#1 2010-11-07 17:17:24

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Maloobjemové filtrování

Hledám jak filtrovat mošt po kvašení, našel jsem tohle:

show_image_in_imgtag.php?filename=03411.jpg&newxsize=100&newysize=100&fileout=

http://eshop.vinarskepotreby.cz/index.p … t&Itemid=1

Máte s tím někdo zkušenosti?

Offline

#2 2011-07-09 19:22:54

Doktor
Člen
Registrován: 2011-06-15
Příspěvky: 19

Re: Maloobjemové filtrování

Ahoj s tímto filtrem nemám zkušenost.
Zatím jsem filtroval vše přes plátno ručně.
V rámci inovace jsem našel a koupil tohle:
http://www.obchodsezarukou.cz/rouska-fi … -20l/15389
Chystám se to vyzkoušet při nějaké další akci, dám vědět jak to funguje.

Offline

#3 2011-07-10 21:25:51

ondro
Člen
Registrován: 2011-05-01
Příspěvky: 13

Re: Maloobjemové filtrování

Mošt po skvasení opatrne stiahni z kalov, nerozumiem načo to komplikovat cez ten filter.
Ten filter stejnak neodstráni to čo by sme si želali t.j. zvyšné kvasinky, koloidné látky, ... .
Uveď ako si to myslel, možná som to nepochopil (myslím tým riedky kvas z ovocnej štavy po vylisovaní)

Offline

#4 2011-07-10 22:02:49

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Maloobjemové filtrování

Psal jsem to říjnu, mošt se nakonec krásně vyčistil, jen to chtělo čas.
I tak bych to ale rád zkusil před lahvováním ať do lahví už jde úplně čirý.

Ta filtrační rouška vypadá jako do lisu. Není to spíš jen síťka?

Offline

#5 2011-07-11 05:49:57

ondro
Člen
Registrován: 2011-05-01
Příspěvky: 13

Re: Maloobjemové filtrování

Ten filter ja chcem napr. použiť na odfiltrovanie vymacerovaného ovocia v liehu pri výrobe likéru, kedy je kalu hodne a nejde to už lisovať klasicky ani stáčať.
Však prefiltrovať to môžeš, avšak pred flaškovaním si zbytočne prevzdušníš mošt a môžeš si koledovať o problém.
Na tento účel slúžia malé tlakové doskové filtre s čerpadlom a filtrom s celulózy(vinárske), ovšem je to drahé. Nejakú light-domácu verziu lacnejšiu vyrábal v Čechách myslím p.Damborský ale už sa tomu nevenuje.

Offline

#6 2011-07-11 06:53:38

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Maloobjemové filtrování

na ty deskové filtry jse se díval, ale to už je dělané na velké objemy. Proto mě zaujal tenhle.
Taky bych to chtěl použít na mošt. Část jablečného moštu pasteruju a taky bych ho rád měl čirý, alspoň trochu.

Offline

#7 2011-10-06 18:45:46

ondro
Člen
Registrován: 2011-05-01
Příspěvky: 13

Re: Maloobjemové filtrování

Po nejakom čase skúšania vyrobiť podomácky aspoň trochu slušný cider som dospel k názoru že to nie je také jednoduché.
Ono nie je problém vyrobiť nízko-alkoholické jablčné víno, ale toto nemá nič spoločné s ciderom.
Finta bude zrejme v tom že získaný mušt po lisovaní treba bezpodmienečne dobre odkaliť aby sa v čo najväčšej miere odstránily dusíkaté a iné živiny preto aby následné kvasenie nebolo vôbec búrlivé, ale iba také pozvolné, pri nízkych teplotách.
Iba tak sa dá zrejme zabezpečiť bohatý jablčný buket vo výslednom produkte.
No a podľa mňa preto nestačí iba nechať chvíľu postáť mušt nech sadne kal, ale účinnejšie riešenie je previesť aspoň nejakú základnú filtráciu cez doskový filter.
Nejaké jednoduché doskové filtre sa dajú kúpiť od 140,-Eur.

Offline

#8 2011-10-08 08:52:21

Jirka Vrba
Správce
Místo: Brno, Střílky
Registrován: 2010-10-17
Příspěvky: 380
Web

Re: Maloobjemové filtrování

ono taky záleží na chuti jablek. Ten mošt musí být kombinací sladkého, kyselého a trpkého. TRpké jablka zlepšují čištění moštu. Není problém v tom?

Offline

#9 2011-12-30 11:43:19

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Maloobjemové filtrování

ondro napsal:

Po nejakom čase skúšania vyrobiť podomácky aspoň trochu slušný cider som dospel k názoru že to nie je také jednoduché.
Ono nie je problém vyrobiť nízko-alkoholické jablčné víno, ale toto nemá nič spoločné s ciderom.

No já si myslím že to vlastně cider je, ale tím že tam není tolik alkoholu jako ve víně(11-13%) tak je to o to problematické, protože ten alkohol to mimo jiné konzervuje a chrání..

ondro napsal:

Finta bude zrejme v tom že získaný mušt po lisovaní treba bezpodmienečne dobre odkaliť aby sa v čo najväčšej miere odstránily dusíkaté a iné živiny preto aby následné kvasenie nebolo vôbec búrlivé, ale iba také pozvolné, pri nízkych teplotách.
Iba tak sa dá zrejme zabezpečiť bohatý jablčný buket vo výslednom produkte.
No a podľa mňa preto nestačí iba nechať chvíľu postáť mušt nech sadne kal, ale účinnejšie riešenie je previesť aspoň nejakú základnú filtráciu cez doskový filter.

Já nechám mošt po vytlačení přes noc ustát a pak lehce stočím do kvas. nádoby a kvasím.. Co se mi tam dostane při stáčení neřeším, protože pak to zůstane na dně při dalším stáčení.

Offline

#10 2011-12-30 11:54:49

Pythonn
Člen
Registrován: 2010-10-30
Příspěvky: 39

Re: Maloobjemové filtrování

Ještě k tomu filtrování na konci.. mě se to pak od vrchu pěkně vyčeřilo, že nebylo co filtrovat.

Offline

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK