navíc letos moc neurodilo.
Mošt je poněkud mdlé chuti, tak jsem zvědav, co z toho vznikne. Ph jsem neměřil, poněvadž nebylo čím, holt jsem lempl. Do desítky demižónu jsem si odlil pár litrů s sebou do Německa, abych se nenudil a měl co pozorovat. Samozřejmě jsem zapomněl zákvas u rodičů v ČR na parapetu (manželka mi poradila udělat si nový z renet, co tu máme v krabici na jídlo, šikovná, moudrá!).
Tak teď čekám na alespoň náznak hnědého klobouku a pak děj se vůle boží. Na dně je již vidět nějaká sedlina, ale kvašení neprobíhá.
V plánu je za 14 dní další sklizeň "na severu". Snad se poštěstí a jablka budou vyzrálejší. I tak je nechám chvíli uležet ve sklepě a zpracuji až během prosince.
Aby nám nebyla sobota dlouhá, koupil jsem cestou z chalupy 4 jabloně a před presováním jsme je zasadili v budoucím sadu, pomalu začínám mít obavy, kam se na jaře vejdou objednané angličáky...)

Cider frei!

Offline

#15 2016-12-01 21:57:42

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Jak se nám to vyvíjí, mošt z letošní první várky, kvašený v Německu, již pomalu pozbývá cukr. Přetáhl jsem to a je to dost kyselé s nádechem kvasnic. Snad se časem vyčistí.
Další díly první várky kvasí v dubovém sudu a co se nevešlo, tak v demižonu. Sud pořád vesele bublá, tak jsem nabral do koštýře na ochutnání a je to pořád sladké jak cecek! To v demižonu taky! Tyhle díly, co zůstaly v Čechách jsme nakonec přece zkoušeli keevovat, tak uvidíme. Jen pro zajímavost, sud měl 8°ČNM, demižón dokonce 9°ČNM. Měřeno refraktoměrem.

Konečně došlo i na lisování jablek ze severu. Nasbíral jsem tam všechno možné, i nějaké pláňky u cesty. Jediná odrůda mně známá byla boikovo. Jablka ležela asi 3 týdny ve sklepě, byla už celá povoskovaná, lepkavá na omak. Času bylo pramálo, jeden večer jsem to pomlel, lisoval až druhý den. Drť  čekala venku na mrazu v plastových nádobách s víkem. Výsledný mošt je viskózní, skoro jako olej. Na pití
nedobrý, postrádá kyselinku. Uvolněný pektin jakoby smazal "ostrost" chuti. Refraktoměr říkal 12°ČNM, ponorný moštoměr asi 14°.
Nasadil jsem keevovací enzymy, druhý den pak chlorid vápenatý. Teď to tvrdne v demižónu, na dně se usadila asi 8cm vrstva sedliny, ve která jsou i průhledné chuchvalce. Čekám na počátek slabého kvašení a hnědý klobouk, který se snad zvedne.

https://www.facebook.com/piparkakujacidre/

Cider frei!

Offline

#16 2016-12-30 20:53:40

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Keeving letošní druhé várky se prozatím celkem vydařil. Sice nemám srovnání, ale hnědý klobouk se zformoval a vyčištěný mošt byl přetažen do jiných demižónů, kde teď vesele kvasí. Bohužel jsem nemohl být přítomen při přetahování a tak jsou dostupné fotografie dost nekvalitní.

https://www.facebook.com/piparkakujacidre/?fref=ts

První várka mi zamotává hlavu. Kvasí ve třech různých nádobách. 5l demižón v Německu mi prokvasil v podstatě do sucha, chuť je dost kyselá a nedobře nahořklá. U tohoto dílu nebyl ani pokus o keeving. Vzhledem k výsledku u mě začíná toto jednoduché zpracování moštu z českých odrůd postrádat smyslu.
Druhé dva díly, které byly lehce zkeevovány, zrají v 5l demižónu a dubovém soudku. Tyto jsou o dost zajímavější. To ve skle je pořád dost sladké, asi 8°Bx, tmavší barvy a celkem čiré. Kvašení je již dost pomalé.
Poslední díl první várky zrající v dubovém sudu je vykvašený více než ten předešlý. Barva je o něco světlejší, chuť kyselejší, s kouřovým nádechem z vypálení. Při měření jsem naměřil asi 7°Bx. Jen o jeden stupeň méně a přece výrazně kyselejší.
U těchto dvou dílů se těším na lahvování, z toho by mohlo být něco lepšího než loni, uvidíme.
Ten demižon z Německa je na vypálení (na to je toho ale moc málo) anebo na vylití do kanálu.

Cider frei!

Offline

#17 2017-01-03 21:12:44

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Dal sem se do toho, nalahvoval jsem tu sladkost z první várky. Plánuji otevřít první láhev někdy během února, abych se ujistil, že to nebudou lahvové granáty. V tomto dílu nejsou  extra výrazn cítit kyseliny, nevím, čím to.
Díl ze sudu jsem přetáhl do skleněných demižonů a nechám to ležet. Je to celkem drsné pití, velmi silná kyselina. Četl jsem něco o malolaktickém kvašení, kdy se část kyselin rozpadne a tím se chuť trochu zakulatí, uvidíme. Každopádně tyto kousky mají dle měření podobnou hladinu cukru, ale chuťově jsou výrazně jiné. Možná že sud při prvním použití taky udělá silný efekt.

Ochutnal jsem keevovaný mošt, ten má 8,9°Bx. Je zatím sladký jako cecek, s výrazným ovocným aroma. Dokonce lehce zaštípe na jazyku po kyselince. Co mě nemile překvapilo, byla po prvním doušku pachuť jakoby po zvracení. Po druhém hltu už se tato ale nedostavila. Zvláštní. Uvidíme, co z toho dál vznikne, kvašení je zatím celkem bouřlivé a přece se cukr vytrácí celkem zvolna.

Cider frei!

Offline

#18 2017-02-22 22:53:58

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Hoj hola,
při kontrole letošních zkvašenin mohu konstatovat, že to opět neprobíhá dle mých představ, což jsem ve skrytu duše očekával smile
To, co jsem jakože zkeevoval, tak je už přece dost kyselé. Cukr tam pořád je, refraktoměr říká nějakých 5-7°Bx, demižón od demižónu.
Něco jsem nalahvoval na letošní přehlídku, uvidíme, snad to bude alespoň trochu perlit, protože bublinky dle mě výrazně zvedají chuť a celkový dojem ze cideru. Nicméně, je to ještě mladík...
Překvapení přichystal demižónek v Německu, sice se pořád nevyčistil a je dost kalný, ale při posledním přetahování z kalu na dně jsem ochutnal a kyselina se částečně ztratila a objevil se náznak "smradu ze stáje", což je pro mé chuťové buňky u cideru žádoucí. Taková nepříjemná výrazná hořkost tam pořád je. Čas tomu výrazně přidává na kvalitě. Udělal jsem pokus, nasypal jsem do toho trochu potaše, což by mělo kyselinky částečně zneutralizovat. Potaš jsem dal i do jednoho demižónu se ciderem kvašeným v dubovém sudu. Ten byl naposled taky dost kyselý. Alespoň pak porovnám rozdíl. Třeba se někde chytne malolakticka fermentace a kyselina se ztratí přirozenou cestou, čert ví.
Zásadní rozdíl oproti loňsku je ten, že se mi zatím nikde neobjevil křís, takže letos lépe těsním.   

Cider frei!

Offline

#19 2017-04-02 18:08:18

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

O víkendu jsem koštoval výtvory z poslední loňské keevované várky.
Kvasil jsem ve 20l, 10l a co se nevešlo, tak v 5l demižonu.
To v 5l vykvasilo absolutně nejrychleji a několik lahví jsem měl na výstavě. Zbyla mi doma ještě jedna poslední. V sobotu padla za vlast a s výsledkem jsem byl nadmíru spokojen. Krásná čirá barva, vůně a i chuť po jablkách, kyseliny vyrovnané. Bublinek mohlo být na můj vkus více, ale i tak štípaly na jazyku. S tím bych se nebál jít na trh.

Totožný mošt jsem v 10l demižonu během zimy přepustil a dnes je z něj poměrně kyselý cider. Pořád stoupají malé bublinky, take nechávám kvasit dál. Pokud proběhne malolakticka fermentace a kyselinky se trochu zredukují, mohlo by to být celkem pitelné.

Ve 20l demižonu jsem nechal mošt kvasit beze změny od začátku. Tento je pekelně hořký, kyselý asi také, ale ta hořkost to absolutně přebije. Nedávám moc šancí, že z toho bude něco pitelného.

Oba demižony jsou čiré, po kalu v tekutině není stopy. U dna a na stěnách je slabá sedlina.

Cider frei!

Offline

#20 2017-07-06 21:54:18

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok druhý

Proměřil jsem obsah kyselin ve všech várkách z loňského roku a je to okolo 9-10g/l, což je prostě příliš. Navíc se mi opět nepodařilo zadržet nějaký zbytkový cukr, výsledkem čehož je ukrutně kyselé pítí. Nedobré. Té kyselině se budu muset podívat na zoubek, pohlídat si jablka před drcením...

Cider frei!

P.S. Mám toho asi 30 litrů, nevěděl by někdo o něaké pálenici, kde by mi toto pidimnožství vypálili?

Upravil Piparkakuja (2017-07-06 21:55:07)

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK