#1 2011-05-18 20:19:22

ondro
Člen
Registrován: 2011-05-01
Příspěvky: 13

Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Zvažujem si zriadiť vlastný minisad cider-jabloní, ale štúdiom rôznych pomológií a iných zdrojov zistujem že to bude celkom problém nájsť vhodné kultivary jabloní pre skombinovanie ´optimálnej´ t.j. sladko-horko-kyselej chuti výsledného produktu. Ono iné priority na chuť moštu/cideru sú tradované v amerike, kanade, francúzku, anglicku, česku/slovensku, ... .
Už len rýchlou ochutnávkou napr.komerčne predávaných jablk.moštov v cz/sk regióne sa dá zistiť typická sladká maximálne sladko-kyselá chuť základného produktu. Z tohto pohľadu usudzujem že v u nás neexistuje tradícia pestovania odrôd trpko/horkej príchuti a týmpádom nemožnosť namixovania ´ideálneho´ pomeru chutí.
Ak do zimy sa mi nepodarí dopátrať vhodných odrôd v našich končinách, budem zrejme nútený siahnuť po dovoze z anglicka.

Offline

#2 2011-05-18 20:41:24

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

podobné dilema řešil Applepunk (http://winepunk.cz/), taky se chystal koupit anglické odrůdy.
Já bych rád dělal cider z jedné odrůdy. Moc jsem si oblíbil Valašskou jadrničku, je to stará odrůda a má velmi dobrý poměr kyselin a cukru a krásnou vůni.

Offline

#3 2012-11-28 11:16:30

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Teď mi dokváší mošt z kožeňáků (nevím jestli se takhle správně jmenují) - velká hnědá jablka, se silnou slupkou téměř semišové struktury. Jsou hodně pozdní ale mají výbornou výtěžnost a mošt má úžasně výraznou chuť. Tak snad i dílo se podaří tongue

Offline

#4 2012-11-30 19:55:23

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

ty jabka vypadaly takto? kozenac

Offline

#5 2012-12-03 10:14:20

jarda
Člen
Registrován: 2012-09-25
Příspěvky: 27

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Ano, přesně tyhle. Jen ještě trochu víc do hněda. Zatím jsem stáhnul 25L k čištění a vypadá to velmi zajímavě

Offline

#6 2012-12-05 10:57:25

flops
Správce
Místo: Plzeň
Registrován: 2012-10-14
Příspěvky: 84
Web

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

A je to Boskoopské červené (tzv. koženáč) nebo Kožená reneta (tzv. kožena, kožucha)?

Offline

#7 2012-12-05 18:45:47

Ondra
Člen
Registrován: 2012-09-02
Příspěvky: 67

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

toto je "koženáč" neboli boskoopské, toho jsme měli kdysi obrovský strom na chalupě... kdyby tam ještě stál tak mám cideru hektolitry smile

Offline

#8 2014-09-28 14:23:15

charendler_bong
Člen
Registrován: 2014-09-28
Příspěvky: 11

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

ahoj, vyresili jste za ty roky nejak problem chybejici horkotrpke chuti a odrudy vhodnych jabloni? Zacinam ciderovat, mám dva sady jablek ale chybi mi k primichavani prave tyto dve chuti nutne pro cider...Nemate tip kde a jaky odrudy tedy sehnat? Diky Vam moc

Offline

#9 2016-01-02 11:47:35

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Zdravím,
mám v plánu osázet vlastní parcelu jabloněmi. Pročetl jsem si všechny možné diskuze a knihu "Jak se dělá cider, calvados, pommeau".
Nacvakal jsem si to do tabulky a nakonec došel k následující kombinaci jabloňovýh druhů, které chci na jaře zasadit:
matčino, boskoopské, šampion, spartan, topas, angold, gloster, ontario, coxova reneta, jadernička moravská.
Snažil jsem se namíchat sladké, hořkosladké, hořké a jednu kyselou odrůdu. Asi bude dost hokej všechno sehnat, otázka je, co se chytí a co uhyne a taky bude trvat, než začnou stromky plodit. Chtěl bych to mít všechno jako nízké kmeny, ať se nemusím komíhat ve větru na vysokém žebříku, což některým odrůdám taky nemusí vyhovovat. Ale ono to nějak dopadne.
Co si o tomto mixu myslíte?

Offline

#10 2016-02-10 20:05:12

ajfel
Člen
Registrován: 2016-01-10
Příspěvky: 3

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Zdravim chtel bych se zeptat jestli tady uz nekdo ma orginalni anglicke odrudy na cider,chtel jsem se na to zeptat v Praze , ale bohuzel jsem se neprihlasil vcas a  prehlidka je jiz vyprodana. Jestli nekdo mate stromi , koupil bych z nich rouby, pripadne ocka. Jestli nejsou, uvazuju ze bych si par stromku nechal poslat a nasledne  by pro me nebyl problem je rozmnozit. Jedine japko ktere mi pripada horkosladke s tech co jsem ochutnal u nas je Red delicius. Dik za odpoved Pavel
Dobry odkaz http://www.cider.org.uk/part1.htm

Upravil ajfel (2016-02-10 20:10:41)

Offline

#11 2016-03-04 22:08:01

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Nevíte, jak je na tom s obsahem taninu oskeruše? Přihodit jich pár při moštování jako koření? Dokud není na hniličku, tak je kyselá a trpká jak čert.

Offline

#12 2016-05-06 08:49:06

Elwanelyn
Člen
Registrován: 2015-05-30
Příspěvky: 3

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Ahoj chlapi, dle knížky jak se děla cider potřebuji ještě sehnat jablka trpká nebo hořká, tak aby obsahovali hodně taniny. Znáte nějaký? Nejlépe staré odrůdy.

Předem děkuji.

Offline

#13 2018-07-24 15:02:19

head
Člen
Registrován: 2018-07-24
Příspěvky: 7

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

vhodné jsou i ruzné pláňata, co chybí sortám k jidlu jsou kyseliny (i ty se dají sehnat, predevsím pozdní zimní jabka před kozumní zralostí vykazují vyšší kyselinku) a hořkost - tady jedině plaňata či ciderové odrůdy - pěstuje tady někdo úspěšně nejaké ? (není až takový problém nejaký strom nechat dovézt, problém může být naše klima, značně odlišné od Anglie, Francie).
Našel jsem jednu sortu z Anglie, které se u nás daří a krajově se i pěstuje, spíše přežívá? Major (http://www.ovocne-stezky.cz/?page=ovocn … text=major), někdo z tech nadšenců by byl asi schopen zaslat rouby.
vice o cider : https://www.ciderschool.com/orcharding/apples/

PavelJC

Offline

#14 2018-08-15 21:18:35

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Zdravicko,
mam v zahrade vsechny mozne anglicke odrudy a mezi nimi i Major. Jak ten poroste zjistim az pristi rok, zatim je mam teprve druhym rokem a to se jeste stromky moc nepredvadi. Prvni anglicke stromky jsem sazel pred tremi lety a z tech mi roste nejvice Yarlington Mill (prirustky i pul metru). Ty prvni mi letos uz pekne zaplodily, musel jsem to hodne protrhat.
Z druhe skupinky ma jablka Kingston Black, Hangy Down, Harry Masters Jersey, Chisel Jersey a Foxwhelp.
Ochutnal jsem padavky Black Dabinett (brutal hořký, hned vyplivnout) a Yarlington Mill (ten by se dal i snist).
Celkem dost jablek mam jeste na triletych stromcich: Michelin, Sweet Coppin, Sommerset Redstreak a Browns.
Co se tyce tech planat, tak ty testuju vsude, kde se da. Mezi temi ultrakyselymi jsem uz objevil i jednu nahorklou odrudu a nekolilk takovych, ktere maji malo kyselin. Nase jedle odrudy maji tech kyselin totiz az moc, tak je treba to redit.
Rouboval jsem letos podruhe v zivote a hodne roubu se mi uchytilo, tak snad preckaji zimu - potom budou rust na ceskych planatech anglicke cidraky smile Uvidim, kolik budu mit roubu na jare, letos jsem i nejake po domluve na prehlidce cideru posilal postou.
Tady je k videni par fotek ze zahradky...

https://www.facebook.com/piparkakujacidre/

Cider frei!

Offline

#15 2018-09-11 12:14:06

head
Člen
Registrován: 2018-07-24
Příspěvky: 7

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

a neměl by jsi v zime/ na jaře pár roubů navíc ? Rád bych zkusil 2-3 stromky.
Jaké máš zkušenosti s pěstitelskými tvary a podnožemi ? Plánuji to dát na M26 ci M106, ty bujnější určite na M26 potřeboval bych ty stromky udržet kolem 2-3m.
Jinak z moštovacích odrůd plánuju vysadit zlatou parmenu a kozenace boskopské (dostal jsem bednicku a most z nich byl vynikajici, ale ač to je jablko kysele tak naopak most je hodne sladky, jsou tam ty cukry proste schovany tak jako tak).
Tedy jak rikas, chtelo by ty kyseliny naředit..
Za rouby bych se samozřejmne revanšoval,
Pavel.

Offline

#16 2018-09-17 21:26:48

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Zdravim, nekdy behem unora/brezna se dyztak ozvi na FB. Roubu bude pozehnane, az to vsechno ostriham, tak nebudu vedet kam s nima. P.

Offline

#17 2018-10-15 13:12:18

head
Člen
Registrován: 2018-07-24
Příspěvky: 7

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

ahoj,
FB nemám, můžu tě zkusit kontaktovat přes moji PR managerku. Já jsem z Jičína, kdyby to bylo daleko, tak bych sponzoroval českou postu. Mám jednu A2 a M106 vhodnou na přeroubování, tak už se těším, Pavel

Offline

#18 2019-03-25 09:36:38

head
Člen
Registrován: 2018-07-24
Příspěvky: 7

Re: Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu

Piparkakuja napsal:

Zdravim, nekdy behem unora/brezna se dyztak ozvi na FB. Roubu bude pozehnane, az to vsechno ostriham, tak nebudu vedet kam s nima. P.

ahoj,

na FB žádná odezva, jestli máš pod stromem jestě pár nenarašených roubu z těch angličáku tak bych si jich pár vzal, dej vědět, dík.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK