#1 2016-09-17 13:42:22

Frantisek Apfelbeck
Člen
Místo: Kout na Šumavě
Registrován: 2016-06-11
Příspěvky: 14
Web

kdy sklízet jablka v ČR na podzim 2016 pro výrobu cideru

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na doporučení ohledně času sklizně jablek pro sezónu 2016. Tento rok bych rád dělal cider, mám možnost očesat jabloně v okolí naší obce Kout na Šumavě (425 m nad mořem), jablka jsou různých odrůd. V tuto chvíli ještě žiji v Jižní Korei, stěhovat se budu v říjnu a rozhoduji se, kdy si zakoupit letenku. Plánuji mezi 15-20 říjnem, bojím se ale, zda to není příliž pozdě. Můžete mi říci, kdy plánujete sklizeň? Rád bych si také dovezl určité množství jablek (klasické ciderové odrůdy) z Francie na míchání. V Normandii plánují sklízet zřejmě kolem sedmého října a lisovat cca po měsíci, alespoň takové jsem zatím dostal info.
Děkuji za typy,

Z Jižní Korei zdraví,

František Apfelbeck

Upravil Frantisek Apfelbeck (2016-09-17 13:43:52)


"There is no way to peace, peace is the way." Mohandas Karamchand Gandhi

Offline

#2 2016-09-17 14:41:57

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: kdy sklízet jablka v ČR na podzim 2016 pro výrobu cideru

Sklízet ke konci října mi nepřijde pozdě, alespoň budou jablka vyzrálá. Z letiště rovnou do sadu, připomíná mi to návrat ze Zélandu, kdy jsem druhý den jel sklízet jahody do Kunratic smile

Offline

#3 2016-10-01 12:21:17

Frantisek Apfelbeck
Člen
Místo: Kout na Šumavě
Registrován: 2016-06-11
Příspěvky: 14
Web

Re: kdy sklízet jablka v ČR na podzim 2016 pro výrobu cideru

Děkuji za odpověd. Bál jsem se, aby jablka nespadala než dorazím. Doufám, že sbírat začnu kolem 23/10 s tím, že jablk bude mnohem více, nežli můžu pro své ůčely sklidit, nemusím tedy být příliž opatrný (zbytek půjde bohužel prozatím ladem, jedná se o obecní stromy, které nejsou již léta česané). Z Normandie doufám přivezu cider jablka kolem 8/11 (byla trhaná kolem 10/10), pak kolem 10/11 bych chtěl lisovat a dělat mošt a posléze z části cider.


"There is no way to peace, peace is the way." Mohandas Karamchand Gandhi

Offline

#4 2016-10-04 20:23:03

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: kdy sklízet jablka v ČR na podzim 2016 pro výrobu cideru

Teď o víkendu jsem ze zvědavosti proměřoval refraktometrem jablka z různých jabloní a jednu hrušku. Nejlépe na tom byly renety s cukernatostí 13° ČNM. Ale třeba spadlá a zmoklá reneta měla jen asi 8°.
Boikovo 8,5°. Sparťan měl asi 12°. Nějaké padanky neznámého původu mezi 8-9°.
Hruška měla 15°.
Ze zvědavosti jsem vymáčkl i jednu bobuli naší frankovky, měla 19°.
Z toho mi vychází, že nějaký čas na sklizeň ještě je. Spíše mám letos obavy, aby byla sklizeň dostatečná, je to na našich jabloních letos bída s nouzí a musím nechat něco na jídlo, jinak mě zbytek rodiny zapudí...

Offline

#5 2016-10-06 14:06:23

Frantisek Apfelbeck
Člen
Místo: Kout na Šumavě
Registrován: 2016-06-11
Příspěvky: 14
Web

Re: kdy sklízet jablka v ČR na podzim 2016 pro výrobu cideru

Děkuji moc za inforamce. Budu si teď muset podrobněji nastudovat obsahy cukrů v českých odrůdách jablek a způsoby měření. Můžu se zeptat jaký refraktometr používáte? Rád bych měřil minimálně v něktrerých vzorcích obsah cukrů (refraktometr), pH (pH meter) a obsah kyselin (titrací jako například zde http://www.cider.org.uk/acid_titration.html - odkaz ze stránek Andrew Lea). Cílem je nasbírat co možná nejvíce informací abych mohl později s těmi co mají více zkušeností příjít snáze na to "kde se stala chyba" a pokud se zadaří lépe reprodukovat ůspěch.
Co se týče množství, tak u nás na Domažlicku lidé už mnoho let nechávají jak aleje podél cest, tak sady ladem, takže množství není problém. Ještě jsem se chtěl zeptat, hodně let zpět si pamatuju, že načesaná jablka mohl člověk dovést do moštárny a prodat je tam za cca korunu či dvě za kilo. Jsou tyhle služby ještě běžné? Zajímá mě to neb by mi to mohlo pomoci uhradit část investic co potřebuji vynaložit na vybavení. Vracím se domů po cca třinácti letech venku a přeci jen některé věci se změnily (na návštěvy jsem samozřejmě jezdil,  bohužel ne na podzim :-)).
Děkuji za jakékoliv info!


"There is no way to peace, peace is the way." Mohandas Karamchand Gandhi

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK