#1 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Poiré - cider z hrušek » 2021-03-01 19:17:47

Perry nebo poiré mám rád. Moje zkušenost s výrobou byla taková, že samotná hrušková šťáva se hůř kvasí, protože má málo kyselin a měl jsem i trochu problém s PH, k tomu ještě někdy až moc cukernatosti, takže na konci to bylo až moc alkoholické a hruška z toho nešla dost cítit. Často neměly kvasnice optimální podmínky a tak kvašení doprovázelo sirovodíkové aroma, které jsem musel odstranit. I samočištění a číření bylo horší než u cideru, tak jsem začal dělat jablečno-hruškový cider 50/50. Chutnal víc i zákazníkům než jen hruškový :)

#2 Re: Poptávám » Rouby francouzskych odrud » 2021-03-01 19:05:25

Kolowratovy sady vysadili 10ha francouzských odrůd na cider, myslím že nějaká část šla z české školky, kouknu na to až bude čas.

#3 Re: Stáčení a lahvování » Skladovací teplota stočených lahví » 2021-02-20 09:57:03

Dobrý den,
ano, pokud budete mít po primárním kvašení (např. sektovými kvasinkami), přetáčení a číření zcela suchý a opticky čirý cider (minimum kvasnic a živin), tak do lahve při stáčení přidejte tzv. tirážní likér (směs cukru, aktivovaných kvasinek a můžete přidat např. i kapku brandy). Po sekundárním kvašení a zrání v lahvi (6-12 měs.) získáte šumivý cidre. Na dně lahve budete mít sedlinku- zbytkový kal po druhotném kvašení, tu můžete postupným setřásáním a otáčením lahve postupně dostat do hrdla lahve a poté zchladit a odstřelit (degorsáž) a lahev doplnit čirým ciderem (dozáž). Tím získáte cidre docela podobný vinnému sektu.

Je potřeba používat sektové lahve kvůli vniklému přetlaku v lahvi, na přesnější určení množství cukru a kvasinek pro tiráž existují vzorce.

#4 Re: Novinky » vše o měření » 2021-01-23 13:15:55

Ahoj! Ano, nejlepší je hustoměr na měření počáteční, průběžné a koncové hustoty. A koukám, že v eshopech je skladem. Takový standardně sladký mošt z konzumně zralých jablek má řekněme cca SG=1050-1060. Když ho necháš prokvasit úplně do sucha (SG=1000), tak bude mít obsah dejme tomu 7% alkoholu, bude bezpečný pro lahvovaní, ale pro většinu lidí příliš suchý a kyselý, takže je potřeba odbourat kyselinku pomocí JMF. Pro měření cukernatosti si můžeš pořídit i refraktometr, ale já ho používám spíš jen když dělám icecider. Pro orientační zjištění množství alkoholu bez počáteční hodnoty gravity si můžeš pořídit obyčejný alkoholmetr na víno. Pro měření titrovatelných kyselin slouží roztok K a pro volnou síru roztok Reagenz. Pro měření pH papírky se stupnicí 2-5 a nebo lépe pH metr, důležité je i měření teploty. Upravovat mošt cukrem před začátkem kvašení můžeš, pokud chceš kvašení zastavit řekněme při FG=1018-1020 a mít tedy sladší cider, ale s vyšším obsahem alkoholu. Ten můžeš stočit z kalů, opakovaně filtrovat a nalahvovat, ale bez pasterizace se neobejdeš- velmi snadno se v lahvi rozkvasí, takže určeno spíš k okamžité konzumaci příp. skladování v chladničce. Přikádám pár starých fotek. Na novém článku s podrobným návodem na výrobu cideru právě pracuju a snad brzy zveřejním. Tady můj starý návod na výrobu cideru

mereni-FG-hustomer Měření cideru hustoměrem

mereni-FG-hustomer-FG1000 Měření hustoměrem FG=1000

mereni-alkoholmetr Měření alkoholmetrem alk 6,2% obj

mereni-ph-papirky Měření papírkem PH=3,5

mereni-ph-metrem Měření PH metrem PH=3,6

mereni-SO2-siry Měření SO2 roztokem K

mereni-teploty Měření teploty t = 8,3°C

#6 Re: Odkazy » Domácí cider - návod » 2016-09-13 09:54:29

Myslím, že jsem je koupil v Anglii, zkusím to někde najít už je to dlouho.

#7 Odkazy » Domácí cider - návod » 2016-09-06 22:04:19

flops
Odpovědi: 2

Konečně jsem dal dohromady Základní návod jak si vyrobit cider doma z vlastních jablek.

Začnu pomalu pracovat na podrobném návodu, určitě sledujte tohle fórum.

#8 Re: Kvašení » Dokvášení pod řízeným tlakem » 2016-09-06 21:22:24

Myslím si, že při velkovýrobě cideru se spíš vychází z vinařských postupů čili přefiltrovaný či přečířený cider zraje v nerezovém netlakovém tanku při dané teplotě podobně jako bílé víno. V tomto stádiu už tedy spíš nekvasí. Při vyšší teplotě ležení lze rozjet sekundární malo-laktické kvašení, pokud je to požadováno, ale to chce praxi.

#9 Re: Vady cideru » Hořký ocas » 2016-01-31 12:13:18

Určitě bych doporučoval během hlavního kvašení nepřetáčet, pokud tak tedy nečiníte z důvodu například sirovodíkového zápachu, tím se cider provzdušní a naopak může začít kvasit ještě rychleji a být náchylnější na vady, které je pak potřeba umět rozpoznat a vědět jak je napravit.

Přetočením se může i snížit počet buněk kvasinek a fermentace už nemusí probíhat tak optimálně. Pro optimální fermentaci jsou potřeba co nejoptimálnější podmínky, ke kterým mimojiné patří i správné množství kvasnic na daný objem moštu, výživa kvasnic a teplota kvašení.

#10 Re: Stáčení a lahvování » Filtrace » 2016-01-31 12:01:40

Středně hrubá a jemná fltrace slouží zejména ke zbavení kvasinek. Následná mikrofiltrace a nebo ultrafiltrace slouží řekněme k odstranění mikroorganismů a může být i sterilní. Z takového filtrátu už nic přirozené bublinky neudělá a tedy musí se dosycovat uměle, pokud tedy nechcete mít neperlivý tzv. still cider například ve stylu scrumpy, ten je většinou jen přirozeně vyčířený a mírně zakalený, takže si uchová více chuti i aroma (včetně kvasnicového) a může se i nechat v lahvi znovu rozkvasit — naperlit.

#11 Re: Alternativní postupy » Provzdušnění » 2015-11-14 09:46:01

Ve vinařství se pro odstranění sirovodíků používají přípravky na bázi mědi. Aplikaci lze opatrně provzdušnit míchadlem, případně i pomocí kyslíkové bomby. Nejlepší je ale snažit se zabránit vzniku sirovodíků.

#12 Re: Kvašení » Kvasná zátka z dětského pitíčka? » 2015-11-14 09:19:54

Není dobré mít při kvašení v nádobě velký tlak. Pro nádobu řekněme 50-100l je ideální klasická skleněná nebo plastová kvasná trubička, kterou lze koupit v domácích potřebách kde prodávají i kvasnou zátku, kvasinky, živnou sůl ad.

#13 Re: Kvašení » zakalený cider » 2015-11-13 15:48:40

Asi se vám tam vytvořil bílkovinný, mikrobiální nebo krystalický zákal. Máte možnost to podchladit?

#14 Re: Kvašení » Vas nazor na tento postup » 2015-11-13 15:23:08

Odkalení ještě před fermentací má poměrně zanedbatelný efekt a většinou se neprovádí. Po vylisování moštu se přidávají pektolytické enzimy, které mají vliv na číření a tedy výslednou čistotu cideru po primárním kvašení.

Ztráty po stočení ze sedimentu budou cca 1-5% v závislosti na použítých nádobách, metodě stáčení a zručnosti.

#15 Re: Čištění a výběr ovoce » Žitavky » 2015-11-13 15:11:50

Pokud nemáme s odrůdou zkuešenost, tak nejlepší by bylo vylisovat pár kilo žitavek, ochutnat, změřit cukr a PH. Podle toho pak usuzovat zdali je odrůda vhodná na jednodruhový cider.

#16 Re: Kvašení » Lednice? » 2015-08-05 16:07:41

Elwanelyn, záleží hlavně na tom, zda budeš používat kulturní nebo přirozené kvasinky. Pokud kulturní, tak je dobré znát jejich teplotní a alkoholovou toleranci, každopádne v lednici při 10°C to není úplně ideální, záleží na použitých kvasnicích při jakém teplotním rozmezí pracují – informace uvádí výrobce ve specifikaci. Taky záleží na tobě jak na cider spěcháš..
Měřit teplotu v lednici by se mělo teploměrem vložených do sklenice s vodou. Teplota v lednici není stálá, kolísá podle sepnutí/vypnutí termostatu o cca 2-3°C a v závislosti na typu lednice může být dole chladněji než nahoře např. pokud je kombinovaná s mrazákem dole.

#17 Re: Stáčení a lahvování » Sycení CO2 nebo cukr? » 2015-08-05 16:02:21

Pokud jsi chtěl cider skladovat, tak určitě lepší nasytit ho CO2, než přidávat cukr, což by pak u nefiltrovaného cideru určitě zlobilo – rozkvasilo se. Cider bys tedy musel po lahvvoání uskladnit v chladničce do 5°C. Co bych já udělal je stočil ho ještě jednou z tej sedliny, nechal další týden usadit a pak stáčel už rovnou do vysanitovaných lahví, až pěkně pod okraj a zátkoval. Uskladnil ve sklepě do 12°C a pěkně odleželý a přírodně doperlený po 3 měsích začal konzumovat :)

#18 Re: Stáčení a lahvování » Filtrace » 2015-08-05 15:54:07

Ahoj,
tak pro začátek je nejdostupnější a zároveň nejjednodušší deskový filtr a filtrační desky, které jsou poměrně drahé. Po použití se dají kompostovat, vyhodit, nebo případně i regenerovat. Existuje celá řada filtrů a porézností filtračních desek cca od 4 do 0.2 um.
Křemelinový filtr je složitější na obsluhu, bývá větší a dražší. Křemelina je levná, ale může problém kam s ní po filtrování. Křemelinový filtr v sobě má svíčku, na kterou je dávkována křemelina o dané zrnitosti; cider se při průchodu křemelinou filtruje. Tzv. filtrační koláč se během filtrování nesmí narušit. U svíčkového filtru je již předem vyfiltrovaný cider přiváděn na membránu svíčky, která v podstatě propustí jen danou nominální velikost částic. Na trhu je řada filtrů, rozměrů svíček a jejich propustností, ale v podstatě se jedná o filtraci před lahvování. Moderní a drahé jsou crossflow filtry, které pracují s vylepšenou technologií mikrosvíčkového filtru a sice bočního odplavování filtračního nánosu na svíčce, což zlepšuje výkon a efektivitu procesu. Každá metoda má svá + a - a je potřeba před nákupm zvážit danou aplikaci. Příprava filtru na filtrování a čistění filtru po filtraci je otázkou přibližně 1-2h v závislosti na zkušenostech, vybavení daného zařízení a zručnosti. Vždy si u toho člověk docela zacvičí a vyplácá dost vody :)

#19 Kde se dá ochutnat cider? » Pravidelné ochutnávky cideru/cidru/sidry » 2015-07-17 21:58:11

flops
Odpovědi: 0

Přijďte na pravidelnou čtvrteční ochutnávku ciderů do nově otevřené prodejny Dobrý cider. Ochutnávka je zdarma po celý den =)

prodejna dobry cider

#20 Re: Kde se dá ochutnat cider? » Kingswood Cider (Pilsner Urquell) » 2015-05-04 08:41:14

Rok poté... plzeňský pivovar začal prodávat suchý cider Kingswood Dry...
Už jste ho ochutnali?

Suchý cider Kingswood Dry

Kingswood Cider

#21 Nabízím » DUBOVÝ SUD 100 L - prodáno » 2015-05-04 08:06:56

flops
Odpovědi: 0

Prodám nový nepoužitý dubový sud na zrání cideru, vína, piva, destilátů atd. Vyrobeno v Německu. Objem 100 l. Střední opálení. Včetně podstavce, dřevěné pípy a silikonové zátky. Cena i s příslušenstvím je 4900 Kč. Zdarma přidám 1l lněného oleje na vnější ošetření sudu. Dovezu nebo Toptrans.
Dubovy sud 100l

#22 Re: Vady cideru » lehce octova chut » 2015-05-03 09:00:22

jindrichsitta napsal:

Zdravím, možná blbý dotaz, ale přece jen začínám, chtěl bych se zeptat, zda je možnost po dokvašení nějak dosladit cider aniž by pak kvasil dál. Na manželku je prý moc suchý... Děkuji za radu

Můžete zkusit stévii nebo maltodextrin, ačkoli nejlepší v tomto případě by asi bylo dosladit něčím co máte po ruce a cider držet v chladničce, aby se nerozkvasil. Měsíc, dva určitě vydrží. Mírné rozkvašení cideru v momentě konzumace je určitě žádoucí.

#23 Nabízím » Lis Vares 72l a drtič » 2015-03-16 18:27:04

flops
Odpovědi: 0

Prodám 2 roky starý lis na ovoce s mechanickým pohonem, s bočně snímatelným vřetenem a nerezovou vanou. Zdarma přidám novou náhradní síťku. Cena 8 000Kč.
Drtička TIP DE 30 L od českého výrobce, stáří 2 roky, cena 6 000Kč.
Cena za komplet 13 000Kč.

lis

reklama:

Zápatí

Založeno na FluxBB | CZ a SK