#1 Poptávám » Rouby francouzskych odrud » 2020-12-12 17:05:35

Piparkakuja
Odpovědi: 2

Zdravim, nema nekdo francouzske odrudy, ze kterych by mohl zjara odebrat rouby? Vymenim, koupim...
Pripadne tip na skolku s francouzskymi odrudami, ktera zasila do CR?

Dix

#2 Piparkakuja » Rok pátý » 2019-10-27 23:11:22

Piparkakuja
Odpovědi: 0

Hola! Letos je úroda slabá, jedna menší bedýnka angličáků a k tomu asi 90kg jablek českých odrůd. Část moštu jsem zhustil odparem a pokouším se o jablečné balsamico. Dnes jsem nadrtil zbytek úrody a zítra to vymačkám. Asi to frknu do sudu, aby to mělo trochu charakter. Ta jabka nemají žádné taniny a výsledný produkt mě moc neoslovuje. Letos asi nebudu dělat ledový cider, což mě teda mrzí, ale prostě není z čeho. Navíc se tím mražením velká část moštu ztratí při koncentraci...

Cider frei!

#3 Re: Piparkakuja » Rok čtvrtý » 2019-04-08 22:22:24

Servus,
příspěvek po delší době, na výstavě 20. března to opět nebyla ostuda, byli lidé, co si ty mé výtvory pochvalovali, ba se dokonce vraceli doplnit obsah sklenky, tak to potěší.
Zase jsem musel lahvovat úplné mladíky, takže jsem měl všechny vzorky spíše sladké. Však mi to také zhodnotili první příchozí slovy: "no, taková šťáva". Tak předsevzetí, příští rok zkusíme něco vykvasit do sucha a uvidíme, zda se těmto a jim podobným zavděčím. smile
Jinak mám letos ve sklepě ještě asi 30 lahví ledového cideru, který začíná pomalu bublat v lahvích, v demižonech je ještě 20l Englishmana (cuvée z anglických a českých odrůd), 20l Fass (z českých jablek, kteréžto vymačkané zrály v dubovém sudu) a pak ještě asi 40l cideru z českých odrůd bez jakýchkoliv příkras. Ve všem je nějaký ten zbytkový cukr, takže letos žádný sucháč nebude. V brzké době to pošlu do lahví a pokud se to vydaří, tak bych zkusil hodit pár lahví do "Dobrého cideru" na zpestření nějaké té ochutnávky.

Cider frei!

P.S. ještě mám taky plnou lednici větviček na roubování, kvalita nic moc, bylo sucho...ale za měsíc zas vyšlechtíme nějaké ty jabloně na mezích! 

P.P.S. A taky se mi letos povedl vyrobit ocet, udělala se mi krásná matka, snad vydrží do podzimu, v plánu mám pokus o jablečné balsamico. Co budu dělat s 10l toho obyčejného octa tak úplně netuším, ale rád ho usrkávám z panáka, jen tak na chuť...

#4 Re: Piparkakuja » Rok čtvrtý » 2018-11-06 23:53:44

První ledový bude s čím míchat, rýsují se další tři pětilitrové demižony, takže dohromady bude letos něco pod 20l, až to stáhnu z kvasnic. Pokud bude výsledek podobný co loni, tak bude 50% letošních cílů splněno a možná zbude něco i na  jarní degustaci (pokud teda opět proběhne...)

https://www.facebook.com/piparkakujacidre/


Cider frei!

#5 Re: Stáčení a lahvování » Skladovací teplota stočených lahví » 2018-10-17 22:45:50

Ve sklepě, tak 10°C. Po každých 3-4 týdnech jednu láhev píchnout a vypitím zjistit, nakolik se to už nabublalo. Když už se stav po pár měsících nemění, nemusíš mít strach, že to bouchne. Při jakém zbytkovém cukru jsi lahvoval? Na lahvování letošního cideru je dle mě dost brzy?

#6 Re: Kvašení » Délka kvašení a co potom? » 2018-10-17 22:42:32

Přetočit do plna a pod kvasnou zátkou čekat, až se to vyčistí. Pro zachování vzorků lze přetáhnout do menších demižonů, to co zbyde nad objem slít dohromady. Pak budeš mít na košt tři různý zkvašeniny!

#7 Re: Kvašení » Jak dodatečně nastartovat zakvašení? » 2018-10-11 20:07:22

Nejsnazší je odnést demižon do tepla. Když se mi zarazí kvašení, nechám to pár dní v obýváku...

P.

#8 Re: Chemie a přídavky » jak snížit pH moštu » 2018-10-11 20:05:13

Než tam sypat nějakou chemii, tak raději splašit kýbl kyselých jablek a dodat trochu moštu. Co máš za jablka, že máš vysoké pH? S těmi českými odrůdami mám spíš opačný problém a sice, že těch kyselin je v nich až moc.

P.

#9 Re: Kvašení » dolévání moštem po stočení » 2018-10-11 20:01:52

Zdravíčko!
Zamraženej mošt je v pohodě, vůbec bych se toho nebál, dělám to někdy taky tak. Předpokládám, že toho zamraženýho moštu bude oproti tomu překvašenýmu poměrově o dost míň. 

P.

#10 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu » 2018-09-17 21:26:48

Zdravim, nekdy behem unora/brezna se dyztak ozvi na FB. Roubu bude pozehnane, az to vsechno ostriham, tak nebudu vedet kam s nima. P.

#11 Re: Piparkakuja » Rok čtvrtý » 2018-09-16 22:24:03

Tak první "pětka" ledového cideru už divoce kvasí, původní hustota 1.090 spadla skoro o polovinu, je to fofr. Chuť je pořád sladká s nahořklým koncem a má to málo kyselin, takže to budu muset později s něčím namíchat.

Cider frei!

#12 Re: Chemie a přídavky » Síření cideru » 2018-09-16 22:21:48

Nakonec to tenkrát asi překvasilo, protože si nevzpomínám, že by mi něco zůstalo ležet ladem... Momentálně už v podstatě nesířím, když, tak jen kousíček sirného knotu, aby se to nerozjelo moc rychle.

#13 Re: Drcení ovoce » Macerace drti » 2018-09-16 22:18:43

Poté, co jsem ochutnal anglické cidrové odrůdy, si nedělám iluze, že by se dal z českých odrůd nějak významně dolovat tanin. Česká jablka jsou v podstatě všechna hlavně ke konzumaci, tu pravou hořkost prostě nemají. Vyjímkou jsou okrasná jablíčka, pokud člověk narazí na nějaká, která nemají vysokou hladinu kyselin, tak tam jde ten tanin dostat - našel jsem takovou odrůdu tady za barákem v Norimberku a jeden strom i v Praze. Ale plody jsou titěrné, takže hormada práce/času a málo jablek v košíku.
Z českých jablek jde dělat skvělý cider, ale zkrátka jiného (českého?!) druhu, než ten anglický nebo francouzský. 
Maceraci drťi provádím vždy alespoň několik hodin, ideálně přes noc. Druhák z čehokoliv mi přijde jako ztráta času, navíc se to musí dosladit, což nedělám vůbec. Příroda je příroda.

#14 Piparkakuja » Rok čtvrtý » 2018-08-20 22:35:42

Piparkakuja
Odpovědi: 3

Letošek začal stříháním a současně shromážděním roubů, následovalo jejich nasazení na vzrostlé stromy (dokonce se jich většina uchytila, tak snad dají i zimu) a pokračovalo to až doposud nošením kýblů s vodou do sadu.
V podstatě všechny angličáky z první vlny mají spoustu jablek, další tři spousty jsem hned ze začátku léta protrhal, aby se stromky moc nevysilovaly. Dokonce i některé angličáky z druhé vlny plodí již letos, ale je to jen sem tam jablko - i když jeden Kingston Black jich má asi 6.
Při roubovacích toulkách jsem nakousával všechna planá jablka, která mi přišla pod ruku. Kromě stovek kyseláčů jsem objevil jednu hořkosladkou odrůdu v Čechách (prozatímní název Žvahořčák) a včera i jednu v Německu (té říkám Nürngolder - má malá, zlatavě žlutá jablíčka). Uvidíme, co z toho na podzim vymačkáme a jak to prokvasí.
V plánu je větší než-li loňské množství (5l) ledového cideru a alespoň 150l normálního, tak snad.

https://www.facebook.com/ciderexplorer/ … =3&theater

Cider frei!

P.S. nevěřte všemu, co čtete, mně to zas tak lihové nepřiapadalo wink

#15 Re: Kvašení » jak na kvašení, aneb žena v nesnázích » 2018-08-20 11:50:15

Ahoj,
s kvasinkami bych si nelamal hlavu, nech to na tech prirodnich. Pokud si pripravis predem zakvas, cca 1l objemu v 1,5l PETce, kterou nechas nekde doma za oknem na slunci 3-4 dny rozkvasit, tak se na 99% nemuze s mostem v demizonu nic spatneho stat (idealne pokud stoji nekde v chladu ve sklepe). Ten zakvas tam po rozkvaseni nalijes a uz to jede. Udela se tolilk CO2, ze tam vsechno krome kvasinek vychcipa.
Uslechtile kvasinky jsou mnohdy vice nenazrane a prokvasi tak most rychleji, takze je to hodne rychle vykvaseny do sucha.
Ja si hral s uslechtilymi kvasinkami jen zpocatku pred tremi lety. Dle meho skromneho nazoru je divoce kvaseny cider chutove lepsi.
V cem mohou byt uslechtile kvasinky prinosne je to, ze dokazi i zredukovat obsah kyselin, coz se u dezertnich odrud hodi, protoze maji vysoky obsah kyselin na litr. Ale i divoce kvaseny cider mi pri malolakticke fermentaci shodil cca 2-3g/l, cimz se stal finalni produkt trochu mdlym.
Idealni si udelej 3x5l a muzes porovnavat. Ten treti demizon pouzijes na dolevani prvnich dvou po staceni. Lze dolevat i zamrazenym mostem, ale tam to pak bude kvasit porad dokola, takze za me lepe dolevat jiz prekvasenym ciderem.
Hodne zdaru!

#16 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Vhodné odrody jabloní(hrušiek) tuzemského pôvodu » 2018-08-15 21:18:35

Zdravicko,
mam v zahrade vsechny mozne anglicke odrudy a mezi nimi i Major. Jak ten poroste zjistim az pristi rok, zatim je mam teprve druhym rokem a to se jeste stromky moc nepredvadi. Prvni anglicke stromky jsem sazel pred tremi lety a z tech mi roste nejvice Yarlington Mill (prirustky i pul metru). Ty prvni mi letos uz pekne zaplodily, musel jsem to hodne protrhat.
Z druhe skupinky ma jablka Kingston Black, Hangy Down, Harry Masters Jersey, Chisel Jersey a Foxwhelp.
Ochutnal jsem padavky Black Dabinett (brutal hořký, hned vyplivnout) a Yarlington Mill (ten by se dal i snist).
Celkem dost jablek mam jeste na triletych stromcich: Michelin, Sweet Coppin, Sommerset Redstreak a Browns.
Co se tyce tech planat, tak ty testuju vsude, kde se da. Mezi temi ultrakyselymi jsem uz objevil i jednu nahorklou odrudu a nekolilk takovych, ktere maji malo kyselin. Nase jedle odrudy maji tech kyselin totiz az moc, tak je treba to redit.
Rouboval jsem letos podruhe v zivote a hodne roubu se mi uchytilo, tak snad preckaji zimu - potom budou rust na ceskych planatech anglicke cidraky smile Uvidim, kolik budu mit roubu na jare, letos jsem i nejake po domluve na prehlidce cideru posilal postou.
Tady je k videni par fotek ze zahradky...

https://www.facebook.com/piparkakujacidre/

Cider frei!

#17 Re: Piparkakuja » Rok třetí » 2018-06-06 11:38:19

Tak posledni sezona se celkove vzato obzvlaste vydarila. Na vystave to byl z meho pohledu uspech, kdyz se me par lidi zeptalo: "...kde se to da koupit?". Behem zhruba dvou dalsich mesicu byl z prvni varky prvotridni cider, bublinky, vybalancovana chut cukr/kyselinky, pecka. Pred 2 tydny jsem ale zjsitil, ze v lahvich probiha s nejvetsi pravdepodobnosti malolakticka fermentace, protoze klesl obsah kyselin a chut se lehce zmenila, ma prapodivny nadech, ocas... Nastesti se vetsina lahvi uz vypila a ty zbyvajici jsou porad jeste stokrat vic pitelne, nez ty z prvniho a druheho rocniku.
Kapitolou sama pro sebe je prvni pokus o ledovy cider. To je proste naprosto luxusni piti, ktere dozravanim v lahvich ziskalo radnou perlivost, zbytkovy cukr se jeste vice skloubil s kyselinkami a vysledkem je chutove plny, hutny cider jantarove barvy. Tomu se budu v nadchazejici sezone rozhodne dale venovat. Zel, uz jsou ve sklepe jen 3 lahve...

Cider frei!

P.S. Letos to vypada na prvni vlastovky na anglickych stromcich, kter jsem sazel pred cca 2 lety. budu je teda muset jeste protrhat, aby je to moc nevysililo, ale nejake tam necham. No, jsem napnuty, jak se budou od tech nasich chutove lisit! Ale zustavam na zemi, mlade stromky pry neprodukuji jeste zaleka jablka nejvyssi kvality.

#18 Re: Piparkakuja » Rok třetí » 2018-02-12 23:41:41

Letos bude na výstavě děsnej mladík, takhle pomalu jsem ještě nekvasil, takže jsem lahvoval s měrnou hustotou přibližně 1.020. Pokud ty lahve nevybouchnou, tak snad bude k ochutnání lehce perlivý sladký cidre.

Cider frei!

https://www.facebook.com/piparkakujacid … =3&theater

#20 Re: Kvašení » Výroba cideru v zimě? » 2017-12-26 21:51:20

Ideální doba na výrobu ledového cideru, teda až přijdou mrazy. Přemrzlá jablka netřeba drtit, jdou lisovat polorozmrzlá. Odzkoušeno, zcela čirý, narúžovělý mošt a cukernatost extra vysoká.
Improvizovaně lisovat jablka, tak leda mezi dvě prkýnka v hardu dát drť a nějak to zatížit.

Cider frei!

#21 Re: Piparkakuja » Rok třetí » 2017-11-16 12:53:13

Na nove nabytou louku jsem zasadil 9 jabloni, tentokrate u nas bezne dostupne odrudy, takze casem bude i neco k jidlu. Pokud se jim bude darit, tak se nejakou vetev pokusim preroubovat anglickou cidrovou odrudou, diverzifikace sadu predevsim. Semenacky jako podnoze mam zatim strasne malinkate...

Ve sklepe jinak vsechno pekne kvasi, nezbyva ne cekat, jak se to na kvasnicich rozlezi.

Cider frei!

#22 Re: Piparkakuja » Rok třetí » 2017-11-03 11:33:32

Hrušky jsem letos komplet vylil do kanalu, hruzostrasna chut.
Jablka jsem nakonec v mensim mnozstvi splasil a je zadelano, celkem dve varky. Keeving letos neprobehl, malo sladka jablka, tak jsem to pretahl ze sedliny a uz to kvasi.
Odhodlal jsem se cast mostu mrazenim nakoncentrovat a uvidime, jak se vydari prvni pokus o ledovy cider. Tradicni metoda lisovani premrzlych jablek mi letos nevysla, do mrazu by mi  nejspis vsechno shnilo...
Co prekvapilo, to je kyselost, ktera je oproti lonsku krapet nizsi a tak by to ve finale nemusel byt takovy ocet ;-)
A nakonec, musim pochvalit drtic Fruit shark, tichy a rychly spolecnik pro drobne vyrobce. Z drte je mnohem vyssi vyteznost oproti podomacku vyrobenem mlynku na systemu vrtacky.

Cider frei!

#23 Re: Chemie a přídavky » Přidání moštu do Cideru » 2017-10-13 21:37:30

Míchat ideálně podle chuti, ale pozor, pokud je lahvovaný cider ještě pořád živý, tak to bude v lahvích dál kvasit a můžou vybouchnout. Myslím, že Tátův sad je pasterizovaný nebo přefiltrovaný tak, aby to už dál nemohlo kvasit.  Pokud má mošt cukernatost 10°NM, tak to dělá 10g na deci moštu a to už by dokázalo v půllitrovce udělat slušný přetlak.

#24 Re: Kvašení » Cider zatím nekvasí » 2017-10-13 17:25:08

Sířím od oka, do demižonu vypálím vždycky malý kousek sirného papírku a do kouře leju mošt. Sířím proto, aby se nenastartovalo kvašení do doby, než se udělá hnědý klobouk a přetáhnu to. Bokem so rozdělám mošt bez zasíření do petky a to dotoho přetočeného naleju, aby se rozjelo kvašení. Ušlechtilé kvasinky nepoužívám, protože kvasí rychle a vyžerou víc cukru než divoké. Někdy mi taky trvalo třeba 14 dní, než se kvašení rozjelo. Ale to už jsem měl strach z plísní.

#25 Re: Piparkakuja » Rok třetí » 2017-08-27 20:49:08

Letos to bude s ovocem křížovka, nikde nic! Zatracenej mráz. Třeba se poohlédnout někde v okolí...

Cider frei!

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK