#1 Re: Drcení ovoce » Jak udělat drtičku » 2020-10-11 23:18:00

Převzato z http://deslik.blogspot.com/


Existuje více principů.

- dva drážkované válce otáčející se proti sobě. Někdy i s možností nastavení mezery mezi nima.

-dva válce s hroty taky se otáčující proti sobě

-rotační nůž nebo nože vodorovně rotující. V jedné řádě nebo nad sebou.

-rotující ležatý děrovaný plechový válec s "krouhacími" výstupky" vzniklými po jeho děrování. Klasika zemědělský krouháč a levné výrobky na ruční pohon klikou.

-atd...

Ale protože se jedná o velmi jednoduchý stroj, doporučoval bych následující velmi jednoduchou a osvědčenou konstrukci. Zbytečně to nekomplikovat.
Jeho jedinou nevýhodou je nemožnost mačkat peckoviny. A taky někdy, hlavně při větších plodech, má snahu se zahlcovat. Proto se musí násypka opatřit tlačnou deskou ve vodítkách. Na ní musí být doraz aby nepřišla do styku s hroty . Stačí jen aby tlačná část dosahovala tak do 1/4 - 1/5 ježka. Taktéž opačný chod pomůže.

Silonový válec průměru cca 80-200mm, délky 300-400mm převrtat a opatřit hřídeli. (Čím větší průměr válce tím menší možnost zahlcování spodní části násypky).
Do válce navrtat díry 3mm, nejlépe po šroubovici cca 30°. Rozteče cca 15mm, vzdálenost řad cca 20mm. A do nich naklepat 3,15mm nerezové očištěné svařovací elektrody nebo drát. Běžně dostupné. Trčet by měly cca 15 - 20 mm. Je dobré začít s delšími hroty a podle potřeby štípací kleštěmi zkrátit. Šroubovice je dobrá proto, že při změně směru otáčení dosáhneme buď jemnější nebo hrubší drtě. Proto taky doporučuji 3fázový asynchronní motorek. Na rozdíl od jednofázových je taky prakticky nezničitelný. Stačí 500W. Já jsem použil s 2880 ot/min. Je lehčí, menší, levnější a převodem do pomala získá i na síle. Převod 1:3, u hnané hřídele s ježkem je místa dost. Klínové řemeny použít aspoň dva. Jeden nestači.
Zvenku nalisovat ložiska, nabízí se 6205 s domečky umístěnými na kostře z běžné konstrukční oceli.
Nahoru se rozšiřující násypku stačí udělat dřevěnou a přišroubovat ke kostře. Dolní výsypku zužující se směrem dolů taky. Rozměr podle použité sběrné nádoby. Domečky s hřídelí a ježkem jsou příšroubovány ke dvěma L - profilům, které slouží k přenášení a k podložení stroje. Podobně je přišroubována i násypka a spodní výsypná část. Tzn., že ježek je mezi nimi a jeho hřídel tvoří takovou pomyslnou osu stroje. Ale zamozřejmě, že spodní výsypka je daleko kratší.
Objem násypky stačí cca 25l.

Stroj je schopen pracovat kontinuálně a zvládne bez problémů nadrtit i několik tun jádrovin. Např. 100l koš lisu naplní za pár minut.
A slouží už přes 30 let:-)))
Bohužel právě výkon lisu je limitujícím faktorem.

Rafael

23. září 2012

#2 Re: Čištění a výběr ovoce » Žitavky » 2020-08-28 23:16:17

Ahoj, tak už jste někdo udělal cider z těch žitavek? Rád bych věděl co můžu čekat. Já je dneska oklepal, podrtil, vyždímal - mošt neni nic moc, šíleně sladký, málo kyselý, třísloviny a hořkost nulová. Až mě ta mdlá chuť překvapila, páč ty jabka jsou na jídlo vcelku ok. Ale lisuje se to luxusně. Nakonec jsem ještě vymačkal a přidal tak 10% nezralých jablek, chuť moštu to výrazně zvedlo. Tak uvidíme, snad to alkohol a bubliny taky trochu pozvednou.

Do 16.11. nikdo nic.
Takže poznatky - z žitavek cider vyrobit lze. Po vykvašení vystoupila kyselost nad míru příjemnou. To dokyselování nezralýma jabkama to chtělo vynechat. I z následujících pokusů se mi ukazuje, že dobrý výsledek dává mošt přesladký a nekyselý, k přímému pití ne zcela ideální - tzv. tlamolep. Když cukr požerou kvasinky tak zbylá kyselina je akorát. Zvyknul jsem si přidávat do kvasu cukr. Při cukernatosti moštu do 130g/l toho alkoholu je zoufale málo, když je to prokvašené do sucha tak je to skoro jenom kyselá voda. Vinaři tvrdí, že obsah alkoholu dává vínu tělo, přijde mi, že s jabkama to je taky tak - chutná mi trochu tělnatější cider. Já vím, že ortodoxní cideráři mě zatratí, ale naštěstí nejsem nikde organizovanej, takže si můžu dělat cider jak chci (básníci copyright).

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK