#1 2015-11-01 00:05:56

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Rok první

Konečně jsem se k "tomu" dostal. Pravda, nadseni bylo takove, ze me nezastavil ani nedostatek jablek v nasi moravske zahrade po babicce, nastavil jsem to hruskama, Tech bylo nakonec tak 65%, pokud si matne vzpominam. Jeste jsem nemel vlastni kompletni vybavu, tak jsem posrotoval i vylisoval u strejdy vinare.
Zasiril jsem jednim platkem, kteryzto me vystrasil mnozstvim koure, co vyprodukoval.
Most mel asi 10,5° cukernatosti, takze zadna hitparada. Ale bylo zalozeno. Na zakvas jsem pouzil vinarske univerzalni kvasinky, asi pul pytliku. Mostu bylo lehce pod 40l.
Odvezeno ku Praze, porad se tomu nechtelo moc kvasit, ale pak se rozjel a bublal jako blazen. Pote prisla asi prvni chyba, na mostu se udelala po 2 dnech kvaseni krasna hneda pena, kterou zacala prostupovat uz i pena barvy bile. Zel, musel jsem odjet do Nemec za praci a nepretahl to. Prislo mi to moc brzo. Pak hlidal demizon otec, kteremu jsem ten demizon hodil ve sklepe na stul, aby se s nim nemusel tahat, az bude pretahovat do mensich nadob. Ta vysoka pena pri presunu zmizela, rozpustila se. Hned jsem mel vycitky svedomi. No nic, 14 jsem byl pryc, kdyz jsem se vratil, byl kvas dva dny pretazeny do mensich demizonu, 5x5l a 1x10l. Zbytek v kuchyni na primou konzumaci.
Je to total prekvaseny a cejtit po kvasnicich. Smutek.
Po dalsich 14 dnech jsem to zkontroloval a kvasnice si sedaji na dno v mensich demizonech. Zitra pretahnu zase do vetsiho demizonu, at to nechytne hnedku. Uvidim, co z toho vznikne, kazdopadne nemam velka ocekavani.

Offline

#2 2015-11-01 00:17:30

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Dnes jsem jel dalsi varku. Jabka jsem si sehnal v Ceskem Dubu, takova vsehochut, kozenace, nejaky kysely zeleny, ktery byly po 14 dnech odpocinku ve sklepe na povrchu strasne voskovaty. Pridal jsem i nejaky maly neduzivy, ale stavnaty, pak celkem stavnaty jabka zlutozelene barvy, nejaky cerveny, sladky jak cecek a par spartanu, co jsem nasel ve sklepe.
Konecne jsem srotoval a lisoval v domacich podminkach, velka radost, vyteznost o neco mensi, ale co co co.
Vysledek je asi 20l mostu, kteremu nameril polsky cukromer 15,1%. Z meho pohledu nesmysl, musim si ten cukromer otestovat.
Opet jsem zasiril demizon, tentokrat jen polovinou platku. Vinarske kvasnice mam, ale do rana rozmyslim, jestli budu pridavat anebo to necham na divokych.
Tentokrat nenechavam nic na bedrech jinych a demizon se mnou pojede do Norimberku, kde ho budu hlidat sam.
Entuziasmus nevyprchava, ba naopak!

Offline

#3 2015-11-01 22:48:59

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Prvni varka dnes podruhe pretahnuta. Nezoctovatela, porad jsou citit kvasnice, je to suchy, hreje to v hrdle, jako lehky vino. Dle me chut nic moc. Prinejhorsim to dam strejcovi vypalit.
Druha, ciste jablecna varka prevezena, ceka ve sklepe na kvasnou zatku, zitra dodam. Uz aby bublal...

Offline

#4 2015-11-03 17:11:51

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Tak kvasnice jsem ve druhe varce nepridaval, protoze jsem je zapomnel v Cechach. Most si pohodlne sedi ve sklepe na stolicce a nic nedela. Kvasnou zatku jsem vyrobil vcera, klasicky, provrtany spunt, ohnuta trubicka a lahvicka od leku s vodou. Pamatka jeste po dedovi z Moravy, kdyby vedel! Snad se tentokrat podari zachytit nejaky cukr, protoze sladke, to ja zase jo.

Offline

#5 2015-11-05 20:34:39

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Tak zapomenout kvasnice byla asi chyba, protoze zatim ani bublinka, v demizonu je to uz 5 dni. Asi jsem to moc zasiril...

Offline

#6 2015-11-11 21:45:17

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Predevcirem jsem objevil dve pidiocka plisne na povrchu stale nekvasiciho mostu, ihned jsem to pretahl odspoda do tri 5l demizonu, zbytek jsem zpasteroval a vypili jsme porad skvely most. Plisen jsem samozrejme vylil.
Kvasinky (vinarske, univerzalni pro bile odrudy) jsem si nechal poslat postou, dnes pres obed rozjel zakvas (do vecera se rozjel), a vecer to slil vse zpet do velkeho demizonu, narazil kvasnou zatku a ted dej se vule bozi.
Plisne se trosku desim, ale uvidime.

Offline

#7 2015-11-17 22:21:04

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Po tech 5 dnech se na povrchu udelala pena, ktera pri blizsim pohledu praska, ale porad mi nebubla kvasna zatka. Pritom kdyz vlezu do sklepa, tak tam citim CO2 i pres prkeny vratka. Evidentne to kvasi, ale asi mi dostatecne netesni zatka. Divny, dal jsem okolo i igelit a  je to celkem utemovany. No, vzduch k tomu uplne snadno nemuze, takze by to melo byt porad pod oblakem ceocka... Pozitri to mam v planu pretocit do mensich demizonu tak ochutnam a poreferuji.
Kajdru zdar!

Offline

#8 2015-11-18 18:19:59

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Dnes jsem druhou varku pretahl. Jsou z toho dve plne 5l a jedna poloprazdna. Zbytek ode dna jsem dal do pivnich lahvi a jedny petky na primou konzumaci.
Ty 5l demizony jsem nespuntoval, jen jsem je zakryl kusem kartonu. CO2 muze unikat a pruvan ho nevyfoukne z hrdla ven, takze by tam nemel prijit vzduch. Az prestane perlit uplne, pretahnu znova  a zaspuntuju.
Oproti prvnimu pokusu je chut podle me lepsi, kvasnice jsou citit, ale zbyl tam i nejaky cukr. Barva je krasna, jako svetly vceli vosk! Rozhodne mam lepsi pocit nez po prvni varce.
At slouzi!

Offline

#9 2015-11-23 22:41:03

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Pet dni od pretazeni druhe varky, dnes jsem to omrknul, karton se mi nahore k demizonum prilepil, jak to lehce vybublalo ven, ale hezky se to cisti, v kazdym demizonu je u dna asi 0,5-1cm kvasinek a porad to perli. Zitra mam planu pretahnout vse do jinych nadob. Pri te prilezitosti ochutnam a podam dalsi report.
Cider frei!

Offline

#10 2015-11-24 20:19:18

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Pretazeno, barva dobra, tmave zlata, chutove suchy vytvor, cukr je pryc. Je toho po pretazeni 2x5l, ted necham odpocivat ve sklepe. Zitra omrknu, jestli jeste bubla, pripadne zaspuntuju natvrdo, ted je to zakryte zas jen kusem kartonu. Oproti prvni varce je chut o dos mene kvasnicova, z cehoz mam ponauceni, ze budu pri vyrobe vzdy pretahovat zezacatku casteji, radeji drive nez pozdeji. Kvasit to bude tak jako tak a kdyz bude kvasnic mene, alespon to nebude moc bourlive kvaseni. Tak ted mam na cas oraz a budu se jen chodit divat, jako na akvarko se zlutou vodou.
Cider frei!

Offline

#11 2015-12-05 22:08:59

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Po trech tydnech jsem se dostal do CR, kde mi zraje prvni varka, kterou jsem jako neslavny vytvor popsal vyse. Mel jsem tri plne 10l demizony, jake tedy bylo prekvapeni, kdyz v jednom pulka chybela. Otec se priznal, ze se jal ochutnat, by zjistil pripadnou zavadu produktu. No, vysledek hovori za vse, jeste ze jsem prijel, jinak by mi to vypili vsechno!
Natahl jsem do kostyre, vytahl na svetlo a prekvapeni velike. Cidroperry se krasne vycistilo, je to v podstate cire, po pachu kvasnic, ktery me pri poslednim pretahovani zklamal, neni ani stopy. Barva je svetlounka, no, mam z toho velkou radost.
Zitra jdu poprve lahvovat, tak uvidim, co se bude dit dal. Sampusky uz se tresou od leta a dokonce mi dorazily i spunty. Krasne se to vse seslo. smile
Cider frei!

Offline

#12 2015-12-06 16:33:03

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Pred 14 dny jsem opet nelenil a sel si v Českém Dubu nasbírat již popadaná zimní jablka. Dnes jsem pomlel a vylisoval. Vysledkem je 20l moštu, ze kterého ale nechavam zakvasit asi jen 12-13 litru. Došly mi nádoby a mám už jenom velké demižony. Na příští sezónu to bude ctít něco nakoupit.
Nemám tu kvasinky, které jsem pro změnu zapomněl v Německu. Nechám to tedy kvasit nadivoko a budu mít něco 100% přírodní. Zbytek moštu je pro přímou konzumaci. Cukernatost chladné šťávy byla 15°. Jablka nejsou moc na jídlo, mošt je lehce nahořklý, uvidíme.

Offline

#13 2015-12-06 16:35:35

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Dnes ještě jedna zásadnější událost, rozpitý demižon z první várky jsem nalahvoval. Udělal jsem si cukerný roztok, 150ml vody, do toho 16 lžiček cukru. Do každé lahve pak přišlo asi 25ml a dolito cidroperry. 4 lahve jsem nechal na stojáka, 5 položil do police ve sklepě. Děj se vůle boží!

Cider frei!

Offline

#14 2015-12-08 20:34:26

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Dnes jsem přetáhl podruhé druhou várku. Cider je v podstatě čirý, ale chuť je poněkud nahořklá a jsou cítit kvasnice. Pravda, na dně byly ještě usazené, tak snad se to vyvrbí stejně hezky jako cidroperry z várky první.
Neměl jsem demižony zašpuntované, jen jsem nechal hrdla zakryté kusem kartonu, tak snad se to nezkazilo vlivem přístupu vzduchu. Ale protože donedávna pořád lehce bublal, tak by bývalo mělo být hrdlo naplněné CO2. Hokus pokus, příští rok si pořídím dostatek kvasných zátek.

Cider frei!

Offline

#15 2015-12-23 22:11:34

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Včera jsem se dostal opět do vlasti a nevydržel jsem, při kontrole zalahvovaných cidroperry jsem jednu lahev otevřel. Ve všech lahvích je trocha usazeniny, což by měl být důkaz, že to dále kvasí, nicméně, otevřený vzorek nijak neprlil, při troše fantazie lehce šimral na jazyku, ale bylo to spíše zbožné přání.  Je třeba ještě čekat.

Cider frei!

Offline

#16 2015-12-23 22:22:18

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Třetí várku jsem objevil nikoliv ve sklepě, nýbrž na chodbě vedle topení. Otec mi to přestěhoval se slovy, že to ve sklepě nekvasilo. Tolik tedy k mému pokusu o pomalé divoké kvašení. Ve sklepě suším vepřové kýty jakože pršut, takže jsou tam otevřená okýnka kvůli průvanu a tedy i celkem zima. Ale dnes bylo venku 15°C, takže zas taková zima není, aby to nekvasilo. Pravdu už nezjistím... Natáhl jsem do koštýře, ještě nepřekvasil všechen cukr a má to celkem silnou kyselinku - chuť nic moc, tato odrůda jablek asi není ideální na jednoodrůdový cider. Uvidíme, co se bude dít dál. Zítra vše přetáhnu do čistých demižónů a nechám dál bublat.

Offline

#17 2015-12-24 20:53:37

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Třetí várka přetažená, kvasilo to asi celkem nadivoko, vrchní část demižónů byla pěkně zaprasená od hnědé pěny. 
NEvydržel jsem nicnedělání a nalahvoval jsem druhou várku, která se krásně vyčistila a má zlatavou barvu. Udělal jsem celkem 13 lahví od šampusu, do každé šly 3 lžičky cukru, do jedné na zkoušku 4. Pokud to bude za cca měsíc už moc napěněné, zkusím je zpasterovat v hrnci na zavařování okurek.

Cider frei!

Offline

#18 2016-01-06 19:44:29

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Hola,
včera jsem zase nevydržel a vyzkoušel, co dělají lahve s cidroperry. Prvni zkouška před cca 14 dny byla ještě bez bublinek, ale první láhev včera pěnila už hezky a vysosli jsme jí během minutky. Chuť je bublinkami osvěžená, ale jsou lehce cítit kvasnice, holt zrání v láhvi. Ale není to žádná tragédie. Třeba chuť Don Cideru, co jsem tuhdá zkusil byla podstatně horší, na můj vkus. Nadšeně jsem otevřel ještě jednu lahev do druhé nohy, ale ta už pěnila podstatně méně. Nevím, jestli byl rozdíl v tom, že jsem půlku lahví necal zrát chvíli naležato a druhou normálně na stojáka. Očekávám, že za dalších 14 dní už bude pěnit vše. Mm ještě 10l v demižonu, který čeká na nalahvování, už se těším.

Druhá várka, již 14 dní zalahvovaná se začíná lehce kalit, kvasinky evidentně jedou. 4 lahve jsem otočil vzhůru nohama, zkusím je třeba za měsíc přezátkovat. teoreticky by mohl kal sednout do špuntu, který je plastový a dutý a tím bych se třeba zbavil částečně té kvasnicové chuti, kterou má várka první. Hokus pokus.

A ještě před odjezdem do Reichu jsem přetáhl třetí várku, která byla 100% bio, dokud mi otec neřekl, že tam taky nasypal kvasinky. Netuším ani, kde je vzal, ale prý to nekvasilo a on to tím zachránil - vynesl ze sklepa k topení a nakrmil vinařskými kvasinkami...co se na to dá říct, že jo. V každé pětce demižonu bylo na dně asi 1,5-2cm mrtvých kvasinek, celkem dost, se mi zdá.
Tak je to alespoň bez síry, chtěl jsem ale zkusit pravého "divočáka". Ani jsem to dnes nechutnal, před jízdou se nepije.

Přes Vánoce jsem surfil vše možné a už se těším na další ročník. Plánuju koupi dřevěného sudu, enzymů a tak vůbec... smile

Cider frei!

Offline

#19 2016-01-14 09:01:04

David29
Člen
Registrován: 2015-10-21
Příspěvky: 4

Re: Rok první

Ahoj,
píšeš že používáš lahve od sektu.
Mám v plánu to stejné a zajímalo by mě, jestli používáš ty ,,těžké" od sektů kvašených v lahvi, mají 800-900g a údajně vydrží tlak až 6 atm.
Nebo používáš lahve od sektů, které jsou kvašeny tzv. metodou Charmat (kvašení v tanku a potom plnění do lahví). Tyto lahve mají cca 550-650g a měly by vydržet tlak 2-3 atm. Např BohemiaSekt...
Jde mi o to, jestli ta ,,obyč" šampuska vydrží tlak pro přidání jedné lžičky cukru, nebo mi vymaluje sklep. Ty těžké se totiž shání špatně a kupovat je nehodlám big_smile

Offline

#20 2016-01-14 18:15:26

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Puzivam to, co jedni znamí vypijou, jsou mezi tim tezky lahve od pravých sampanskych i ty lehci od beznych sektu. S tim cukrem me, prosim, nestrasit, naposledy jsem ty lahve napakoval trema lzickama, jednu od bohemky dokonce ctzrma na zkousku! big_smile
Budu muset udelat zkusebni otvirani, lahvoval jsem je na Stedry den...
Lahve taky rozhodne nekupuju, nastesi toho ti znami vypijou mraky, protože nepijou nic nez sekt...
Az budu otvírat, tak dam vedet, kdyby něco bouchlo, tak se to dozvite taky, pokud me to nezabije!

Cider frei!

Offline

#21 2016-01-14 22:09:23

David29
Člen
Registrován: 2015-10-21
Příspěvky: 4

Re: Rok první

Zahlédl jsem zde na fóru informaci že 4-4,3g cukru vytvoří v lahvi přetlak 1atm. Zarovnaná lžička (to je jasný, každej má lžičku jinou) cukru má cca 4g. Takže, pokud jsi dal 4 lžičky, to máš 4 atmosféry. Pokud to ta flaška vydrží bez újmy, tak je všecko v cajku big_smile

Offline

#22 2016-01-15 09:56:10

Kubas
Člen
Registrován: 2012-11-02
Příspěvky: 4

Re: Rok první

Loni jsem experimentoval s kvašením v lahvích. Použil jsem 25 normálních a 25 silnostěných sektovek. Cider jsem lahvoval s různými obsahy zbytkového cukru a tak i výsledné tlaky v lahvích byly různé, ale většina (20) obyčejných sektovek mi bouchla. Naštěstí jsem u toho nikdy nebyl smile. Střepy a cider byly po celém sklepě. Silnostěné lahve vydržely všechny, jen u tří mi tlak vyrazil korunku. Letos jsem si pohlídal zbytkové cukry a nalahvoval 450 silnostěných sektovek. U jedné mi tlak utrhl dno, ale to přikládám vadné lahvi ( https://www.facebook.com/ceskorajskycid … =3&theater )

Offline

#23 2016-01-15 12:19:07

Piparkakuja
Člen
Registrován: 2015-10-31
Příspěvky: 134

Re: Rok první

Do hajzlu, tak tos me ted doopravdy trosku postrasil. Musim zajistit zkusebni otevreni lahvi, abych vedel, jak uz se stihly natlakovat.
Teoreticky, kdybych otevrel vsechny a pak zase zaspuntoval, tak jsem s pretlakem zase na zacatku...
Oujeeee, to bude jeste zabava, kazdopadne to asi budu otvirat s helmou na motorku a mozna i v kozeny kombineze! big_smile

Cider frei!

Offline

#24 2016-01-15 12:42:39

David29
Člen
Registrován: 2015-10-21
Příspěvky: 4

Re: Rok první

Tohle říká winepunk.cz

,,Bouchaj vám flašky. Pivní láhev nějaký to perlení vydrží. Pokud dáte do dokvašenýho cideru půl lžičky cukru, spolehlivě to ustojí jak korunka, tak sklo. Pokud dáte celou lžičku, už budete mít hodně veselý otvírání. Dvě lžičky to neudrží. Udrží to ale šampuska. Ta na sycený víno by měla zvládnout 2-3 atmosféry, u sektů kvašených v láhvi by měla zvládat až 6 atmosfér."

Takže to vidím tak, že budu dávat jednu lžičku cukru a ty šampusky (i obyč) by to měly vydržet. Kdyžtak dej vědět, jak se to při otvírání chovalo.

Offline

#25 2016-01-15 13:00:49

Kubas
Člen
Registrován: 2012-11-02
Příspěvky: 4

Re: Rok první

Pokud nevíte jaký je v lahvích tlak tak doporučuji lahve pořádně podchladit a otvírat venku.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK