#1 2015-07-25 19:16:51

qprochy
Člen

Žitavky

Zdravím všechny přítomné,
Jsem zde nový a rád bych se pustil do výroby. Momentálně mám jeden obsypaný strom žitavek - myslím že se to jmenuje Průsvitné letní. Je tato odrůda vhodná, nebo mám raději počkat na podzim na jiné odrůdy?
Děkuji

#2 2015-08-01 14:50:39

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Web

Re: Žitavky

na cider je dobré, když jablka se dobře moštují (některé odrůdy jsou moc moučné nebo suché), když jsou sladké (z cukru je alkohol), trochu kyselé (jinak je to bez chuti) a trochu trpké (zlepší to chuť a lépe se čistí). Zkuste si trochu a uvidíte.

#3 2015-08-03 11:43:05

kasal
Člen

Mame Letni prusvitne a ma velmi vyraznou kyselou slozku a zadnou trpkost.

Podle Jirkovy poucky tedy proto bude vyslednemu cideru dominovat vyrazna kyselinka a naopak tam bude chybet ta trpkost.
Pokud se Vam podari, aby to kvasilo spise pomaleji (chladnejsi sklep), mohlo by to byt v dobre, pokud se to zachyti ve spravne fazi k okamzite konzumaci.

Pri plnem prokvaseni to bude "extra dry", slusne receno.  Ja to mam rad, ale mnoho lidi to vydesi.

[Ja sam nekvasim, pouze opakuji rady jinych, neberte mne prilis vazne.]

#4 2015-11-13 15:11:50

flops
Správce
Místo: Aš
Web

Pokud nemáme s odrůdou zkuešenost, tak nejlepší by bylo vylisovat pár kilo žitavek, ochutnat, změřit cukr a PH. Podle toho pak usuzovat zdali je odrůda vhodná na jednodruhový cider.

Jablko nepadá daleko od stromu. Rossbach cider

reklama:

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK