#1 Re: Drcení ovoce » Drtič, co nedrtí pecky » 2023-11-05 17:47:18

Měl jsem klasickej drtič- dva protiběžný silonový válce s nerezovým ježkem. A pecky to nějak zásadně nedrtilo co si pamatuju.

mall.cz/lisy-drtice-ovoce/tip-drtic-na-ovoce-dr-02-nerez

#2 Re: Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2023-10-25 18:05:42

Zdravím vás, stromky jsou k odběru na Přimdě v Kolowratových sadech. Budu tam v sobotu 4.11. do 13 hodin, tak můžete přijet.

#4 Kde se dá ochutnat cider? » CIDERSHOW V PRAGOVCE 28.3.2023 » 2023-02-08 11:26:50

flops
Odpovědi: 1

"
Přátelé, kamarádi, drazí vystavovatelé!

Konečně nám snad nehrozí odklad akce kvůli pandemii, takže pokud nebude válka, akce se koná. Hurá!

Základní info:
CIDERSHOW proběhne v úterý 28.3. v Pragovce Vysočany. (Výhody: lepší a čistší prostory, produkce menší punk, 1 minuta od metra, dostatek parkování.) K dispozici budou sály Pražská továrna a HUB, které jsou propojené. V předsálí je kavárna, která bude normálně fungovat. Od 17 hodin proběhne přednášková část, od 20 hodin ochutnávka. Ve 23 hodin konec.

Poplatek vystavovatele:
2000 Kč pro profesionály, 500 Kč pro amatéry. Na místě bude stůl, elektřina, voda, led.

Další informace budu chrlit už přímo na registrované. Vzhledem ke kapacitám prostoru je možné, že nebudu moct vzít všechny, kdo se přihlásí. V takovém případě dám prostor profesionálům před amatéry, abychom měli šanci prostor zaplatit. O všem vás budu informovat.

Tímto vás zvu 28.3. do Pragovky ve Vysočanech, kde uděláme (tuším) jedenáctý ročník. Všechny zásadní informace, které jsou teď známé, najdete v tomhle registračním formuláři:

https://forms.gle/1XVpLeYby7G9j82q6


Těším se na viděnou!

Ondra Kopička
"

#5 Re: Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2023-02-08 10:34:21

Ahoj,
myslím si, že tam 6 stromků určitě zbyde.


Kuba napsal:

Ahoj, rád bych ses zeptal, zda by ještě nebylo 3-6 ks zjara k dispozici.

Díky moc za info.

#6 Re: Alternativní postupy » Ochucený cider » 2022-11-27 18:24:32

Ahoj vítej na fóru, vůbec se neboj na cokoliv tady zeptat. Docela zajímavý dotaz, ale abych se přiznal tak s pomerančem jsem zatím neexperimentoval. Nezkoušel jsem smíchat suchý cider s pomerančovou šťávou, třeba 2:1, nebo aby to bylo "juicy" tak spíš 1:1. Docela by mě zajímalo, jak by to chutnalo.
Obecně se ochucené cidery vyrábějí post-blendem, takže se do hotového cideru přimíchá šťáva z jiného ovoce, která je neprokvašená.
Takové cidery určitě potřebují pasterizaci jinak se v láhvi rychle rozkvasí, což není žádoucí.
Kdybych já dělal orange cider, tak bych trochu džusu dal do jablečného moštu už před kvašením. Pak bych ještě udělal post blend, stočil do láhví pomocí CO2 a plničky (existují celkem levná a dostupná řešení) a pasterizoval.

#7 Re: Filtrace a číření » Filtrace cideru » 2022-11-22 20:37:41

Ano zchlazení a sedimentace v ledničce funguje dobře.

Kdo by chtěl začít laborovat s deskovou filtrací cideru doma, tak doporučuju filtr Colombo. Dá se sehnat kolem 6-7 tis Kč. Ten náš stařík sic opravován stále funguje i po 12 letech. A udělali jsme na něm už určitě nějakých 150hl cideru. Když se použijou správný desky a postup, tak to celkem i jde. Každopádně filtrace dokáže pěkně potrápit, kdy vám z přicpanýho filtru stříká a kape cider všude možně, jen ne z outlet hadice. Ztráty okapem se dají pak taky přefiltrovat a nakonec nasát cca 3-5l vody a tím vytlačit cider z filtru, aby byly ztráty co nejmenší.

Deskový filtr Colombo 20x20

#8 Re: Kvašení » Měření kyseliny v moštu » 2022-11-19 23:09:51

Vinařský roztok K se údajně používá pro hotové víno nebo cider. Na měření kyselosti moštu a cideru používám kyselinu Reagenz (vinarskydum.cz). Ještě jsem si oba produkty nestihl porovnat pro měření moštu, tak jestli to někdo chce zkusit budu rád. Osobně by mě zajímalo, jestli oba roztoky změří mošt stejně nebo rozdílně a o kolik.

Měřit kyseliny a PH rozhodně doporučuju, znát jak to funguje a co to ovlivňuje. Sepíšu to sem později.

#9 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-19 20:10:04

Pavelix big_smile ten sodastream... to mi připomnělo moje začátky. Měl jsem tichý cider a potřeboval jsem ho pro tuhle fotku nějak nabublat... A pak jsem si vzpomněl na naší starou sifonovou láhev..

Test sycení kyvetou sodastream

Jinak nasycení pomocí sodastrem je samozřejmě možné. Značná část CO2 pak při přelévání do finální skleněné lahve unikne, ale znatelná část ho v nápoji zůstane. Chce to jen přelévat velmi pomalu, do mokré láhve a hlavně, mít cider co nejvíc zchlazený (2-4 C). Čím víc bude cider zchlazený, tím víc CO2 se naváže a méně ho unikne při přelévání.

#11 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-17 22:48:26

Příští rok se můžeme domluvit budeme mít přebytek. Boskoopské taky super 17 Brix to je fakt hodně!

#12 Re: Kvašení » Výroba polosladkého cideru bez sladidel » 2022-11-17 22:27:59

Pavelix stočil bych cider při SG1016, protože pak během opakovaného přetáčení z kalů a hrubé filtraci stejně ještě bude trochu prokvášet řekněme na 1015, pak bych ho nalahvoval a nechal 14 dní zrát v lahvích ve sklepě při 8C, tím dojde ještě k dalšímu prokvašení řekněme na 1013.

Mošt bych vodou neředil... sice to co napsal sorel není tak úplně pravda, protože pivo se vyrábí hlavně z vody.. ale víme jak to myslel. Jedná se o to, že když budeš mít vstupní mošt o cukernatosti např. 15 Brix, což je sladký, tak po prokvašení do SG 1016 se ti vytvoří třeba pěkných 4,5% alc, což je celkem optimální vzhledem chuti i k tomu, že alkohol pomáhá cider trochu konzervovat. Kdybys stejný mošt říznul vodou, tak pro získání 4,5% alc bys ho musel nechat prokvasit třeba až do 1010. A to už je na některý lidi moc suchý a taky by ti nadávali že je to "takový vodový"

Já teď lisoval celkem přezrálý Dabinett a naměřil jsem 14,5 Brix. Totální cumel ale hrozně dobrej.

refraktometr na cukernatost moštu 1
Měření cukernatosti moštu refraktometrem
refraktometr na cukernatost mošti 2

#13 Re: Filtrace a číření » Filtrace cideru » 2022-11-17 08:43:36

Pavelix pro ten samospádový filtr bych pro první - hrubou - filtraci zvolil filtrační kotouč s největší pórovitostí, myslím že ho označují jako 1000 nebo nejhrubší 2000, jiný výrobce označuje V8.
Záleží jak moc byl cider dopředu vyčířený. Nemá smysl hrubě filtrovat středně vyčířený cider, to vám jenom proteče skrz a nic moc nezachytí.
Každopádně pokud si hrubou filtrací chcete pomoct se zastavením primárního kvašení, tak určitě bych zvolil nejhrubší filtr, protože cider vlastně ještě kvasí a obsahuje spoustu větších partiklů z moštu a kvasnice. Takže nejdřív bych kvasnou nádobu co nejvíc zchladil, potom dvakrát stočil z kalů (s odstupem 10h) a potom to stočil přes hrubý filtr, poté zase nechal chvíli odstát - sedimentovat - poté středně hrubou filtraci, odstát, poté jemnou filtraci. Neustále to mít co nejvíc zchlazené, aby to lépe sedimentoval na dno, které oddělovat.
Ono když cider moc dlouho sedí v tanku nebo láhvi na mrtvých kvasinkách taky není moc dobře. Může ležet na větším množství po čas zrání, ale ne pak při delším skladování.

Filtrační kotouč pro hrubou filtraci

#15 Re: Stáčení a lahvování » Pasterizace jablečného moštu, cideru » 2022-11-05 18:43:20

Teplota i čas myslím úplně v pořádku. I to, že jsi láhve zahříval pozvolna - bez teplotního šoku. Mošt se ti během pasterizace nesrazil, jakoby bílkovinová sraženina, hrudky?

U pasterizace cideru může být teplota i čas o fous menší, protože alkohol pomáhá produkt konzervovat.

V obou případech má pasterizace vliv na chuť, když se to přežene s teplotou, tak to může trochu chutnat jako kompot a to nechceme.

Zátkovačka vypadá masivně!
Ten lis je prcek, to muselo být peklo smile

#16 Re: Vady cideru » Plíseň? » 2022-09-27 21:40:03

Udělal se ti tam křís hlavně z důsledku vzduchu, nádoba musí být zcela plná a líp utěsněná. Cider měl špatné PH a neměl dost volné síry. Křís je špatná kvasinka a je to vada cideru. Má vliv na chuť i aroma, není dobrá pro zdraví člověka.

Když se křís podchytí včas je možný zkusit cider zachránit přetočením, zasířením a zamezením přístupu vzduchu. Ale ty už ho tam máš celkem hodně.

Nejlepší sudy na kvašení moštu jsou potravinářské sudy OFF

A asi nejlepší nádoba na uchování vyčířeného cideru je za mě klasický 50l demižon... naplněný až po okraj, zalitý kapkou jabkovice, uzavřený buď korkem zakápnutý voskem, nebo šroubovým uzávěrem. Uschovaný při max. 12-15°C.

sud na kvaseni cideru s kvasnou zatkou

stary demizon 50l s uzaverem

https://www.domaci-cider.cz/viewtopic.php?id=289

#17 Re: Poptávám » Rouby francouzskych odrud » 2022-09-25 21:40:53

Tak konečně.... nabídka odrůd je tady, pokud by se z toho někomu něco hodilo.

#18 Nabízím » Prodám stromky- odrůdy na cider » 2022-09-25 21:33:21

flops
Odpovědi: 13

Nabízím stromky na cider na podnoži MM 111, cena 300Kč/kus, odběr na Přimdě nebo po domluvě v Plzni. Je na výběr ze tří odrůd:

Dabinett - oblíbená hořko-sladká anglická odrůda ze Sommersetu. Dabinett jablka dávají plný a vyvážený mošt, ze kterého se dobře dělá odrůdový cider.
strom dabinett


Kermerrien - francouzská hořko-sladká odrůda, určená na výrobu cidre. Hojně používaná v Bretani. Pozdně zimní odrůda.
strom dabinett 


Bisquet - hořko-sladká odrůda na cidre z Normandie.
strom dabinett

#19 Novinky » Cider Kingswood končí. Plzeňský Prazdroj ho přestane vyrábět » 2022-08-11 16:27:55

flops
Odpovědi: 0

Svět českého cideru se otřásl. Plzeňský pivovar rozhodl o ukončení prodeje a výroby cideru Kingswood. Stalo se tomu tak po 9 letech od jeho uvedení na trh, o čemž jsme psali tady /viewtopic.php?id=220. Pamatuji si, jak jsem si tehdy zašel na historicky první skleničku Kingswoodu do pražského baru, o tom jsem psal tady /viewtopic.php?id=221.
Příčinou zániku značky jsou prý slabé prodeje způsobené uzavřením hospod během pandemie. Svoji roli sehrála i točená ovocná nealko piva, která se v ČR stále těší velké oblibě. Výrobce se údajně chce soustředit na svoji druhou značku Frisco, která má i variantu "cider" a daří je jí na trhu lépe. Odkaz na zdrojový článek zde.

Ale to není ještě vše. Podle dostupných informací v Česku končí i cider značky Somersby a Carling.

Jak tuto věc vnímáte vy?

#20 Novinky » Slavnost Cideru se vrací na scénu 11. a 12. června 2022 » 2022-05-26 17:51:48

flops
Odpovědi: 0

Také si tolik ujíždíte na cideru? Pak určitě zbystřete.

Jubilejní pátý ročník největší ciderové akce roku se tentokrát uskuteční v prostorách holešovické Pražské tržnice v sobotu i v neděli 11. a 12. června 2022.

Jedinečná příležitost, jak si popovídat s výrobci, zjistit jak to letos kvasilo a dozvědět se třeba i něco tajného z výroby. A hlavně ochutnat ty nejlepší české řemeslné cidery.

Novinkou je projekt MULTICIDER. Tento je určený producentům, kteří nemohou z nějakých důvodů dorazit na naši slavnost, ale pořadatel chce aby na akci byli, takže tam budou mít jeden stánek určený přímo pro tento účel.

Zjistětě více:

www.instagram.com/slavnostcideru
www.slavnostcideru.cz

Těšte se a zatím koukněte, jak to vypadalo minule na náplavce:
https://www.facebook.com/slavnostcideru … 870581155/

#21 Re: Novinky » vše o měření » 2021-10-23 11:51:49

Ano určitě je možné to při 1020 zastavit, výsledkem bude polosladký cider. Tzn. stočit z kalu a hned do lahví, zazátkovat, nechat cca 6 hodin pro vytvoření malého přetlaku CO2 a pasterizovat. Jen teplotu pasterizace bych o několik stupňů ubral. Během pasterizace je dost možné, že se srazí bílkovina obsažená v cideru, což vytvoří hrudky a na pohled to nebude příliš pěkné. Řešením by bylo předchozí odbourání bílkoviny.

Co se týká rozdělení várky na dva demižony a dolití, tak to je možné udělat, ale tím se poníží počet kvasnic v každém demižonu. Pro optimální kvašení je dobré mít správné množství kvasnic. V tomto případě bych tedy přidal výživu kvasnic, aby se urychlilo jejich množení a nedošlo k nezdravé fermentaci (tvorba sirovodíku a jiných nežádoucích látek).

#22 Re: Odrůdy jabloní (hrušní) » Poiré - cider z hrušek » 2021-03-01 19:17:47

Perry nebo poiré mám rád. Moje zkušenost s výrobou byla taková, že samotná hrušková šťáva se hůř kvasí, protože má málo kyselin a měl jsem i trochu problém s PH, k tomu ještě někdy až moc cukernatosti, takže na konci to bylo až moc alkoholické a hruška z toho nešla dost cítit. Často neměly kvasnice optimální podmínky a tak kvašení doprovázelo sirovodíkové aroma, které jsem musel odstranit. I samočištění a číření bylo horší než u cideru, tak jsem začal dělat jablečno-hruškový cider 50/50. Chutnal víc i zákazníkům než jen hruškový smile

#23 Re: Poptávám » Rouby francouzskych odrud » 2021-03-01 19:05:25

Kolowratovy sady vysadili 10ha francouzských odrůd na cider, myslím že nějaká část šla z české školky, kouknu na to až bude čas.

#24 Re: Stáčení a lahvování » Skladovací teplota stočených lahví » 2021-02-20 09:57:03

Dobrý den,
ano, pokud budete mít po primárním kvašení (např. sektovými kvasinkami), přetáčení a číření zcela suchý a opticky čirý cider (minimum kvasnic a živin), tak do lahve při stáčení přidejte tzv. tirážní likér (směs cukru, aktivovaných kvasinek a můžete přidat např. i kapku brandy). Po sekundárním kvašení a zrání v lahvi (6-12 měs.) získáte šumivý cidre. Na dně lahve budete mít sedlinku- zbytkový kal po druhotném kvašení, tu můžete postupným setřásáním a otáčením lahve postupně dostat do hrdla lahve a poté zchladit a odstřelit (degorsáž) a lahev doplnit čirým ciderem (dozáž). Tím získáte cidre docela podobný vinnému sektu.

Je potřeba používat sektové lahve kvůli vniklému přetlaku v lahvi, na přesnější určení množství cukru a kvasinek pro tiráž existují vzorce.

#25 Re: Novinky » vše o měření » 2021-01-23 13:15:55

Ahoj! Ano, nejlepší je hustoměr na měření počáteční, průběžné a koncové hustoty. A koukám, že v eshopech je skladem. Takový standardně sladký mošt z konzumně zralých jablek má řekněme cca SG=1050-1060. Když ho necháš prokvasit úplně do sucha (SG=1000), tak bude mít obsah dejme tomu 7% alkoholu, bude bezpečný pro lahvovaní, ale pro většinu lidí příliš suchý a kyselý, takže je potřeba odbourat kyselinku pomocí JMF. Pro měření cukernatosti si můžeš pořídit i refraktometr, ale já ho používám spíš jen když dělám icecider. Pro orientační zjištění množství alkoholu bez počáteční hodnoty gravity si můžeš pořídit obyčejný alkoholmetr na víno. Pro měření titrovatelných kyselin slouží roztok K a pro volnou síru roztok Reagenz. Pro měření pH papírky se stupnicí 2-5 a nebo lépe pH metr, důležité je i měření teploty. Upravovat mošt cukrem před začátkem kvašení můžeš, pokud chceš kvašení zastavit řekněme při FG=1018-1020 a mít tedy sladší cider, ale s vyšším obsahem alkoholu. Ten můžeš stočit z kalů, opakovaně filtrovat a nalahvovat, ale bez pasterizace se neobejdeš- velmi snadno se v lahvi rozkvasí, takže určeno spíš k okamžité konzumaci příp. skladování v chladničce. Přikádám pár starých fotek. Na novém článku s podrobným návodem na výrobu cideru právě pracuju a snad brzy zveřejním. Tady můj starý návod na výrobu cideru

mereni-FG-hustomer Měření cideru hustoměrem

mereni-FG-hustomer-FG1000 Měření hustoměrem FG=1000

mereni-alkoholmetr Měření alkoholmetrem alk 6,2% obj

mereni-ph-papirky Měření papírkem PH=3,5

mereni-ph-metrem Měření PH metrem PH=3,6

mereni-SO2-siry Měření SO2 roztokem K

mereni-teploty Měření teploty t = 8,3°C

Zápatí

Založeno na FluxBB 1.5.8 | CZ a SK